Novinky - psoriáza

Probiotika prospívají nejen zažívání, pomáhají i při lupénce

Probiotika prospívají nejen zažívání, pomáhají i při lupénce

Na psoriázu neboli lupénku zatím neexistuje účinný lék. Při zmírňování příznaků se však mohou kromě jiných metod uplatnit i prospěšné střevní bakterie – probiotika. Které konkrétně a jak je můžete svému tělu dodat?

Střevní bakterie, jejich počty a složení zkoumají vědci již od počátku 90. let minulého století. Zajímá je hlavně to, jak může tzv. střevní bakteriální mikroflóra ovlivnit zdraví; druhové zastoupení a počet střevních bakterií se totiž liší u jednotlivých lidí. A současné výzkumy ukazují, že užívání probiotik může zmírnit i průběh lupénky a zlepšit stav osob s tímto onemocněním.

Probiotika fungují. Máme důkazy

Ve střevech pacientů s psoriázou se často nachází zvýšené množství „zlých“ bakterií vyvolávajících zánět, který je příčinou nepříjemných projevů lupénky. Dodání „hodných“ bakterií, tedy probiotik, podle dosavadních poznatků vede k nastolení rovnováhy mezi škodlivými a příznivě působícími bakteriemi. Prospěšné bakterie podporují správnou činnost imunitního systému a potlačují zánět. Probiotika také pomohou při léčbě:

  • onemocnění střev,
  • infekcí pohlavního a vylučovacího systému,
  • revmatoidní artritidy.

Kladný vliv probiotik na zmírnění projevů lupénky popsaly i studie:

  1. V roce 2012 byly ženě, u které naprosto nezabírala tradiční léčba, nasazeny laktobacily – jeden druh probiotických bakterií, který se přirozeně vyskytuje například v zakysaných mléčných výrobcích. Již během dvou týdnů se stav její kůže podstatně zlepšil.
  2. Ve studii z roku 2013 byl použit jiný typ probiotik (bakterie Bifidobacterium infantis) s podobně průkazným účinkem.

Jak probiotika získáte? Snadno…

Probiotika se přirozeně nacházejí například v:

  • jogurtech,
  • kefírech nebo acidofilním mléku,
  • některých sýrech,
  • kysaném zelí a další kvašené zelenině, třeba v okurkách.

Konzumací těchto potravin si zajistíte dobrý zdroj prospěšných bakterií. Probiotika se však dají užívat i ve formě tabletek. Jistě najdete způsob, který vám bude vyhovovat. Vyhněte se také spouštěčům psoriázy. Cigarety, alkohol a přemíra stresu mohou lupénku nejen spustit, ale také zhoršovat.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2977 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?
3. 8. 2012 Psoriáza
Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: