Novinky - psoriáza

Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Lidé s lupénkou jsou oproti ostatní populaci až dvakrát více ohroženi rozvojem deprese. Vinu na tom mohou nést jednak biologické pochody, které psoriázu spouštějí, ale také častá společenská izolace těchto osob. Jak se tedy těžké skleslosti a „nenáladě“ bránit?

Lupénka postihuje kromě kůže a případně kloubů i psychiku svého nositele. Rozvoj deprese v takové situaci je pak častý. Co nejdříve kontaktujte lékaře, pokud u sebe začnete pozorovat některé z následujících příznaků: 

  • máte potíže se spánkem (neschopnost usnout, příliš brzké ranní buzení),
  • trpíte pocitem, že z postele ráno vůbec nevstanete a nejradši byste v ní strávili celý den,
  • ztratili jste energii k jakékoliv činnosti,
  • jste stále unaveni,
  • zcela se vytratil nebo máte menší zájem o činnosti, které vás dříve bavily,
  • máte problémy se soustředit nebo si cokoli pamatovat,
  • přetrvává u vás smutná nebo „prázdná“ nálada,
  • ztrácíte zájem o sexuální život,
  • nemáte chuť k jídlu a hubnete, nebo se naopak přejídáte a přibíráte,
  • cítíte se méněcenní,
  • máte pocit, že jste za něco trestáni,
  • trápí vás sebevražedné myšlenky nebo sklony.

V žádném případě výše uvedené stavy a problémy nepodceňujte. Pokud se deprese včas neléčí, může do života zasahovat velmi podstatnou měrou a její řešení je v pozdějších stadiích navíc svízelnější.

Jedno vyřeší druhé 

Pokud se u vás deprese rozvinula, bývá podle zkušeností odborníků nejúčinnějším lékem na ni dostat lupénku pod kontrolu. Pomoci může kromě fototerapie i léčba místními přípravky (masti, pasty apod.), systémovými léčivy nebo biologiky a také zdravý životní styl. Do doby, než se psoriázu podaří zvládnout, vám lékař může doporučit konzultace u psychologa a předepsat antidepresiva, která mají také určitý protizánětlivý účinek.

(ivh)

Zdroje:
THE NATIONAL PSORIASIS FOUNDATION,. Depression. Dostupné z: https://psoriasis.org
ALMOND, Maria. Depression and inflammation: Examining the link. Current Psychiatry. Dostupné z: www.currentpsychiatry.com
Pavel DOUBEK, Erik HERMAN, Ján PRAŠKO a Jiří HOMOLKA. Deprese a její léčba: Příručka pro pacienty a jejich rodiny. 2014. ISBN 978-80-7345-417-3.

Hodnocení článku:
(4370 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Když za nemocné klouby může lupénka

Když za nemocné klouby může lupénka

V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
12. 2. 2012 Psoriáza
Inzerce: