Novinky - psoriáza

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?

Co možná nevíte

  • Psoriatická artritida se může objevit v každém věku, nejčastěji ale napadá jedince mezi 30. a 50. rokem věku.
  • Příčina vzniku není zcela známa, určitou roli ale hraje dědičnost.
  • Psoriatická artritida se vyskytuje častěji u lidí, kteří mají v rodině onemocnění kůže nebo kloubů.

Postižení kloubů se lze bránit

  • Základem je léčba lupénky

Dodržujte léčebný plán, který vám dermatolog stanovil, jen tak udržíte nemoc pod kontrolou. Řada léků nepůsobí jen na kůži, ale ovlivňuje zánět v celém těle. Vynikajících výsledků v léčbě lupénky i psoriatické artritidy dosahuje biologická léčba.

  • Pryč s nadbytečnými kilogramy

S nadváhou se zvyšuje zátěž kloubů a chrupavka se rychleji opotřebovává. Kontrolou hmotnosti svým kloubům jedině prospějete. Pozornost věnujte i složení jídelníčku a přiměřené fyzické aktivitě.

  • Pohybem ke zdraví

Vyberte si sport, při kterém jsou klouby minimálně zatěžovány a kde nedochází k příliš velkým nárazům. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, jóga nebo taiči. Naopak se vyhněte posilování s větší zátěží, běhu, tenisu či squashi. Snažte se udržet maximální rozsah pohybu kloubů. Protahování je důležité, ale nejprve se vždy několik minut zahřívejte. Posilujte také svaly obklopující klouby, silnější svalový aparát kloub lépe ochrání. Důležité ale je, aby vás sport bavil a mohli jste se mu věnovat pravidelně.

  • Chraňte se před úrazy

Úraz může vést k poškození kloubu a na tomto podkladě se pak mohou rozvíjet artrotické změny. Při jakémkoliv sportu i během každodenního života pamatujte na bezpečnost a využívejte vhodné chrániče na kolena, lokty, páteř i hlavu.

(hak)

Zdroje:
arthritis.webmd.com
arthritis.webmd.com

Hodnocení článku:
(2444 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?
7. 10. 2014 Psoriáza
Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...
19. 2. 2010 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: