Novinky - psoriáza

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!

Dlouhá historie

Lokální aplikace dehtu při léčbě kožních obtíží je známa více než 2 000 let. Existují jeho tři formy (uhelný, břidlicový a dřevný), z nichž konkrétně uhelný je pro medicínu zásadní. Použití dehtu při onemocnění pokožky popsal již v roce 1681 německý lékař Becher s Angličanem Serlem. Na začátku 20. století byl pak dehet zpopularizován, když byla popsána efektivita kombinace dehtu a UV záření právě u léčby lupénky.

Neví se přesně jak, ale pomáhá

Mechanismus účinku černouhelného dehtu nebyl dosud plně objasněn, avšak existuje několik teorií:

  • Potlačuje tvorbu genetického materiálu, a tím snižuje zvýšenou proliferaci pokožky (růst kožních buněk je právě u lupénky nadměrně aktivován).
  • Dehet je účinný proti bakteriím, houbám a parazitům.
  • Zmírňuje svědění a zánět.
  • Zvyšuje citlivosti kůže na UV záření a viditelné světlo.

Vhodný pro mnoho nemocných

Dehet je možné používat ve formě mastí, roztoků, gelů či šamponů. Je nejlepší pro nemocné s mírnou či střední formou lupénky, obzvláště je-li jejich onemocnění lokalizované. Nejvíce z této terapie profitují pacienti s plakovou formou psoriázy, což je zároveň forma nejčastější. Pro nemocné s těžšími projevy jsou vhodnější léky systémové.

Jak na to

Asi nejzásadnější nevýhodou této terapie je zápach, proto lékaři radí aplikovat dehet na noc. Důležitých zásad, které je nutno respektovat, aby to správně fungovalo, je několik:

  • Zásadní je dodržovat pravidelné dávkování léčby.
  • Na ochlupené části těla aplikujte dehet tahem ve směru růstu chloupků.
  • Než se obléknete, nechte látku zaschnout, abyste zmírnili případné zabarvení oblečení.
  • I dehet mívá některé nežádoucí účinky – může způsobovat suchost kůže (zmírníte hydratačními léky), akné, alergickou reakci kůže či pigmentace. V takovém případě se poraďte s lékařem.
  • Kdysi existovaly obavy, že by dehet mohl způsobovat rakovinu kůže, nicméně toto tvrzení bylo v několika rozsáhlých studiích vyvráceno. Z tohoto hlediska je tato terapie považována za bezpečnou.
  • Zlepšení stavu kůže může nastoupit poměrně rychle, ale maximální efekt může přijít i za několik měsíců. Proto s "páchnoucí" terapií pokračujte dle lékařského doporučení, můžete tak dosáhnout opravdu dobrých výsledků.

(boba)

Zdroje:
www.medscape.org
psoriasis.about.com
www.mojepsoriaza.cz

Hodnocení článku:
(2788 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Být teenagerem je mnohdy těžké samo o sobě, natož ještě pokud si musíš dělat starosti se svou pletí. Snažíš se vypadat co nejlépe, ale kvůli lupénce máš na kůži suchá a zarudlá místa?
30. 5. 2016 Psoriáza
Lupénka nemusí bránit novým vztahům

Lupénka nemusí bránit novým vztahům

Lupénka a psoriatická artritida mohou přinést do vašich vztahů mnoho neobvyklého. Možná budete kvůli svému onemocnění váhat, jestli půjdete na schůzku s někým, kdo je vám sympatický. Nenechte se však znejistit svým strachem a zkuste střízlivě zhodnotit své obavy.
15. 6. 2010 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Inzerce: