Novinky - psoriáza

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!

Dlouhá historie

Lokální aplikace dehtu při léčbě kožních obtíží je známa více než 2 000 let. Existují jeho tři formy (uhelný, břidlicový a dřevný), z nichž konkrétně uhelný je pro medicínu zásadní. Použití dehtu při onemocnění pokožky popsal již v roce 1681 německý lékař Becher s Angličanem Serlem. Na začátku 20. století byl pak dehet zpopularizován, když byla popsána efektivita kombinace dehtu a UV záření právě u léčby lupénky.

Neví se přesně jak, ale pomáhá

Mechanismus účinku černouhelného dehtu nebyl dosud plně objasněn, avšak existuje několik teorií:

  • Potlačuje tvorbu genetického materiálu, a tím snižuje zvýšenou proliferaci pokožky (růst kožních buněk je právě u lupénky nadměrně aktivován).
  • Dehet je účinný proti bakteriím, houbám a parazitům.
  • Zmírňuje svědění a zánět.
  • Zvyšuje citlivosti kůže na UV záření a viditelné světlo.

Vhodný pro mnoho nemocných

Dehet je možné používat ve formě mastí, roztoků, gelů či šamponů. Je nejlepší pro nemocné s mírnou či střední formou lupénky, obzvláště je-li jejich onemocnění lokalizované. Nejvíce z této terapie profitují pacienti s plakovou formou psoriázy, což je zároveň forma nejčastější. Pro nemocné s těžšími projevy jsou vhodnější léky systémové.

Jak na to

Asi nejzásadnější nevýhodou této terapie je zápach, proto lékaři radí aplikovat dehet na noc. Důležitých zásad, které je nutno respektovat, aby to správně fungovalo, je několik:

  • Zásadní je dodržovat pravidelné dávkování léčby.
  • Na ochlupené části těla aplikujte dehet tahem ve směru růstu chloupků.
  • Než se obléknete, nechte látku zaschnout, abyste zmírnili případné zabarvení oblečení.
  • I dehet mívá některé nežádoucí účinky – může způsobovat suchost kůže (zmírníte hydratačními léky), akné, alergickou reakci kůže či pigmentace. V takovém případě se poraďte s lékařem.
  • Kdysi existovaly obavy, že by dehet mohl způsobovat rakovinu kůže, nicméně toto tvrzení bylo v několika rozsáhlých studiích vyvráceno. Z tohoto hlediska je tato terapie považována za bezpečnou.
  • Zlepšení stavu kůže může nastoupit poměrně rychle, ale maximální efekt může přijít i za několik měsíců. Proto s "páchnoucí" terapií pokračujte dle lékařského doporučení, můžete tak dosáhnout opravdu dobrých výsledků.

(boba)

Zdroje:
www.medscape.org
psoriasis.about.com
www.mojepsoriaza.cz

Hodnocení článku:
(3719 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Léto je fajn období pro každého, nemocným s psoriázou však nabízí něco navíc. Sluneční paprsky totiž umí obvykle ulevit pokožce a zlepšit její stav i vzhled. S opalováním se to však nesmí přehánět.
25. 7. 2016 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Inzerce: