Novinky - psoriáza

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...

kdo to neví, tomu by se mohlo hodit pár tipů.

  • Tip číslo 1: rychlá vlažná sprcha
    Pokožce spíše než dlouhé namáčení se ve vaně s horkou vodou udělá dobře krátká vlažná sprcha. Nejlepší je se v zimě sprchovat pokud možno jednou denně, aby se předešlo zbytečnému vysušování pokožky. A žádné zbytečné drhnutí pokožky. Zbytečně ji to podráždí, což není u lupénky žádoucí. Používání mýdel pro citlivou pokožku má být samozřejmostí.
  • Tip číslo 2: zvlhčovat, zvlhčovat a zvlhčovat
    A nejvhodnější doba je právě po sprchování. Čím rychleji a dříve se krém dostane na pokožku, tím více zabrání jejímu dalšímu vysoušení. Úplně nejlepší zvlhčovač pokožky je obyčejná vazelína. Málokdo ji ale kvůli její mastnotě používá. Přitom by stačilo vzít si staré pyžamo a ona se za hodinu či dvě úplně vstřebá.
  • Tip číslo 3: když je málo slunce, nahraďte ho fototerapií
    Princip fototerapie je jednoduchý. UV záření zpomaluje rychlý růst kožních buněk, které se oproti zdravé pokožce obnovují až čtyřikrát rychleji. Nevýhodou bohužel je, že je třeba více sezení. Ke zvýšení účinku se používaly tzv. psoraleny, které zvyšují citlivost pokožky vůči UVA záření. Od nich se ale postupně upouští a využívá se UVB záření, které je na lupénku účinnější.
  • Tip číslo 4: v zimě je nejlepší doba na úpravu léků
    V zimě se lupénka zhoršuje nejčastěji. Proto je právě zimní období nejvhodnější k tomu, aby lékař posoudil, zda užívané léky opravdu fungují. A pokud ne, dávku upraví či léky změní.
  • Tip číslo 5: vyvarovat se stresu
    Stres hraje v tomto kožním onemocnění také významnou roli. A pozor, nemusí to být jen psychický stres. Existuje i stres fyzický. Je důležité žít zdravě, sportovat a dělat všechno možné, co stresu zabrání. Až už je to meditace, cvičení jógy, zpívání, nebo cokoli jiného. Pomoci mohou i alternativní metody, jako například akupresura či akupunktura.
(jas)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2880 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Slunce lupénce dobře slouží, ale špatně vládne

Slunce lupénce dobře slouží, ale špatně vládne

Málokdo z těch, kteří trpí těžkou formou lupénky, vystaví bez problémů svoji kůži sluníčku a zrakům ostatních na přeplněné pláži. UVB sluneční záření dokáže projevy psoriázy zlepšit.
20. 6. 2011 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Když psoriáza zasáhne ruce a chodidla

Když psoriáza zasáhne ruce a chodidla

Plocha dlaní a plosek nohou činí jen 5 % povrchu organismu, což se může zdát málo. Ale protože tyto části těla používáme každý den na maximum, jakékoli poranění pokožky zde vnímáme nadmíru citelně. Tedy i výsev lupénky.
4. 4. 2023 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Inzerce: