Novinky - psoriáza

Vyšetření před zahájením léčby

Vyšetření před zahájením léčby

Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?

Podrobná anamnéza je základem úspěchu

Informace od pacienta jsou základním stavebním kamenem stanovení jakékoliv diagnózy. Co bude lékaře zajímat? 

  • Příznaky probíhající tuberkulózy nebo kontakt s osobou, která jeví známky tohoto onemocnění, případně podrobnosti, pokud u vás došlo k prodělání onemocnění kdykoliv v minulosti;
  • infekce žloutenkou typu A a B, virem HIV, případně kontakt s osobami trpícími těmito virovými onemocněními, biologická léčba by totiž mohla průběh těchto infekcí zhoršit;
  • alergie (především na latex či vejce);
  • prodělaná nádorová onemocnění, biologická léčba totiž svým zásahem do imunitního systému může zvýšit riziko recidivy nádorových onemocnění i riziko jejich dalšího výskytu;
  • prodělané srdeční selhání či jiné onemocnění srdce a oběhového systému, biologická léčba může totiž mít negativní vliv na průběh tohoto onemocnění, a proto jsou před podstoupením léčby nutné pravidelné prohlídky;
  • kouření, především těžké (více než 20 cigaret denně), a chronická onemocnění plic, oba tyto stavy mohou společně s biologickou léčbou zvýšit riziko nádorového onemocnění plic;
  • historie onemocnění postihujících nervový systém (např. roztroušené sklerózy nebo syndromu Guillaina–Barrého), ať už přímo u pacienta, nebo v jeho rodině;
  • plánované operační výkony v době léčby včetně zubních výkonů;
  • užívání hormonální antikoncepce, aktuální či plánované těhotenství v době léčby či krátce po jejím plánovaném ukončení;
  • podstoupení imunosupresivní léčby v předchozích 3 měsících;
  • podstoupení fototerapie UVA nebo UVB zářením, která se často používá pří léčbě lupénky.

Podrobné klinické vyšetření umožní sledování během léčby

Dalším zásadním krokem k úspěšné biologické léčbě je vstupní zdravotní prohlídka, která pomůže zhodnotit nejen vhodnost pacienta pro léčbu, ale umožní vašemu ošetřujícímu lékaři dlouhodobé sledování léčby a jejích případných nežádoucích účinků. Co bude takové vyšetření s největší pravděpodobností zahrnovat?

  • Běžnou kompletní prohlídku podobnou pravidelné prohlídce u praktického lékaře;
  • měření krevního tlaku, tepu a teploty;
  • měření váhy, výšky a obvodu pasu;
  • kompletní vyšetření kůže a uzlin;
  • vyšetření jater a sleziny, protože jejich zvětšení může odhalit skrytě probíhající onemocnění.

Tato vyšetření by měla být doplněná o rentgenový snímek hrudníku, který by v den zahájení léčby neměl být starší než 3 měsíce.

Doporučená očkování před zahájením léčby  

Ošetřující lékař vám může před zahájením léčby doporučit očkování, nejčastěji se jedná o BCG vakcínu proti tuberkulóze, případně očkování proti chřipce, pneumokokovým infekcím a viru varicelly zoster, která je původcem neštovic a pásového oparu.

Krevní a biochemické testy

Anamnéza a klinické vyšetření bývají obvykle doplněny i o jednoduchá vyšetření krve, moči a případné kožní testy. Zejména o:

  • test tuberkulózové infekce a protilátek proti tuberkulóze – jednoduchý kožní test či test přímo z krve;
  • vyšetření moči, které zhodnotí funkce ledvin;
  • testy z krve, které zahrnují screening infekčních onemocnění (HIV virus, hepatitidy B a C) a také stav metabolismu (stanovení hladin krevního cukru a hladin tuků, například cholesterolu).

Všechny údaje získané z popsaných vyšetření umožní vašemu ošetřujícímu lékaři volbu vhodného léčiva, ověření jeho bezpečnosti, ale také upozorní na možná rizika a komplikace, které se mohou objevit během léčby, což vede k cílenějšímu a kvalitnějšímu sledování zdravotního stavu pacienta.

(mih)

 

Zdroje:

http://www.ibdclinic.ca/treatment/medications/biological-therapy/infliximab-remicade/what-checks-will-i-need-before-i-start-it/
http://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=1824&itemtype=document
http://www.revmatologicka-spolecnost.cz/biolecba

Hodnocení článku:
(2525 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Psoriáza či psoriatická artritida dovede být velmi úporná, a mladého člověka může dokonce dostat až do invalidního důchodu. V posledních letech však lze nemoc díky moderní léčbě držet ve většině případů pod kontrolou. Své o tom ví i pacientka Jana.
28. 10. 2020 Psoriáza
S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
25. 8. 2014 Psoriáza
Když psoriáza opravdu svědí…

Když psoriáza opravdu svědí…

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak?
13. 8. 2013 Psoriáza
Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Inzerce: