Novinky - psoriáza

Vyšetření před zahájením léčby

Vyšetření před zahájením léčby

Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?

Podrobná anamnéza je základem úspěchu

Informace od pacienta jsou základním stavebním kamenem stanovení jakékoliv diagnózy. Co bude lékaře zajímat? 

  • Příznaky probíhající tuberkulózy nebo kontakt s osobou, která jeví známky tohoto onemocnění, případně podrobnosti, pokud u vás došlo k prodělání onemocnění kdykoliv v minulosti;
  • infekce žloutenkou typu A a B, virem HIV, případně kontakt s osobami trpícími těmito virovými onemocněními, biologická léčba by totiž mohla průběh těchto infekcí zhoršit;
  • alergie (především na latex či vejce);
  • prodělaná nádorová onemocnění, biologická léčba totiž svým zásahem do imunitního systému může zvýšit riziko recidivy nádorových onemocnění i riziko jejich dalšího výskytu;
  • prodělané srdeční selhání či jiné onemocnění srdce a oběhového systému, biologická léčba může totiž mít negativní vliv na průběh tohoto onemocnění, a proto jsou před podstoupením léčby nutné pravidelné prohlídky;
  • kouření, především těžké (více než 20 cigaret denně), a chronická onemocnění plic, oba tyto stavy mohou společně s biologickou léčbou zvýšit riziko nádorového onemocnění plic;
  • historie onemocnění postihujících nervový systém (např. roztroušené sklerózy nebo syndromu Guillaina–Barrého), ať už přímo u pacienta, nebo v jeho rodině;
  • plánované operační výkony v době léčby včetně zubních výkonů;
  • užívání hormonální antikoncepce, aktuální či plánované těhotenství v době léčby či krátce po jejím plánovaném ukončení;
  • podstoupení imunosupresivní léčby v předchozích 3 měsících;
  • podstoupení fototerapie UVA nebo UVB zářením, která se často používá pří léčbě lupénky.

Podrobné klinické vyšetření umožní sledování během léčby

Dalším zásadním krokem k úspěšné biologické léčbě je vstupní zdravotní prohlídka, která pomůže zhodnotit nejen vhodnost pacienta pro léčbu, ale umožní vašemu ošetřujícímu lékaři dlouhodobé sledování léčby a jejích případných nežádoucích účinků. Co bude takové vyšetření s největší pravděpodobností zahrnovat?

  • Běžnou kompletní prohlídku podobnou pravidelné prohlídce u praktického lékaře;
  • měření krevního tlaku, tepu a teploty;
  • měření váhy, výšky a obvodu pasu;
  • kompletní vyšetření kůže a uzlin;
  • vyšetření jater a sleziny, protože jejich zvětšení může odhalit skrytě probíhající onemocnění.

Tato vyšetření by měla být doplněná o rentgenový snímek hrudníku, který by v den zahájení léčby neměl být starší než 3 měsíce.

Doporučená očkování před zahájením léčby  

Ošetřující lékař vám může před zahájením léčby doporučit očkování, nejčastěji se jedná o BCG vakcínu proti tuberkulóze, případně očkování proti chřipce, pneumokokovým infekcím a viru varicelly zoster, která je původcem neštovic a pásového oparu.

Krevní a biochemické testy

Anamnéza a klinické vyšetření bývají obvykle doplněny i o jednoduchá vyšetření krve, moči a případné kožní testy. Zejména o:

  • test tuberkulózové infekce a protilátek proti tuberkulóze – jednoduchý kožní test či test přímo z krve;
  • vyšetření moči, které zhodnotí funkce ledvin;
  • testy z krve, které zahrnují screening infekčních onemocnění (HIV virus, hepatitidy B a C) a také stav metabolismu (stanovení hladin krevního cukru a hladin tuků, například cholesterolu).

Všechny údaje získané z popsaných vyšetření umožní vašemu ošetřujícímu lékaři volbu vhodného léčiva, ověření jeho bezpečnosti, ale také upozorní na možná rizika a komplikace, které se mohou objevit během léčby, což vede k cílenějšímu a kvalitnějšímu sledování zdravotního stavu pacienta.

(mih)

 

Zdroje:

http://www.ibdclinic.ca/treatment/medications/biological-therapy/infliximab-remicade/what-checks-will-i-need-before-i-start-it/
http://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=1824&itemtype=document
http://www.revmatologicka-spolecnost.cz/biolecba

Hodnocení článku:
(3247 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.
12. 9. 2018 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Inzerce: