Novinky - psoriáza

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?

Podoby a formy kosmetiky

Hydratační a zvláčňující péče o pokožku pomáhá omezovat zarudnutí, svědění a pomáhá ji i hojit. Každý typ kosmetiky má svá specifika. Podle podoby a formy můžeme kosmetické prostředky rozdělit do několika skupin:

  1. Mléka a krémy. Obsahují více vody a alkoholů než olejů. Jejich zvlhčující účinek je nejmenší ze všech skupin. Pro lidi s lupénkou jsou spíše nevhodné a v zimě obzvlášť.
  2. Mastičky. Obsahují více olejů než vody. Mají nejhutnější konzistenci. Při použití většinou stačí menší množství přípravku, což je z hlediska vaší peněženky určitě dobrá zpráva. V porovnání se stejným množstvím krému vám vydrží déle. Mají nejlepší zvláčňující účinky a pro nemocné s psoriázou jsou ideální volbou. Jejich použití je mohutně doporučováno zejména v zimě. Jejich klad může být ale zároveň jejich záporem. Některým lidem může jejich přílišná mastnost vadit.
  3. Oleje. Název této skupiny přípravků prozrazuje jejich složení. Jejich zvláčňující účinek je vysoký. Doporučují se ale spíše do koupelí nebo v kombinaci s jiným přípravkem. Pro běžné užití mají ale jeden velký nedostatek. Mohou zanechávat mastné skvrny na oblečení.

Vždy prostudujte složení!

Je velice důležité vědět, které přísady máte hledat. Výrobce má povinnost složení vždy uvést. Ingredience, které jsou při boji s lupénkou přínosné, jsou:

  • bambucké máslo,
  • aloe vera,
  • glycerin,
  • lanolin,
  • včelí vosk,
  • petrolej,
  • různé typy olejů – zeleninové, minerální,
  • vitamíny.

Existuje ale i několik přísad, kterým je dobré se vyhnout, pokud trpíte psoriázou:

  • alkoholy,
  • vůně – zásadně se vyhýbejte jakékoliv parfémované kosmetice. Tyto látky kůži velice často dráždí stejně jako alkoholy.

Některé přísady mohou pomoci zmírňovat svědění. Jedná se spíše o ingredience přípravků z lékárny a léků na předpis:

  • oxid zinečnatý – zinková mast,
  • slabé steroidy – hydrokortizon,
  • kafr,
  • kapsicin, také jinak kapsaicin,
  • mentol.

Šest tipů pro vhodný výběr

  1. Látky označené jako přírodní nemusí být nutně šetrné k vaší pokožce.
  2. Hledejte výrobky označené „pro citlivou pleť“, ale i tak si vždy přečtěte složení.
  3. Pokud reklama slibuje zázračné účinky daného produktu, buďte ostražití! A pokud slibuje účinnost na široké spektrum potíží, je to ještě podezřelejší.
  4. Daný přípravek vždy nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže. Když vás nebude dráždit či vám jinak vadit, můžete ho zkusit nanést na větší plochy.
  5. Vyzkoušejte více přípravků a vyberte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.
  6. Ohledně svého výběru se poraďte se svým lékařem.

(ivh)

Zdroj:

National Psoriasis Foundation: Susan Tofte, M. S. F. N. P.: Skin Solutions: Caring for Psoriasis in the Winter (webcast), URL: www.youtube.com

Hodnocení článku:
(2360 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?
3. 8. 2012 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: