Novinky - psoriáza

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit. A co můžete pro svoji psoriatickou pokožku udělat v létě?

  1. Sluňte se. Sluneční světlo pomáhá pokožce. Jste-li však někde, kde je vyšší vlhkost vzduchu, pak dochází k vysoušení. Obvykle postačí 15 až 30 minut slunečního záření denně a váš psoriatický stav se může zlepšit během několika týdnů. Ovšem pozor – musí jít o „řízené“ dávky paprsků, spáleniny od slunce pokožce nepomáhají, takže to nepřežeňte.
  2. Mažte se. I když je slunění pro nemocnou pokožku prospěšné, musíte se chránit před UV zářením. Používejte ochranný faktor minimálně 15+ i více, a to na nepostižená místa.
  3. Hydratujte. Na celé tělo pak používejte hydratační prostředky, a to zejména na postižená místa, abyste zabránili vysychání pokožky a svědění. Velmi vhodné jsou přípravky s aloe vera.
  4. Plavte. Koupání, zejména ve slané vodě, napomáhá odlupování „mrtvé“ kůže a zlepšuje tak vzhled psoriatické pokožky. Pozor však na chlorovanou vodu. Po koupání se dobře opláchněte a namažte se.
  5. Odpočívejte. Úzkost a stres zhoršují příznaky lupénky, takže se snažte dostatečně odpočívat, nemyslet na práci a věnovat se relaxačním aktivitám, jako je třeba práce na zahradě.
  6. Buďte opatrní. Klimatizace sice zabrání pocení, ale také dehydruje pokožku. Proto používejte hydratační krémy nebo masti, a to 1–2× denně.
  7. Vhodně se oblékejte. Chcete-li zamezit vzplanutí nemoci, noste volnější bavlněné oblečení. Bílá barva je skvělá.
  8. Chraňte pokožku. Dávejte si pozor hlavně na bodnutí hmyzem, štípnutí může onemocnění zhoršit. Používejte repelenty, ale nejlepší prevencí je nosit dlouhé rukávy a nohavice a nevycházet ven večer, kdy je hmyz nejaktivnější.

(aši)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3420 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...
7. 11. 2010 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky

Psoriáza bývá těžko léčitelným problémem. Ať už postihne jakoukoli část těla, je pro dotyčného člověka utrpením. Existuje několik typů lupénky. Rozeznat je od sebe lze podle charakteristických projevů.
5. 10. 2016 Psoriáza
Inzerce: