Potíže s erekcí varují psoriatiky před mozkovou příhodou
8. 5. 2011
Lupénka je sice nejviditelnější na kůži, nepodceňujte ale ani další projevy této nemoci.
Lupénka je sice nejviditelnější na kůži, nepodceňujte ale ani další projevy této nemoci.
Souvislost s infarkty?
Psoriáza má spojitost s různými fyzickými problémy. U psoriatiků se například mnohem častěji vyskytuje infarkt myokardu nebo mozkové příhody než u zdravých jedinců. Existuje ale varovný signál, který může pacientům zachránit život.
Když cévy nefungují správně
Studie provedená u pacientů postižených psoriázou dokázala, že se u nich vyskytuje v mnohem vyšší míře erektilní dysfunkce, tedy problém s dosažením či udržením erekce. Tato porucha poměrně často postihuje muže vyššího věku. Důvodem jsou "špatné" cévy. A pacienty s lupénkou postihují cévní problémy, jako je kornatění tepen neboli ateroskleróza, častěji.
Pokud tedy muži s lupénkou trpí erektilní dysfunkcí, je to varovný signál, že kromě kůže jsou v ohrožení také srdce a mozek. Vyskytnout se tak může nejen porucha erekce, ale i mozková příhoda neboli mrtvice či neméně obávaný infarkt myokardu.
Lékař pomůže odhalit rizika
Jste muž a trpíte psoriázou? Nepodceňujte výše uvedený příznak. Odhalení tohoto problému vám může pomoci zavčas předejít infarktu či mrtvici, které by na vás jinak mohly čekat. Nezdráhejte proto i s takto choulostivým tématem navštívit lékaře, který určí vhodná vyšetření ke zjištění, zda právě vy nepatříte do rizikové skupiny.
Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
Lupénka – velmi nepříjemné onemocnění kůže (ale i kloubů), které se nevyhýbá mužům ani ženám, dětem ani dospělým. Právě jim je určen Světový den lupénky.
Ať už vyrážíte na ples, svatbu, či večírek, určitě se chcete cítit krásná a sexy. Nevzhledně vyhlížející defekty na kůži však přitahují spíše obtěžující pohledy. Nezoufejte, i pro ženy trpící lupénkou existují kosmetické přípravky, kterými lze onemocnění alespoň částečně zakrýt.
Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
Při psoriáze trpí nejen kůže, ale také psychika pacienta. V závislosti na tom, kde po těle se nachází, může nemoc přinášet řadu emocionálních reakcí, se kterými je nutné se potýkat. Ne vždy je to snadné.