Novinky - psoriáza

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Máte revmatoidní artritidu a toužíte po biologické léčbě? Určitě vás bude zajímat, jaká je její aktuální dostupnost.

Biologická léčba představuje pro řadu pacientů revmatiků vysněný ideál zdravotní péče. Je to nejmodernější léčba a její výsledky jsou velmi dobré, ale je také velmi nákladná, proto je zdravotními pojišťovnami proplácena jen po splnění určitých pravidel. Některá z nich je dobré znát předem.

  1. Rozhodnutí o nasazení biologické léčby je složitý proces, který má řadu kritérií. Až na výjimečné případy není možné jen tak mezi dveřmi pacientovi sdělit, že léčbu dostane. Záleží na formě nemoci, její pokročilosti, prognóze, výsledcích vyšetření krve a řadě dalších faktorů.
  2. U některých forem revmatoidní artritidy je nutné před započetím biologické léčby zkusit nejprve léčbu chemickou. O biologickou je možné totiž zažádat až poté, co se ukáže, že tato léčba nezabírá nebo není dobře snášena.
  3. Biologická léčba se nepodává v běžné ordinaci revmatologa, ale v centrech biologické léčby. Každé centrum má trochu jiné zvyklosti, proto se může stát, že zatímco v jednom vám nemohou nic nabídnout, v jiném se k léčbě dostanete. Stojí za to se proto zeptat na více místech.
  4. I když podle normálních kritérií nemůžete léčbu dostat, a přesto je pravděpodobné, že by vám pomohla (například pokud máte podle magnetické rezonance aktivní nemoc, ale laboratorní výsledky vám kolísají), existuje ještě možnost dostat se do klinické studie. Výzkum biologické léčby stále probíhá a některé projekty nabírají i pacienty, kteří by za standardních podmínek na biologickou léčbu nedosáhli.

Ptejte se, řešení možná existuje

Základem moderní revmatologie je sdílené rozhodnutí o léčbě, které provádí lékař společně s pacientem. Pokud máte zájem o biologickou léčbu, pohovořte si s lékařem o tom, zda je pro vás vhodná. Možná vás k ní může zkusit doporučit, možná vás odkáže na seznam center biologické léčby, případně vám doporučí některé, s kterým má dobré zkušenosti. A třeba ví i o probíhající klinické studii.

Přečtěte si také související článek:
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

(pez)

 

Zdroj:

http://www.revmatologicka-spolecnost.cz

Hodnocení článku:
(61 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Lupénka, nemoc mnoha tváří

Lupénka, nemoc mnoha tváří

Psoriáza je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Jedná se o zánětlivé onemocnění s velmi rozmanitými projevy, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Lupénka má několik různých forem, které se liší svými projevy.
23. 7. 2013 Psoriáza
Lupénku komplikují další nemoci. Odhalte je včas

Lupénku komplikují další nemoci. Odhalte je včas

Lidé postižení lupénkou netrpí jen touto chorobou, ale i dalšími přidruženými nemocemi. Ty se u nich objevují častěji než v běžné populaci. Je velmi důležité odhalit jejich prvotní příznaky a následně je léčit. Poznejte ta nejčastěji se vyskytující doprovodná onemocnění.
3. 2. 2014 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza