Novinky - psoriáza

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Máte lupénku a toužíte po cílené léčbě? Určitě vás bude zajímat, jaká kritéria je třeba splnit, aby vám ji vaše zdravotní pojišťovna uhradila.

Cílená léčba představuje pro řadu pacientů vysněný ideál zdravotní péče. Jedná se o nejmodernější léčbu a její výsledky jsou velmi dobré, ale je také velmi nákladná, a proto je zdravotními pojišťovnami proplácena jen po splnění určitých pravidel. Některá z nich je dobré znát předem.

Rozhodnutí o nasazení cílené léčby je složitý proces, který má řadu kritérií. Až na výjimečné případy není možné jen tak mezi dveřmi pacientovi sdělit, že léčbu dostane. Záleží na formě nemoci, její pokročilosti, prognóze, výsledcích vyšetření krve a řadě dalších faktorů.

  1. Cílená léčba je určena pro těžké případy nereagující na konvenční systémovou léčbu a fototerapii.

  2. Patří výhradně do rukou kožních lékařů, kteří jsou s jejími specifiky dobře seznámeni a rutinně ji v praxi používají. Cílená léčba se nepodává v běžné ordinaci kožního lékaře, ale v tzv. centrech biologické léčby, jejichž seznam je uveden zde.

  3. Před nasazením cílené léčby je nejprve nutné zkusit léčbu necílenou, tzn. konvenční systémové léky nebo fototerapii, tzv. léčbu 1. linie. V dnešní době jsou v ČR k dispozici tři léčiva pro celkovou terapii 1. linie: acitretin, cyklosporin A a methotrexát. O cílenou léčbu je možné zažádat až poté, co se ukáže, že tato léčba nezabírá nebo není dobře snášena.

  4. I když podle normálních kritérií nemůžete léčbu dostat, a přesto je pravděpodobné, že by vám pomohla, existuje ještě možnost dostat se do klinické studie. Výzkum biologické léčby stále probíhá a některé projekty nabírají i pacienty, kteří by za standardních podmínek na cílenou léčbu nedosáhli.

  5. Rozhodnutí o započetí cílené léčby musí vycházet také z pečlivého zvážení poměru prospěchu k případným rizikům této léčby. Biologická cílená léčba není vhodná pro těhotné ženy, nehodí se pro astmatiky, děti, pacienty s nádorovým onemocněním nebo aktivní infekcí.

Ptejte se, řešení možná existuje

Základem moderní medicíny je sdílené rozhodnutí o léčbě, které provádí lékař společně s pacientem. Pokud máte zájem o cílenou léčbu, pohovořte si s lékařem o tom, zda je pro vás vhodná. Možná vás k ní může zkusit doporučit, možná vás odkáže na seznam center biologické léčby, případně vám doporučí některé, se kterým má dobré zkušenosti. A třeba ví i o probíhající klinické studii.

Přečtěte si také:
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva
Mýty a omyly o biologické léčbě

 

(pez), revize (dos)

 

Zdroj: 

https://www.derm.cz/

Hodnocení článku:
(5188 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Čas dovolených je za dveřmi a většina lidí touží po tom, užít si co nejvíce sluníčka. Psoriatici však spíše dumají nad tím, jak přežít léto bez nošení kraťasů a krátkých triček, které odkrývají jejich zarudlé, šupinaté léze.
14. 7. 2014 Psoriáza
Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?
7. 11. 2016 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Inzerce: