Novinky - psoriáza

Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.

Biologika jsou jedy

Biologika nejsou jedy. Léčiva na revmatická onemocnění jsou geneticky upravené látky, které potlačují imunitní systém, nejsou však toxické, tento přívlastek jim byl pravděpodobně mylně přidán, aby se zdůraznila závažnost revmatických chorob a jejich léčby.

Biologika mají drastické nežádoucí účinky

Jedná se o závažnou léčbu závažných chorob a je pravdou, že má i potenciál vyvolat závažné nežádoucí účinky. Nicméně je nutné je brát v potaz při jakékoliv léčbě a stejně jako u jakékoliv jiné léčby jsou i závažné nežádoucí účinky biologické léčby ve skutečnosti vzácné. I když může být seznam jejích vedlejších účinků děsivý, nezapomínejte, že jsou v něm uvedeny všechny možné stavy, které se objevily během testovacího období, dokonce i u jediné osoby. Většina pacientů biologickou léčbu snáší dobře. Riziko závažných nežádoucích účinků navíc snižuje i dohled vašeho ošetřujícího lékaře na léčbu a výběr toho pro vás nejvhodnějšího biologického léčiva.

Nežádoucí účinky mohou být horší než samotná nemoc

A co se týče závažnosti nežádoucích účinků, je nutno připomenout i tvrzení o větší závažnosti nežádoucích účinků než samotného léčeného onemocnění, které ukazuje na nedostatečné porozumění revmatickým onemocněním. Jedná se o systémová onemocnění, která bez léčby vedou k problémům se srdcem, ledvinami, plícemi a očima a zkracují délku života. Nežádoucí účinky se oproti tomu nemusí vůbec objevit.

Přečtěte si také související články:
Dosáhnu na biologickou léčbu?
Vyšetření před zahájením léčby

Biologika způsobují rakovinu

Možná jste zaslechli ještě konkrétnější mýtus o následcích biologické léčby – že způsobuje rakovinu. Nádorové onemocnění bylo vždy na seznamu možných vzácných nežádoucích účinků biologik. Na druhou stranu neléčená revmatoidní artritida s sebou bohužel také nese riziko rozvoje lymfomu. Poslední výzkum vyvrátil podobná tvrzení u léčiv typu TNF inhibitorů.

Mám příliš zdravotních potíží, abych léčbu biologiky riskoval/a

Pokud máte pocit, že biologická léčba je pro váš zdravotní stav příliš riskantní, uvědomte si, jaká je příčina vašich zdravotních problémů. Je totiž dost možné, že část z nich může být spojena s aktivní formou nemoci, protože zánět zasahuje mnoho orgánů. Biologická léčba by vám tedy mohla přinést větší užitek, než se na první pohled zdá.

Biologika přestanou brzy účinkovat

Někteří pacienti mají při léčbě jedním biologickým lékem velmi dobré výsledky celé roky, není tedy pravidlem, že biologika přestanou brzy účinkovat. Na druhou stranu je pravdou, že u některých nemocných najde imunitní systém cestu, jak na biologikum během měsíců či let vyzrát, takže je nutné vyzkoušet jiné léčivo. Ačkoliv je taková zkušenost frustrující, naštěstí je k dispozici více biologických léčiv, a v biologické léčbě je tak možné pokračovat dále.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.healthcentral.com/slideshow/myths-and-misperceptions-about-biologics?ap=420#slide=1

 

Hodnocení článku:
(2476 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza: jak funguje biologická léčba?

Psoriáza: jak funguje biologická léčba?

Biologická léčba je relativně nový způsob léčby těžších případů psoriázy (lupénky) a psoriatické artritidy. Může se podávat injekčně nebo infuzemi.
19. 3. 2012 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.
8. 10. 2019 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Inzerce: