Novinky - psoriáza

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.

Souvislosti existují

Během posledních let si dermatologové stále více uvědomují souvislost mezi lupénkou a hrozícím rizikem obezity, spojeným se zdravotními komplikacemi. To má za následek změněný přístup k léčbě této kožní nemoci. Již se neléčí pouze samotná lupénka, ale k problému se přistupuje více komplexně a s ohledem na kardiovaskulární rizika. Že lupénka opravdu může nadváhu nebo i obezitu způsobit, dokázaly navíc klinické studie – pacienti s lupénkou trpěli přibíráním daleko více než lidé bez tohoto onemocnění. Zajímavý je ovšem také fakt, že obezita je i rizikovým faktorem lupénky, tedy že u lidí s nadváhou začíná lupénka častěji než u lidí s normální hmotností. U obézních je dokonce riziko vzniku lupénky dvojnásobné oproti lidem s normální hmotností!

Horší výsledky

Z klinického hlediska má navíc obezita a vysoké BMI dopad i na léčebnou odpověď neboli na výsledky terapie. Vyšší hmotnost pacienta je totiž spojena s nižší krátkodobou klinickou odpovědí na všechny systémové léky. Podle odborníků je to způsobeno větším „vychytáváním“ léků v těle obézních pacientů – léky se bez užitku vyloučí, což má za následek horší léčebné výsledky. Toto platí zejména pro pacienty s hmotností vyšší než 100 kg. U pacientů s hmotností nad 120 kg je pak léčba velmi obtížná, protože koncentrace léků v krvi jsou u těchto pacientů opravdu minimální.

Existuje zaručená terapie?

Naštěstí existují biologické léky, které si drží svou léčebnou koncentraci v krvi bez ohledu na hmotnost pacienta. Mezi takové patří např. infliximab, který si ve srovnání s jinými biologickými léčivy udržuje značnou účinnost i u pacientů s hmotností nad 100 kg. V plánu však mají lékaři další studie, které pomohou psoriatické pacienty rozdělit do skupin podle hmotnosti, aby se maximalizovala účinnost léčby i podle váhy pacienta.

(kam)

Zdroj: Puig L.: Obesity and psoriasis: body weight and body mass index influence the response to biological treatment., J Eur Acad Dermatol Venereol. 2011 Sep; 25 (9): 1007–11; doi: 10.1111/j.1468-3083.2011.04065.x. Epub 2011 Apr 15.

Hodnocení článku:
(2824 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
10. 1. 2010 Psoriáza
Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.
23. 4. 2009 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Inzerce: