Novinky - psoriáza

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.

Souvislosti existují

Během posledních let si dermatologové stále více uvědomují souvislost mezi lupénkou a hrozícím rizikem obezity, spojeným se zdravotními komplikacemi. To má za následek změněný přístup k léčbě této kožní nemoci. Již se neléčí pouze samotná lupénka, ale k problému se přistupuje více komplexně a s ohledem na kardiovaskulární rizika. Že lupénka opravdu může nadváhu nebo i obezitu způsobit, dokázaly navíc klinické studie – pacienti s lupénkou trpěli přibíráním daleko více než lidé bez tohoto onemocnění. Zajímavý je ovšem také fakt, že obezita je i rizikovým faktorem lupénky, tedy že u lidí s nadváhou začíná lupénka častěji než u lidí s normální hmotností. U obézních je dokonce riziko vzniku lupénky dvojnásobné oproti lidem s normální hmotností!

Horší výsledky

Z klinického hlediska má navíc obezita a vysoké BMI dopad i na léčebnou odpověď neboli na výsledky terapie. Vyšší hmotnost pacienta je totiž spojena s nižší krátkodobou klinickou odpovědí na všechny systémové léky. Podle odborníků je to způsobeno větším „vychytáváním“ léků v těle obézních pacientů – léky se bez užitku vyloučí, což má za následek horší léčebné výsledky. Toto platí zejména pro pacienty s hmotností vyšší než 100 kg. U pacientů s hmotností nad 120 kg je pak léčba velmi obtížná, protože koncentrace léků v krvi jsou u těchto pacientů opravdu minimální.

Existuje zaručená terapie?

Naštěstí existují biologické léky, které si drží svou léčebnou koncentraci v krvi bez ohledu na hmotnost pacienta. Mezi takové patří např. infliximab, který si ve srovnání s jinými biologickými léčivy udržuje značnou účinnost i u pacientů s hmotností nad 100 kg. V plánu však mají lékaři další studie, které pomohou psoriatické pacienty rozdělit do skupin podle hmotnosti, aby se maximalizovala účinnost léčby i podle váhy pacienta.

(kam)

Zdroj: Puig L.: Obesity and psoriasis: body weight and body mass index influence the response to biological treatment., J Eur Acad Dermatol Venereol. 2011 Sep; 25 (9): 1007–11; doi: 10.1111/j.1468-3083.2011.04065.x. Epub 2011 Apr 15.

Hodnocení článku:
(3241 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?
17. 11. 2014 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.
31. 5. 2017 Psoriáza
Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Inzerce: