Novinky - psoriáza

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Máte lupénku a toužíte po cílené léčbě? Určitě vás bude zajímat, jaká kritéria je třeba splnit, aby vám ji vaše zdravotní pojišťovna uhradila.

Cílená léčba představuje pro řadu pacientů vysněný ideál zdravotní péče. Jedná se o nejmodernější léčbu a její výsledky jsou velmi dobré, ale je také velmi nákladná, a proto je zdravotními pojišťovnami proplácena jen po splnění určitých pravidel. Některá z nich je dobré znát předem.

Rozhodnutí o nasazení cílené léčby je složitý proces, který má řadu kritérií. Až na výjimečné případy není možné jen tak mezi dveřmi pacientovi sdělit, že léčbu dostane. Záleží na formě nemoci, její pokročilosti, prognóze, výsledcích vyšetření krve a řadě dalších faktorů.

  1. Cílená léčba je určena pro těžké případy nereagující na konvenční systémovou léčbu a fototerapii.

  2. Patří výhradně do rukou kožních lékařů, kteří jsou s jejími specifiky dobře seznámeni a rutinně ji v praxi používají. Cílená léčba se nepodává v běžné ordinaci kožního lékaře, ale v tzv. centrech biologické léčby, jejichž seznam je uveden zde.

  3. Před nasazením cílené léčby je nejprve nutné zkusit léčbu necílenou, tzn. konvenční systémové léky nebo fototerapii, tzv. léčbu 1. linie. V dnešní době jsou v ČR k dispozici tři léčiva pro celkovou terapii 1. linie: acitretin, cyklosporin A a methotrexát. O cílenou léčbu je možné zažádat až poté, co se ukáže, že tato léčba nezabírá nebo není dobře snášena.

  4. I když podle normálních kritérií nemůžete léčbu dostat, a přesto je pravděpodobné, že by vám pomohla, existuje ještě možnost dostat se do klinické studie. Výzkum biologické léčby stále probíhá a některé projekty nabírají i pacienty, kteří by za standardních podmínek na cílenou léčbu nedosáhli.

  5. Rozhodnutí o započetí cílené léčby musí vycházet také z pečlivého zvážení poměru prospěchu k případným rizikům této léčby. Biologická cílená léčba není vhodná pro těhotné ženy, nehodí se pro astmatiky, děti, pacienty s nádorovým onemocněním nebo aktivní infekcí.

Ptejte se, řešení možná existuje

Základem moderní medicíny je sdílené rozhodnutí o léčbě, které provádí lékař společně s pacientem. Pokud máte zájem o cílenou léčbu, pohovořte si s lékařem o tom, zda je pro vás vhodná. Možná vás k ní může zkusit doporučit, možná vás odkáže na seznam center biologické léčby, případně vám doporučí některé, se kterým má dobré zkušenosti. A třeba ví i o probíhající klinické studii.

Přečtěte si také:
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva
Mýty a omyly o biologické léčbě

 

(pez), revize (dos)

 

Zdroj: 

https://www.derm.cz/

Hodnocení článku:
(4385 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.
30. 7. 2010 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.
12. 2. 2016 Psoriáza
Inzerce: