Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva
26. 8. 2019
Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
Až po předchozí neúspěšné léčbě
Paní Milena žije s revmatoidní artritidou již mnoho let. Onemocnění ji omezuje v řadě aktivit. Má poškozené především klouby a chrupavky na rukou, kvůli své diagnóze dokonce musela změnit povolání a dlouhodobě trpí bolestmi. Léčba, kterou až doposud podstupovala, nepřinášela výrazné zlepšení jejích obtíží, začaly se naopak přidávat další problémy.
Ošetřující lékař označil aktivitu jejího onemocnění za vysokou, což byla jedna z podmínek k tomu, aby zdravotní pojišťovna uhradila léčbu označovanou jako cílenou. Od 1. února 2019 hradí pojišťovna biologickou cílenou léčbu již od středně těžké revmatoidní artritidy.
Dalším kritériem je předchozí neúspěšný pokus o léčbu onemocnění jiným způsobem. V případě paní Mileny se jednalo o terapii pomocí methotrexátu, látky využívané při léčbě revmatoidní artritidy, ale také nádorových a krevních onemocnění.
Ošetřující lékař paní Mileně nasadil cílenou léčbu, aby zastavil postup onemocnění a zlepšil některé její obtíže. Pacientka měla zpočátku ze změny léčby obavy, obzvlášť proto, že biologická cílená léčba zasahuje do imunitního systému. Lékař paní Mileně vysvětlil všechny její přínosy a možná rizika a vyzdvihl dobrou účinnost zvoleného přípravku. Léčba se užívá ve formě podkožních injekcí podávaných v měsíčních intervalech.
První zkušenosti s novou léčbou jsou u paní Mileny pozitivní, pociťuje znatelnou úlevu, aniž by ji trápily nežádoucí účinky léčby, ale podrobnější hodnocení bude moci učinit až s větším časovým odstupem. Vyzdvihuje zejména menší bolesti a lepší soběstačnost.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
Pokud vás bolí klouby a vaše pohyblivost a s ní i kvalita života se zhoršuje, něco je jistě v nepořádku. Možná se jedná o revmatoidní artritidu, lidově revma.
Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.