Novinky - revmatoidní artritida

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.

Až po předchozí neúspěšné léčbě

Paní Milena žije s revmatoidní artritidou již mnoho let. Onemocnění ji omezuje v řadě aktivit. Má poškozené především klouby a chrupavky na rukou, kvůli své diagnóze dokonce musela změnit povolání a dlouhodobě trpí bolestmi. Léčba, kterou až doposud podstupovala, nepřinášela výrazné zlepšení jejích obtíží, začaly se naopak přidávat další problémy.

Ošetřující lékař označil aktivitu jejího onemocnění za vysokou, což byla jedna z podmínek k tomu, aby zdravotní pojišťovna uhradila léčbu označovanou jako cílenou. Od 1. února 2019 hradí pojišťovna biologickou cílenou léčbu již od středně těžké revmatoidní artritidy.

Dalším kritériem je předchozí neúspěšný pokus o léčbu onemocnění jiným způsobem. V případě paní Mileny se jednalo o terapii pomocí methotrexátu, látky využívané při léčbě revmatoidní artritidy, ale také nádorových a krevních onemocnění.

Čtěte také:
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Počáteční obavy vystřídala úleva

Ošetřující lékař paní Mileně nasadil cílenou léčbu, aby zastavil postup onemocnění a zlepšil některé její obtíže. Pacientka měla zpočátku ze změny léčby obavy, obzvlášť proto, že biologická cílená léčba zasahuje do imunitního systému. Lékař paní Mileně vysvětlil všechny její přínosy a možná rizika a vyzdvihl dobrou účinnost zvoleného přípravku. Léčba se užívá ve formě podkožních injekcí podávaných v měsíčních intervalech.

První zkušenosti s novou léčbou jsou u paní Mileny pozitivní, pociťuje znatelnou úlevu, aniž by ji trápily nežádoucí účinky léčby, ale podrobnější hodnocení bude moci učinit až s větším časovým odstupem. Vyzdvihuje zejména menší bolesti a lepší soběstačnost.

(pak)

 

Zdroj:

https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2010/04/08.pdf

Hodnocení článku:
(2948 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

V létě jsme si užili svěží ovocnou hostinu, ale ani podzim nás neošidí. Ať už máte rádi jakékoli chutě, jistě se pro každého něco najde. Vybírejte z potravin bohatých na živiny, které pomáhají bojovat s nemocemi. Které to jsou?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Mezi přípravky biologické léčby patří také inhibitory TNF. Ty se s úspěchem používají u stále širšího spektra autoimunitních onemocnění a nedávno dokončená studie ukázala, že více než uspokojivé výsledky přinášejí i u velké části pacientů trpících juvenilní idiopatickou artritidou (JIA).
2. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.
16. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: