Novinky - revmatoidní artritida

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.

Až po předchozí neúspěšné léčbě

Paní Milena žije s revmatoidní artritidou již mnoho let. Onemocnění ji omezuje v řadě aktivit. Má poškozené především klouby a chrupavky na rukou, kvůli své diagnóze dokonce musela změnit povolání a dlouhodobě trpí bolestmi. Léčba, kterou až doposud podstupovala, nepřinášela výrazné zlepšení jejích obtíží, začaly se naopak přidávat další problémy.

Ošetřující lékař označil aktivitu jejího onemocnění za vysokou, což byla jedna z podmínek k tomu, aby zdravotní pojišťovna uhradila léčbu označovanou jako cílenou. Od 1. února 2019 hradí pojišťovna biologickou cílenou léčbu již od středně těžké revmatoidní artritidy.

Dalším kritériem je předchozí neúspěšný pokus o léčbu onemocnění jiným způsobem. V případě paní Mileny se jednalo o terapii pomocí methotrexátu, látky využívané při léčbě revmatoidní artritidy, ale také nádorových a krevních onemocnění.

Čtěte také:
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Počáteční obavy vystřídala úleva

Ošetřující lékař paní Mileně nasadil cílenou léčbu, aby zastavil postup onemocnění a zlepšil některé její obtíže. Pacientka měla zpočátku ze změny léčby obavy, obzvlášť proto, že biologická cílená léčba zasahuje do imunitního systému. Lékař paní Mileně vysvětlil všechny její přínosy a možná rizika a vyzdvihl dobrou účinnost zvoleného přípravku. Léčba se užívá ve formě podkožních injekcí podávaných v měsíčních intervalech.

První zkušenosti s novou léčbou jsou u paní Mileny pozitivní, pociťuje znatelnou úlevu, aniž by ji trápily nežádoucí účinky léčby, ale podrobnější hodnocení bude moci učinit až s větším časovým odstupem. Vyzdvihuje zejména menší bolesti a lepší soběstačnost.

(pak)

 

Zdroj:

https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2010/04/08.pdf

Hodnocení článku:
(2710 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.
10. 11. 2022 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: