Novinky - revmatoidní artritida

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší.

Existuje ideální lék?

Optimální léčba vyžaduje zejména včasné stanovení diagnózy a včasné zahájení terapie. Jedině tak totiž můžeme předejít vzniku nevratných změn. V případě revmatoidní artritidy se lékaři obávají především deformit kloubů, které tak ztrácejí svoji funkčnost a pacienta do různé míry invalidizují.

Jako pacienti jistě znáte veškeré léky, které pro vás přicházejí v úvahu. V počátcích nemoci jsou nejčastěji využívána nesteroidní antirevmatika, DMARD (léky modifikující nemoc) a kortikoidy. Najít ten správný postup ale není bohužel jednoduché, protože u každého funguje něco jiného. A proto můžete mít někdy pocit, že léčba nepostupuje tak, jak by měla.

Co když léčba nefunguje

V takovém případě je samozřejmě nezbytné informovat lékaře. Po zhodnocení vašeho klinického stavu může dojít i na změnu terapie, někdy dokonce opakovaně. Vy ale zatím neseďte s rukama v klíně. Myslete na to, že revmatoidní artritida je chronické onemocnění, a když se nezapojíte do boje proti ní, může vás snadno přemoci.

Zejména není možné spoléhat se pouze na léky, byť představují jednu z hlavních součástí terapie. Jako na pacienty je na vás kladen velký tlak, zdravotníci „hrnou“ informace ze všech stran, co by ovšem nemělo zůstat opomenuto, je cvičení. To má mnoho forem – od fyzioterapeutem vedené rehabilitace přes cvičení doma až k ergoterapii neboli léčbě prací.

Pravidelnost růže přináší

Základním předpokladem efektivní léčby je také pravidelné hodnocení aktivity onemocnění, toxicity léků a účinnosti léčby, které pak vedou k potřebným změnám léčebného programu. Kromě fyzikálního vyšetření, při kterém lékař zhodnotí například bolest, omezení funkce nebo deformity kloubů, podstoupíte odběr krve a rentgenologické vyšetření.

(pes)

Zdroj: www.revma.cz

Hodnocení článku:
(3161 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.
31. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Rodiče dětí s juvenilní revmatoidní artritidou dobře vědí, jak je u tohoto onemocnění zásadní včasné zahájení léčby. V opačném případě totiž postupem času dochází k nevratnému poškození kloubů, prohlubuje se doprovodná bolest a únava a rozvíjí se obávané omezení hybnosti. Tomuto nepříznivému průběhu onemocnění účinně brání cílená léčba.
29. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: