Novinky - revmatoidní artritida

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší.

Existuje ideální lék?

Optimální léčba vyžaduje zejména včasné stanovení diagnózy a včasné zahájení terapie. Jedině tak totiž můžeme předejít vzniku nevratných změn. V případě revmatoidní artritidy se lékaři obávají především deformit kloubů, které tak ztrácejí svoji funkčnost a pacienta do různé míry invalidizují.

Jako pacienti jistě znáte veškeré léky, které pro vás přicházejí v úvahu. V počátcích nemoci jsou nejčastěji využívána nesteroidní antirevmatika, DMARD (léky modifikující nemoc) a kortikoidy. Najít ten správný postup ale není bohužel jednoduché, protože u každého funguje něco jiného. A proto můžete mít někdy pocit, že léčba nepostupuje tak, jak by měla.

Co když léčba nefunguje

V takovém případě je samozřejmě nezbytné informovat lékaře. Po zhodnocení vašeho klinického stavu může dojít i na změnu terapie, někdy dokonce opakovaně. Vy ale zatím neseďte s rukama v klíně. Myslete na to, že revmatoidní artritida je chronické onemocnění, a když se nezapojíte do boje proti ní, může vás snadno přemoci.

Zejména není možné spoléhat se pouze na léky, byť představují jednu z hlavních součástí terapie. Jako na pacienty je na vás kladen velký tlak, zdravotníci „hrnou“ informace ze všech stran, co by ovšem nemělo zůstat opomenuto, je cvičení. To má mnoho forem – od fyzioterapeutem vedené rehabilitace přes cvičení doma až k ergoterapii neboli léčbě prací.

Pravidelnost růže přináší

Základním předpokladem efektivní léčby je také pravidelné hodnocení aktivity onemocnění, toxicity léků a účinnosti léčby, které pak vedou k potřebným změnám léčebného programu. Kromě fyzikálního vyšetření, při kterém lékař zhodnotí například bolest, omezení funkce nebo deformity kloubů, podstoupíte odběr krve a rentgenologické vyšetření.

(pes)

Zdroj: www.revma.cz

Hodnocení článku:
(3027 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Vyšší konzumace vlákniny má příznivý vliv na stav zánětu při revmatických nemocech. Tyto překvapivé výsledky přinesli američtí vědci. Vláknina prospívá srdci, může předejít některým nádorům a zlepšuje trávení.
10. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.
10. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: