Novinky - revmatoidní artritida

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší.

Existuje ideální lék?

Optimální léčba vyžaduje zejména včasné stanovení diagnózy a včasné zahájení terapie. Jedině tak totiž můžeme předejít vzniku nevratných změn. V případě revmatoidní artritidy se lékaři obávají především deformit kloubů, které tak ztrácejí svoji funkčnost a pacienta do různé míry invalidizují.

Jako pacienti jistě znáte veškeré léky, které pro vás přicházejí v úvahu. V počátcích nemoci jsou nejčastěji využívána nesteroidní antirevmatika, DMARD (léky modifikující nemoc) a kortikoidy. Najít ten správný postup ale není bohužel jednoduché, protože u každého funguje něco jiného. A proto můžete mít někdy pocit, že léčba nepostupuje tak, jak by měla.

Co když léčba nefunguje

V takovém případě je samozřejmě nezbytné informovat lékaře. Po zhodnocení vašeho klinického stavu může dojít i na změnu terapie, někdy dokonce opakovaně. Vy ale zatím neseďte s rukama v klíně. Myslete na to, že revmatoidní artritida je chronické onemocnění, a když se nezapojíte do boje proti ní, může vás snadno přemoci.

Zejména není možné spoléhat se pouze na léky, byť představují jednu z hlavních součástí terapie. Jako na pacienty je na vás kladen velký tlak, zdravotníci „hrnou“ informace ze všech stran, co by ovšem nemělo zůstat opomenuto, je cvičení. To má mnoho forem – od fyzioterapeutem vedené rehabilitace přes cvičení doma až k ergoterapii neboli léčbě prací.

Pravidelnost růže přináší

Základním předpokladem efektivní léčby je také pravidelné hodnocení aktivity onemocnění, toxicity léků a účinnosti léčby, které pak vedou k potřebným změnám léčebného programu. Kromě fyzikálního vyšetření, při kterém lékař zhodnotí například bolest, omezení funkce nebo deformity kloubů, podstoupíte odběr krve a rentgenologické vyšetření.

(pes)

Zdroj: www.revma.cz

Hodnocení článku:
(2701 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
S bolestmi kloubů pomůže taiči

S bolestmi kloubů pomůže taiči

Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
23. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
 Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život. Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy.
16. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: