Novinky - revmatoidní artritida

Zhubněte a přestaňte kouřit – jedině tak se můžete vyhnout revmatoidní artritidě

Zhubněte a přestaňte kouřit – jedině tak se můžete vyhnout revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida ohrožuje asi 0,8 % světové populace. Snížit pravděpodobnost jejího vzniku lze přitom změnou životního stylu. Na co se konkrétně zaměřit, vám napoví následující řádky.

Odborníci z Národní ústavu pro výzkum zdraví v Manchesteru v Anglii se zaměřili na to, které faktory životního stylu mohou negativně ovlivňovat rozvoj revmatoidní artritidy (RA). Do několikaleté studie zapojili více než 25 000 lidí ve věku 40 až 79 let. U 184 dobrovolníků došlo v průběhu studie ke vzniku revmatoidní artritidy (což odpovídá průměrné nemocnosti). Odborníci zjistili, že nejvýznamnější faktory, které zvyšují riziko vzniku této nemoci, jsou kouření a obezita.

Kouření

Vliv kouření na vznik revmatoidní artritidy potvrzují i další epidemiologické studie. Příčina doposud není jasná, nicméně pokud kouří jedinec s dědičnými sklony pro vznik RA, pravděpodobnost stoupne až dvojnásobně. V takovém případě kouření společně s rizikovými geny stimuluje imunitní systém k tvorbě specifických protilátek. Ty pak mají klíčovou roli při vzniku autoimunitního zánětu. Navíc samotné kouření má škodlivý vliv na klouby a podporuje vznik nitrokloubního zánětu. A v neposlední řadě také podporuje tvorbu revmatoidního faktoru (i u zdravých lidí). Pokud se kuřák nevzdá svého zlozvyku ani během nemoci, RA může mít v jeho případě komplikovanější průběh – může dojít i k postižení plic, ledvin a srdce.

Obezita

Nadváha zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy především u žen, které k ní měly sklon už kolem 18. roku věku. V této skupině je riziko vzniku RA o 35 % vyšší než ve zbytku populace. Riziko vzniku séropozitivní RA je větší dokonce o 50 % než u vrstevnic ve stejném věku. Pokud začaly mít ženy problémy s nadváhou v dospělém věku, riziko je jen mírně zvýšené.

Další faktory

Zvýšit riziko vzniku RA může také diabetes mellitus. Zajímavé je zjištění, že pozitivní roli může hrát mírná konzumace alkoholu. Studie, kterou uveřejnil British Medical Journal, ukázala, že ženy, které pijí více než 3 alkoholické nápoje týdně po dobu nejméně 10 let, mají o 50 % riziko vzniku RA nižší než ženy, které nepijí žádný alkohol. Tyto výsledky naznačují, že malá konzumace alkoholu je spojena s nižší mírou vzniku RA. Pozitivně působí i dlouhodobé kojení. Ženy, které kojily po delší dobu, jsou méně náchylné ke vzniku a rozvoji RA. Naproti tomu ženy, které měly dvě a více dětí, jsou více náchylné ke vzniku RA.

Výsledky těchto studií mohou pomoci vytvořit jednoduchý screeningový nástroj, který lékaři mohou využít k identifikaci pacientů se zvýšeným rizikem RA. Rizikovým jedincům může být doporučeno, jak postupovat v úpravě svého životního stylu, aby snížili riziko vzniku RA.

(tda)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2052 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Rodiče dětí s juvenilní revmatoidní artritidou dobře vědí, jak je u tohoto onemocnění zásadní včasné zahájení léčby. V opačném případě totiž postupem času dochází k nevratnému poškození kloubů, prohlubuje se doprovodná bolest a únava a rozvíjí se obávané omezení hybnosti. Tomuto nepříznivému průběhu onemocnění účinně brání cílená léčba.
29. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Mezi přípravky biologické léčby patří také inhibitory TNF. Ty se s úspěchem používají u stále širšího spektra autoimunitních onemocnění a nedávno dokončená studie ukázala, že více než uspokojivé výsledky přinášejí i u velké části pacientů trpících juvenilní idiopatickou artritidou (JIA).
2. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: