Novinky - revmatoidní artritida

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.

„Osmička“ pro zdravější klouby

  1. Vodní cvičení. Hydroterapie neboli vodní cvičení je ideální možností, jak pomoci kloubům zasaženým revmatickou nemocí. Voda totiž nadnáší, a klouby tak nemusí nést tíhu celého těla. Kromě toho tento trénink zlepšuje sílu svalů a zdatnost kardiovaskulárního systému, ale také přináší lepší rovnováhu, obratnost a vytrvalost. Pohyb ve vodě je navíc mnohem zábavnější a jednodušší než klasické suchozemské posilování.
  2. Taiči. Čínské bojové umění v současnosti provozuje mnoho lidí jakožto cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. Taiči je lidově označováno jako „meditace v pohybu“. Prastaré umění totiž kombinuje prvky meditace a jemných pohybů. Jedincům s revmatoidní artritidou přináší výhody v podobě zvýšení odolnosti svalového aparátu, ale také úlevy od bolesti a každodenního stresu.
  3. Jízda na kole. Zánětlivé onemocnění kloubů zvyšuje riziko vzniku chorob srdce a cév. Nemocní by tedy měli pravidelně posilovat funkci srdeční pumpy. Ideální volbou jsou takzvané aerobní sporty, mezi něž se řadí i jízda na kole. Cyklistika navíc nezatěžuje klouby tolik jako například běhání. A vůbec nezáleží na tom, jestli preferujete jízdu na rotopedu v klidu domova, nebo raději vyrážíte na kole do přírody.
  4. Chůze. Pravidelné procházky patří mezi nejjednodušší a nejúčinnější formy pohybu. Chůze nejenže pomáhá nemocným kloubům, ale také zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému a pozitivně působí na psychické funkce. Britští lékaři totiž zjistili, že pouhých 30 minut chůze denně zlepšuje náladu a pomáhá v boji proti depresím. Pokud postrádáte správnou stabilitu, můžete si pořídit trekingové hole.
  5. Jóga. Meditační cvičení kombinuje pohybovou aktivitu s dechovými cviky a relaxací. Výzkumy z nedávných let ozřejmily, že jóga snižuje otoky a bolestivost kloubů a přispívá k nastolení duševní pohody. Navíc může zlepšit ohebnost pohybového aparátu a zvýšit rozsah pohybů v kloubech.
  6. Strečink. Pravidelné protahování svalů představuje velmi jednoduchý způsob, jak se udržet v kondici. Není tedy divu, že je strečink doporučovaný všemi lékaři i fyzioterapeuty. Protahování vám navíc nezabere moc času a můžete ho provádět i doma.
  7. Posilování. Revmatoidní artritida způsobuje ochabnutí svalů, což vede ke zhoršení bolestivosti kloubů. Cviky s lehkými činkami můžete provádět kdekoliv, nejprve se ale domluvte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, zda je takový způsob tréninku vhodný i pro vás.
  8. Cvičení na minitrampolíně. Jedná se o zábavnou formu pohybu, která posílí celé tělo bez rozdílu věku a pohlaví. Navíc zvýšíte kapacitu svých plic, zmírníte únavu a zkvalitníte spánek. Během cvičení spálíte i mnoho kalorií, díky čemuž můžete redukovat zbytečná kila a udržet ručičku váhy v přiměřených mezích.

Vůbec nezáleží na tom, pro které cvičení se rozhodnete. Důležitější je to, abyste u pravidelného pohybu vydrželi delší dobu a hlavně aby vám přinášel radost a potěšení. Před započetím jakékoliv aktivity ale nejprve navštivte svého lékaře a domluvte se s ním, zda je pro vás konkrétní forma pohybu vhodná.

(holi)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2359 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Přispějte k vánoční pohodě žen s revmatoidní artritidou

Přispějte k vánoční pohodě žen s revmatoidní artritidou

Období svátků, zejména těch vánočních, chceme všichni prožít v pohodě a dobré náladě. To však může být pro ženy trpící revmatoidní artritidou jen stěží dosažitelným cílem. I vy jim ale můžete alespoň částečně pomoci. Zjistěte jak.
27. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.
9. 2. 2015 Revmatoidní artritida
I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: