Novinky - revmatoidní artritida

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku "nepřilepšíme", důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Pro sílu a růst

Klouby ke svému správnému fungování potřebují hlavně tři následující složky: "céčko" se podílí na obnově a růstu chrupavky. Vitamin D řídí vstřebávání vápníku pro silné kosti a vitamin K spolu s "déčkem" pomáhá tělu vstřebávat vápník. Vitaminy si tělo neumí samo vyrobit, přijímáme je pouze ve stravě. Jenže v zimě jíme méně ovoce a zeleniny, proto se může stát, že tělu začnou některé tyto látky chybět. Nejlepší prevencí je proto sestavení pestrého jídelníčku, ve kterém jsou vitaminy hojně zastoupeny:

  • ovoce a zelenina,
  • obiloviny, luštěniny,
  • mléčné výrobky,
  • vejce,
  • ryby,
  • kuřecí a jiné kvalitní maso.

Na talíři by se také alespoň dvakrát týdně měla objevit ryba, z toho jednou ryba tučná (losos, makrela, čerstvý tuňák). Toto maso je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků.

Rybí tuk?!

O prospěšných účincích rybího tuku věděly už naše prababičky. Pryč jsou však doby, kdy se tato „lahůdka“ podávala po lžících. V dnešní době je v lékárnách k dispozici široká nabídka doplňků stravy s obsahem tzv. omega-3 mastných kyselin, které rybí tuk v čisté podobě nahrazují. Tyto specifické mastné kyseliny zlepšují prokrvení kloubní tkáně a pozitivně působí na mozek a srdce. V oleji z tresčích jater se sice nachází nižší podíl omega-3 mastných kyselin, obsahuje však navíc i vitaminy A a D.

Mocná zbraň glukosamin

Glukosamin a chondroitin se přirozeně vyskytují v chrupavkách našeho těla. Jejich úkolem je zajišťovat správnou funkci kloubů. Kolagen zase pomáhá obnovovat povrch kloubů. Kombinace těchto tří složek spolu s vitaminy se běžně nachází ve speciálních doplňcích stravy určených pro kloubní výživu. A protože kvalitní přípravky nejsou právě levné, určitě udělají radost i pod vánočním stromkem. Ovšem u některých lidí glukosamin může zvýšit hladinu cukru v krvi, takže pokud trpíte cukrovkou, poraďte se o jeho užívání se svým lékařem. Opatrní by měli být i ti, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin, glukosamin může ovlivňovat srážlivost krve. Vyskytnout se mohou i alergické reakce, v tom případě vyhledejte lékařskou službu.

Co ještě klouby ocení

Kloubům prospějete i provedením určitých úprav životního stylu. Takže máte-li nadváhu, pokuste se zhubnout, zmírní se přetížení kloubů. Zařaďte do svého života i šetrný pohyb, jako je plavání či svižná chůze. Cvičení posílí vaše svaly, uvolní ztuhlé klouby a zabrání úbytku kostní hmoty. A hlavně přestaňte kouřit a zahajte odvykací program. Kouření kloubům škodí!

    (hkh)

    Zdroj: www.telegraph.co.uk

    Hodnocení článku:
    (3522 hodnocení - 3,2 z 5)

    Další doporučené články

    Remise, nebo flar?

    Remise, nebo flar?

    Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
    11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
    V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

    V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

    Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
    17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
    Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

    Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

    Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
    11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
    Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

    Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

    S chladnějším počasím, deštěm nebo změnami atmosférického tlaku se u některých lidí s bolestmi kloubů jejich potíže stupňují. Jak se říká, cítí to v kostech. Na otázku, zda tato závislost opravdu platí a proč, hledali odpověď vědci z Argentiny a Floridy.
    14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
    Jezte třešně, jsou dobré na klouby

    Jezte třešně, jsou dobré na klouby

    Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny.
    16. 11. 2012 Revmatoidní artritida
    Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

    Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

    Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
    10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
    Inzerce: