Novinky - revmatoidní artritida

Zlepšete zdraví svých kloubů vhodným jídelníčkem

Zlepšete zdraví svých kloubů vhodným jídelníčkem

Artritida je onemocnění postihující klouby. Těm lze ulevit různými způsoby – jedním z nich je hlídat si správnou skladbu potravin.

Co můžete udělat pro zlepšení zdravotního stavu:

  • Hlídejte si váhu – Nadváha, nebo dokonce obezita velice zatěžuje nemocné klouby, které trpí v důsledku nemoci i nadměrné váhy, otékají a bolí. To často vede ke snížení pohybu a vzniká začarovaný kruh.
  • Snižte podíl živočišných tuků ve stravě – Pacienti trpící artritidou mají často zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění (nemocí srdce a cév). A k ucpávání cév přispívá i konzumace nevhodných tuků.
  • Zvyšte příjem "správných" tuků – jde o tuky bohaté na omega3-nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou obsaženy v tučných mořských rybách, například v tuňákovi, makrele, sledi, lososu nebo sardinkách. Tyto pokrmy pomáhají tlumit zánět a obecně mohou přispět ke snížení bolesti kloubů a ztuhlosti. Možná tímto způsobem postupně snížíte spotřebu léků na bolest…
  • Zajistěte tělu dostatek vitamínu C, železa a vápníku – Vápník je třeba pro udržení pevnosti kostí, čímž předejdete osteoporóze a snížíte výskyt zlomenin s ní spojených. Aby se vápník dobře vstřebával, potřebuje ještě mít zajištěný dostatečný přísun vitamínu D. Ten je obsažen v již zmíněných mořských rybách. Tělo si jej také vyrábí za pomoci slunečního záření. V přiměřených dávkách proto choďte na slunce. Samozřejmě patřičně chráněni krémem s vysokým SPF anebo vhodným oblečením. Vitamín C a železo do těla dostanete konzumací libového červeného masa, vajec, zelené listové zeleniny, luštěnin (hrášku, fazolí a čočky), a cereálií. Vápník je hojně zastoupen v mléce a mléčných výrobcích (sýry, tvarohy, kysané výrobky, jogurty, …).

Inspirujte se ve Středomoří

Ze všech "diet" tedy nejlépe uděláte, zvolíte-li středomořskou stravu. V té je obvykle nejvíce libového drůbežího masa, ryb, zeleniny a ovoce, olivového oleje, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semen. Rozhodně se vyvarujte extrémním hladovkám a jednostranným dietám!

Dieta a vhodná strava jsou ale jen polovinou úspěchu – tu druhou zajistí pohyb. Inspiraci naleznete například na stránkách:
Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla
Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

(jakr)

Zdroj: www.bda.uk.com

Hodnocení článku:
(3017 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: