Novinky - revmatoidní artritida

Zlepšete zdraví svých kloubů vhodným jídelníčkem

Zlepšete zdraví svých kloubů vhodným jídelníčkem

Artritida je onemocnění postihující klouby. Těm lze ulevit různými způsoby – jedním z nich je hlídat si správnou skladbu potravin.

Co můžete udělat pro zlepšení zdravotního stavu:

  • Hlídejte si váhu – Nadváha, nebo dokonce obezita velice zatěžuje nemocné klouby, které trpí v důsledku nemoci i nadměrné váhy, otékají a bolí. To často vede ke snížení pohybu a vzniká začarovaný kruh.
  • Snižte podíl živočišných tuků ve stravě – Pacienti trpící artritidou mají často zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění (nemocí srdce a cév). A k ucpávání cév přispívá i konzumace nevhodných tuků.
  • Zvyšte příjem "správných" tuků – jde o tuky bohaté na omega3-nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou obsaženy v tučných mořských rybách, například v tuňákovi, makrele, sledi, lososu nebo sardinkách. Tyto pokrmy pomáhají tlumit zánět a obecně mohou přispět ke snížení bolesti kloubů a ztuhlosti. Možná tímto způsobem postupně snížíte spotřebu léků na bolest…
  • Zajistěte tělu dostatek vitamínu C, železa a vápníku – Vápník je třeba pro udržení pevnosti kostí, čímž předejdete osteoporóze a snížíte výskyt zlomenin s ní spojených. Aby se vápník dobře vstřebával, potřebuje ještě mít zajištěný dostatečný přísun vitamínu D. Ten je obsažen v již zmíněných mořských rybách. Tělo si jej také vyrábí za pomoci slunečního záření. V přiměřených dávkách proto choďte na slunce. Samozřejmě patřičně chráněni krémem s vysokým SPF anebo vhodným oblečením. Vitamín C a železo do těla dostanete konzumací libového červeného masa, vajec, zelené listové zeleniny, luštěnin (hrášku, fazolí a čočky), a cereálií. Vápník je hojně zastoupen v mléce a mléčných výrobcích (sýry, tvarohy, kysané výrobky, jogurty, …).

Inspirujte se ve Středomoří

Ze všech "diet" tedy nejlépe uděláte, zvolíte-li středomořskou stravu. V té je obvykle nejvíce libového drůbežího masa, ryb, zeleniny a ovoce, olivového oleje, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semen. Rozhodně se vyvarujte extrémním hladovkám a jednostranným dietám!

Dieta a vhodná strava jsou ale jen polovinou úspěchu – tu druhou zajistí pohyb. Inspiraci naleznete například na stránkách:
Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla
Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

(jakr)

Zdroj: www.bda.uk.com

Hodnocení článku:
(2870 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
11. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Co je vlastně revmatoidní artritida

Co je vlastně revmatoidní artritida

Mnoho lidí se domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, avšak tak tomu není. Jedná se ale o onemocnění imunitního systému.
1. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.
21. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Revmatoidní artritida se často vyskytuje s dalšími autoimunitními onemocněními. Jedním z nich může být i tzv. lupus (latinské označení pro vlka) neboli systémový lupus erytematodes. Za obě totiž může mutace jediného genu.
28. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: