Pokud trpíte artritidou, jste si jistě vědomi pozitivního účinku pohybové aktivity na své onemocnění. Proti bolestem kloubů a svalů působí například posilovací a protahovací cviky, plavání nebo jízda na kole. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zabruste do světa čínských bojových umění a objevte tai-či.
Pokud trpíte artritidou, jste si jistě vědomi pozitivního účinku pohybové aktivity na své onemocnění. Proti bolestem kloubů a svalů, které pacienty s revmatoidní artritidou trápí asi nejvíce, a také proti ztuhlosti působí například posilovací a protahovací cviky, plavání nebo jízda na kole. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zabruste do světa čínských bojových umění a objevte tai-či.
Jak na to
Tai-či není jen bojové, ale také relaxační cvičení, které se vyznačuje pomalými, klidnými a vláčnými pohyby. Tyto pohyby jsou doplněny také hlubokým dýcháním. Ve svém důsledku pak nejen ulevuje od bolestí, ale zároveň napomáhá i ke zlepšování celkového fyzického zdraví. Obvykle se cvičí ve skupině, ale můžete i individuálně, sami, kdykoliv máte chvilku času. Pokud ale s tai-či teprve začínáte, vždy se svěřte do rukou zkušenému mistrovi, abyste si navíc ještě neublížili. Velmi oblíbené je toto cvičení samozřejmě v Číně a v asijských zemích obecně, na Západ zatím proniká pomalu.
Blahodárné účinky potvrzují i vědci
Existuje hned několik studií, které se týkají výzkumu účinnosti tai-či při odstraňování bolestí, zlepšování kvality života a pohybových možností u pacientů s revmatoidní artritidou. Vesměs všechny ukázaly významné pokroky ve všech sledovaných parametrech.
Pozitiva a negativa
Tai-či není nijak nákladný sport a navíc je poměrně pohodlné. Jako velký přínos shledávají lékaři také cvičení ve skupině, neboť napomáhá odbourávat sociální bariéry. Jako negativní lze možná zmínit fakt, že cvičení tai-či vyžaduje kromě jiného pokrčená kolena, což může být pro některé lidi trpící bolestmi v kolenou obtížné.
Artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby i jiné části těla. Tato choroba však často dlouho uniká správné diagnóze. Její příznaky mohou napodobovat jiné nemoci a jsou velmi pestré. Zjistěte, jaká „překvapení“ může revmatoidní artritida skrývat.
V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno. Pokud trpíte revmatoidní artritidou, nenechte se zmást prvním slunečními paprsky a stále choďte teple oblečení. Prochladnutí kloubů by mohlo váš stav zhoršit.
Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.