Novinky - revmatoidní artritida

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.

1. Upravte si pracovní prostředí

Mnohdy můžete několika jednoduchými a zároveň levnými zásahy podstatně zlepšit podmínky, ve kterých trávíte svou pracovní dobu. Váš zaměstnavatel vám může pomoci s úpravou pracoviště, aby pro vás bylo přístupnější. Může jít o speciální kancelářský nábytek nebo vhodný počítač s klávesnicí a myší podle vašeho výběru. Některé úkoly, které pro vás mohou být z fyzických důvodů obtížné, lze někdy přidělit po dohodě s vaším nadřízeným jinému zaměstnanci. Nebojte se situaci probrat se svým šéfem a prodiskutujte schůdné varianty.

2. Poznejte svá práva

Pokud je vaše nemoc tak závažná, že spadáte do některé z kategorií tělesně postižených, vztahují se na vás některé zvláštní zákonné úpravy. Měli byste se s nimi seznámit, abyste se zbytečně nepřipravili alespoň o některé „výhody“ plynoucí z vašeho postižení.

3. Hledejte práci s pružnou pracovní dobou

Někdy je možné se se zaměstnavatelem dohodnout na flexibilní pracovní době tak, aby vyhovovala oběma stranám. Pro pacienty, kteří trpí výraznou ranní ztuhlostí kloubů, může být výhodné začínat s prací později a také později končit. Některé pracovní činnosti je po dohodě možné vykonávat i doma. Vyjednejte si plánovitě volné dny na rehabilitaci. Zkuste se domluvit na nějaké formě asistence při přepravě na pracoviště, je-li to možné a nutné.

4. Zajistěte si dopředu volno při zhoršení zdravotního stavu

Předem se v práci dohodněte, jakou formou budete řešit nemožnost docházky do zaměstnání při náhlém zhoršení vašeho zdravotního stavu. Neschopenka od lékaře nemusí být nutně pro obě strany nejvýhodnějším řešením, toto ale bude vždy záviset na vašem zaměstnavateli a vaší společné dohodě.

5. Poraďte se s odborníkem

Některé vaše obtíže můžete zkusit konzultovat s odborníkem z oboru pracovního lékařství. Může vám doporučit vhodné a dostupné pomůcky stejně jako posoudit, jakou zátěž a kdy můžete absolvovat, aniž byste si škodili.

(omat)

,b> Zdroj:

Hodnocení článku:
(3070 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Jako u mnoha jiných onemocnění i u těch revmatologických hrají určitou roli geny. Avšak každá choroba má svůj vlastní stupeň a vzorec dědičnosti, stejně jako své vlastní geny.
6. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: