Novinky - revmatoidní artritida

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.

Nesteroidní antiflogistika (non-steroidal anti-inflammatory drugs, zkráceně NSAID), kam patří například ibuprofen, mají kromě kladných účinků i svá rizika. Ta mohou být velmi závažná a někdy i život ohrožující. Zahrnují zejména:

  • vznik nemocí oběhového systému, srdečního infarktu a cévní mozkové příhody (mrtvice),
  • poškození trávicího ústrojí – jícnu, žaludku a tenkého střeva, kde často vznikají vředy.

Zdá se dokonce, že rizika jsou ještě větší, než se předpokládalo. Srdeční příhoda nebo mrtvice může nastat již během prvních týdnů po nasazení léku a také u pacientů, kteří lék užívají jen nárazově. Přesto lze obecně říci, že riziko komplikací roste s velikostí dávky a délkou užívání léku.

Stíny zabijáků bolesti

Jednotlivá NSAID se sice trochu odlišují v mechanismu účinku, pracují však na podobném principu – blokují vznik látek, jež v organismu navozují bolest. Většina „zabijáků bolesti“ také brzdí rozvoj otoků, které jsou někdy rovněž příčinou bolesti. Problémem je, že nesteroidní antiflogistika působí v celém těle, nejen tam, kde jsou potřeba.

Určitě ihned zavolejte lékaře, pokud zaznamenáte:

  • bolest na hrudi,
  • dušnost, zkrácení dechu,
  • slabost jedné poloviny těla,
  • poruchu řeči, nezřetelnou výslovnost.

Riziko roste s dávkou

V současné době je největším problémem nadužívání těchto léků. Jak již bylo zmíněno, riziko roste s dávkou. Proto byste se měli vyvarovat dlouhodobého užívání vysokých dávek nesteroidních antiflogistik. Někdy je také dobré hledat alternativy. Jestliže například trpíte migrénou, nemusíte hned užívat NSAID, ale můžete nejprve zkusit léky určené přímo proti migréně.

(brbr)

Zdroje: 
www.webmd.com
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2883 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Neexistuje jeden jediný test, pomocí kterého by lékaři dokázali diagnostikovat revmatoidní artritidu. Důležitou roli při určování této nemoci ale hrají krevní rozbory. Prozradíme, které hodnoty lékaře zajímají a co vše se díky krvi mohou o vaší chorobě dozvědět.
7. 12. 2015 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: