Novinky - revmatoidní artritida

Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Řada pacientů s psoriatickou artritidou se svých ošetřujících lékařů ptá, zda bezlepková dieta může pomoci při jejich onemocnění a zda by ji měli dodržovat. V současné době žádné takové obecné doporučení neexistuje a jasné důkazy o vztahu stravy obsahující lepek a průběhu jednotlivých autoimunitních onemocnění chybí. Mimo to je lidský organismus velmi komplexní systém a choroba u každého jedince probíhá odlišně. Všechny tyto skutečnosti je proto nutné brát v úvahu a případné doporučení bezlepkové diety zvažovat s ohledem na potřeby konkrétního pacienta.

Co to vlastně je lepek?

Nejprve si připomeňme, co to lepek (gluten) vlastně je. Jedná se o protein, který se vyskytuje v celé řadě obilovin včetně pšenice, ječmene či žita a následně i v potravinách, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. Obvykle o této látce slýcháme ve spojení s chorobou nazývanou celiakie, což je autoimunitní onemocnění charakterizované nesnášenlivostí lepku.

Co víme o vztahu psoriatické artritidy a lepku?

Jak bylo naznačeno výše, průkazné studie s jasnými informacemi, jak přesně souvisí strava obsahující lepek a rozvoj různých autoimunitních onemocnění, v současné době chybí. Shrňme nyní alespoň skutečnosti, které již byly potvrzeny.

  • Lidé trpící psoriázou či psoriatickou artritidou jsou náchylnější k rozvoji idiopatických střevních zánětů (například Crohnovy choroby) a dalších chorob zažívacího traktu než běžná populace.
  • Pacienti s psoriázou jsou náchylnější k rozvoji celiakie. Uvádí se, že přibližně 25 % lidí trpících psoriázou může mít v nějakém rozsahu citlivost na lepek. Stejně tak některé prameny uvádějí, že osoby s celiakií mají vyšší riziko rozvoje psoriatické artritidy.
  • Rozsáhlá studie nepotvrdila, že by množství lepku přijatého ve stravě mělo vliv na prvotní rozvoj psoriázy či psoriatické artritidy.
  • V současné době není vynechání lepku ze stravy při léčbě psoriázy či psoriatické artritidy v běžném léčebném režimu přímo doporučováno.

Jak může lepek škodit?

Z výše uvedených informací je patrné, že mezi celiakií (či obecně citlivostí na lepek) a některými dalšími autoimunitními chorobami existuje určitý vztah. Ke společným rysům těchto chorob patří spouštění abnormální odpovědi imunitního systému.

Není tedy překvapující, že v případě, že konkrétní osoba trpí jak citlivostí na lepek, tak další autoimunitní chorobou, se mohou tyto stavy navzájem ovlivňovat.  Jinými slovy, strava obsahující lepek u takové osoby může zhoršit i projevy ostatních autoimunitních onemocnění, například psoriatické artritidy. V takovém případě nasazení bezlepkové diety povede ke zlepšení pacientova stavu z hlediska obou chorob.

Na druhou stranu je důležité pamatovat na skutečnost, že se jedná o dietu, která může vést k nedostatku některých důležitých složek výživy, a tím potažmo přispívat k rozvoji dalších obtíží. Vztah mezi citlivostí na lepek a dalšími autoimunitními chorobami bude velice pravděpodobně fungovat i opačným směrem. Vezmeme-li například v úvahu, že psoriatická artritida je autoimunitní onemocnění způsobující zánět, který se sice primárně projevuje v kloubech, ale může napadat i jiné části těla včetně trávicího traktu, nacházíme přímou souvislost mezi touto nemocí a případným zvýšením citlivosti pacientova organismu na lepek.  

Psoriatická artritida a lepek - shrnutí

Vzhledem k tomu, že dosud neexistují jasné vědecké důkazy o tom, že by vynechání lepku ze stravy mělo pozitivní vliv na průběh psoriatické artritidy, není doporučováno bezlepkovou dietu automaticky nasazovat. Nevhodná úprava jídelníčku by totiž mohla napáchat více škody než užitku.

Na druhou stranu existují situace, kdy pacient trpí kromě psoriatické artritidy i citlivostí na lepek či přímo celiakií, a pak je úvaha o bezlepkové dietě opodstatněná. Nicméně i v takovém případě by mělo ke změně jídelníčku docházet až po konzultaci s lékařem.

(eub)

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/hs/psoriatic-arthritis-management-treatment/gluten-free/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7007848/

https://www.healthline.com/health/psoriatic-arthritis/gluten

Hodnocení článku:
(45 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá.
24. 11. 2012 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: