Novinky - revmatoidní artritida

Chronické onemocnění a duševní zdraví – jde to dohromady?

Chronické onemocnění a duševní zdraví – jde to dohromady?

Dlouhodobá léčba jakéhokoliv onemocnění je velkou zkouškou pro naši psychiku. Co můžeme udělat pro to, abychom byli co nejvíce duševně fit?

Pokud se léčíte vy nebo někdo ve vašem okolí s chronickým onemocněním, jistě víte, že to není zrovna jednoduché. Dlouhodobá léčba dokáže zasadit šrámy do duše, se kterými si kolikrát připadáme nepochopení a sami. Okolí nám často nedokáže dát takovou podporu, jakou bychom potřebovali. A to i přesto, že se snaží. Naštěstí v poslední době prochází společnost proměnou, kdy přestává vnímat psychické zdraví jako něco druhořadého, ale naopak se dostává na stejnou úroveň jako zdraví fyzické. Není se již třeba cítit trapně či neschopně, když požádáme o pomoct psychologa nebo psychiatra.

Fakt, že se netrápíte sami, dokazují dlouhé čekací doby všech odborníků zabývajících se duševním zdravím. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR dokonce začala proplácet deset sezení u psychoterapeuta. Je tedy evidentní, že poptávka po tomto druhu zdravotní služby se zvedá.

Chronický stres

Sdělení diagnózy chronické choroby s sebou přináší plno pocitů – šok, vztek nebo obavy. To všechno způsobí stres, který je konstantní, jestliže nás onemocnění omezuje a my se s touto novou životní okolností nedokážeme vyrovnat. Vlivem chronického stresu dochází k nižší stimulaci tvorby neuronů, než je tomu za normálního stavu. Naopak se tvoří více gliových buněk. To vede k tomu, že se v mozku mění poměr šedé a bílé kůry mozkové. Nejvíce je tímto procesem ovlivněna malá část mozku, kterou označujeme jako hipokampus a jež je zodpovědná za regulaci našich emocí. Dává pak smysl, že pokud se nacházíme pod chronickým stresem, potýkáme se s výkyvy nálad, či se dokonce mohou objevit psychická onemocnění.

Co trápí psoriatiky

S některými nemocemi souvisí psychické potíže více než s jinými, což se týká například psoriázy. Jedinci s touto diagnózou mají vyšší riziko, že se u nich rozvinou nejenom deprese nebo úzkosti, ale i schizofrenie, poruchy spánku, nebo dokonce demence. Vědci prozatím nemají jasno v tom, jak se tato onemocnění navzájem ovlivňují, případně které z nich nastalo dříve. U některých problémů ale není pochyb, že jsou způsobeny projevy lupénky. O jaké jde?

 • Komplikace v organizování času – snaha zabránit vzplanutí lupénky a omezit její příznaky zabírá hodně času a energie, které potom chybí na jiné aktivity a činnosti.
 • Zahanbení, selhání, stud – nemožnost ovládnout svou chorobu vede k pocitům selhání.
 • Nízké sebevědomí až sociální izolace – jestliže se dlouhodobě cítíme, že za nic nestojíme, začneme se okolí raději stranit.
 • Sexuální dysfunkce – pocit vlastní nedostatečnosti může způsobit, že se jedinec při intimních chvilkách nedokáže úplně uvolnit.
 • Vztahové problémy – onemocnění není náročné jen pro pacienty, ale i pro jejich okolí. To s sebou může nést problémy ve vztazích.
 • Ekonomické problémy na základě diskriminace podle vzhledu – mnoho lidí si myslí, že jde o problémy způsobené nedostatečnou hygienou a o něčem takovém, jako je lupénka, nemá vůbec tušení.
 • Deprese – pocit, že v životě selháváme, nás může dovést až do stavu deprese.

Jak z toho ven

Tělesné nepohodlí, svědění, nehezký vzhled, sebevědomí na bodě mrazu, ekonomické a vztahové problémy. Je z toho všeho cesta ven? Kde začít, když ztrácíte naději?

 • Zastavte se – ujasněte si, co přesně vás trápí. Vadí vám nečekanost vzplanutí? Nebo si nepřipadáte kvůli ekzému chtěně? Existuje něco, co vám pomůže tyto pocity zvládnout?
 • Spěte – dostatečný počet naspaných hodin vám dodá energii i nadhled nad problémy, které během dne vyvstanou.
 • Hýbejte se – pohyb a nejlépe na čerstvém vzduch dokáže zázraky. Stejně jako spánek snižuje hladinu stresu.
 • Mluvte – s přáteli, sami pro sebe nebo s terapeutem. Slyšet se pomáhá si utřídit myšlenky.

(rhl)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/psoriasis/mental-health-spotlight-psoriasis

https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-psoriasis

https://www.psoriasis.org/life-with-psoriasis/

https://blackbearrehab.com/mental-health/how-does-chronic-illness-affect-mental-health/

Hodnocení článku:
(473 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Bolestivé klouby nejsou zdaleka tím jediným, co nemocné trpící revmatoidní artritidou trápí. Onemocnění bývá spjato s celou řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být velmi závažné. Znáte jejich varovné příznaky?
15. 9. 2014 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a také odlišný průběh.
14. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: