Novinky - revmatoidní artritida

Chronické onemocnění a duševní zdraví – jde to dohromady?

Chronické onemocnění a duševní zdraví – jde to dohromady?

Dlouhodobá léčba jakéhokoliv onemocnění je velkou zkouškou pro naši psychiku. Co můžeme udělat pro to, abychom byli co nejvíce duševně fit?

Pokud se léčíte vy nebo někdo ve vašem okolí s chronickým onemocněním, jistě víte, že to není zrovna jednoduché. Dlouhodobá léčba dokáže zasadit šrámy do duše, se kterými si kolikrát připadáme nepochopení a sami. Okolí nám často nedokáže dát takovou podporu, jakou bychom potřebovali. A to i přesto, že se snaží. Naštěstí v poslední době prochází společnost proměnou, kdy přestává vnímat psychické zdraví jako něco druhořadého, ale naopak se dostává na stejnou úroveň jako zdraví fyzické. Není se již třeba cítit trapně či neschopně, když požádáme o pomoct psychologa nebo psychiatra.

Fakt, že se netrápíte sami, dokazují dlouhé čekací doby všech odborníků zabývajících se duševním zdravím. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR dokonce začala proplácet deset sezení u psychoterapeuta. Je tedy evidentní, že poptávka po tomto druhu zdravotní služby se zvedá.

Chronický stres

Sdělení diagnózy chronické choroby s sebou přináší plno pocitů – šok, vztek nebo obavy. To všechno způsobí stres, který je konstantní, jestliže nás onemocnění omezuje a my se s touto novou životní okolností nedokážeme vyrovnat. Vlivem chronického stresu dochází k nižší stimulaci tvorby neuronů, než je tomu za normálního stavu. Naopak se tvoří více gliových buněk. To vede k tomu, že se v mozku mění poměr šedé a bílé kůry mozkové. Nejvíce je tímto procesem ovlivněna malá část mozku, kterou označujeme jako hipokampus a jež je zodpovědná za regulaci našich emocí. Dává pak smysl, že pokud se nacházíme pod chronickým stresem, potýkáme se s výkyvy nálad, či se dokonce mohou objevit psychická onemocnění.

Co trápí psoriatiky

S některými nemocemi souvisí psychické potíže více než s jinými, což se týká například psoriázy. Jedinci s touto diagnózou mají vyšší riziko, že se u nich rozvinou nejenom deprese nebo úzkosti, ale i schizofrenie, poruchy spánku, nebo dokonce demence. Vědci prozatím nemají jasno v tom, jak se tato onemocnění navzájem ovlivňují, případně které z nich nastalo dříve. U některých problémů ale není pochyb, že jsou způsobeny projevy lupénky. O jaké jde?

 • Komplikace v organizování času – snaha zabránit vzplanutí lupénky a omezit její příznaky zabírá hodně času a energie, které potom chybí na jiné aktivity a činnosti.
 • Zahanbení, selhání, stud – nemožnost ovládnout svou chorobu vede k pocitům selhání.
 • Nízké sebevědomí až sociální izolace – jestliže se dlouhodobě cítíme, že za nic nestojíme, začneme se okolí raději stranit.
 • Sexuální dysfunkce – pocit vlastní nedostatečnosti může způsobit, že se jedinec při intimních chvilkách nedokáže úplně uvolnit.
 • Vztahové problémy – onemocnění není náročné jen pro pacienty, ale i pro jejich okolí. To s sebou může nést problémy ve vztazích.
 • Ekonomické problémy na základě diskriminace podle vzhledu – mnoho lidí si myslí, že jde o problémy způsobené nedostatečnou hygienou a o něčem takovém, jako je lupénka, nemá vůbec tušení.
 • Deprese – pocit, že v životě selháváme, nás může dovést až do stavu deprese.

Jak z toho ven

Tělesné nepohodlí, svědění, nehezký vzhled, sebevědomí na bodě mrazu, ekonomické a vztahové problémy. Je z toho všeho cesta ven? Kde začít, když ztrácíte naději?

 • Zastavte se – ujasněte si, co přesně vás trápí. Vadí vám nečekanost vzplanutí? Nebo si nepřipadáte kvůli ekzému chtěně? Existuje něco, co vám pomůže tyto pocity zvládnout?
 • Spěte – dostatečný počet naspaných hodin vám dodá energii i nadhled nad problémy, které během dne vyvstanou.
 • Hýbejte se – pohyb a nejlépe na čerstvém vzduch dokáže zázraky. Stejně jako spánek snižuje hladinu stresu.
 • Mluvte – s přáteli, sami pro sebe nebo s terapeutem. Slyšet se pomáhá si utřídit myšlenky.

(rhl)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/psoriasis/mental-health-spotlight-psoriasis

https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-psoriasis

https://www.psoriasis.org/life-with-psoriasis/

https://blackbearrehab.com/mental-health/how-does-chronic-illness-affect-mental-health/

Hodnocení článku:
(162 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pohyb je nejlepší bojovník proti artritické bolesti

Pohyb je nejlepší bojovník proti artritické bolesti

Revmatoidní artritida je omezující, velmi nepříjemné a také ekonomicky zatěžující onemocnění. Pacienti si samozřejmě nejvíce stěžují na bolest. I s tou se ale dá účinně bojovat...
22. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
24. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny.
16. 11. 2012 Revmatoidní artritida
Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

S nadcházejícím jarem se blíží i období velkého úklidu. Ten může ale pro některé nemocné znamenat nepředstavitelnou překážku. Například lidé s artritidou díky své omezené hybnosti zkrátka nemohou vykonávat všechny činnosti tak efektivně jako zdraví jedinci.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: