Novinky - revmatoidní artritida

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat. Jelikož postižení drobných kloubů ruky neodmyslitelně patří k této nemoci, nabízíme vám několik cviků zaměřených právě na tyto partie.

Respektujte své tělo 

Než začnete, je důležité si uvědomit, že veškeré cviky potřebují svůj čas. Každý pohyb provádějte pomalu a snažte se vnímat rozsah svých možností. Pro usnadnění pohyblivosti je dobré cvičit se zahřátými prsty. Některé cviky můžete zkusit třeba v teplé vodě. Jednotlivé pohyby několikrát zopakujte a vystřídejte ruce. Nikdy necvičte přes bolest! Vnímejte vlastní tělo a určete si své hranice. Také při vzplanutí nemoci a náhlém zhoršení příznaků své ruce nepřetěžujte, a naopak jim dopřejte odpočinek.

Jak rozhýbat prsty

  • Zvedání prstů. Položte volně ruku na stůl tak, aby dlaň směřovala k podložce a prsty byly natažené. Zkuste zvednout nejprve palec lehce nad podložku a opět ho položte. Tento úkon zopakujte s každým dalším prstem zvlášť.
  • Článek po článku. Držte ruku rovně ve vzduchu, prsty natažené a u sebe, jako když chcete někomu podat ruku. Pomalu ohýbejte prsty v posledním a prostředním kloubu, přičemž článek nejblíže dlani zůstává stále natažený. Pozvolna a plynule prsty vracejte do výchozí pozice.
  • Zatínání v pěst. Základní postavení je stejné jako v předchozím cviku. Natažené prsty začněte ohýbat, avšak ohněte i poslední kloub a snažte se o vytvoření pěsti, palcem zvenčí překryjte ostatní prsty. Pěst pouze zabalte, nemačkejte a pomalu zase rozbalte.
  • Prstový pochod. Ruku volně položte na rovnou podložku, dlaň směřuje dolů. Natažené prsty dejte k sobě. Nyní oddalte palec od ostatních prstů. Poté lehce nadzvedněte ukazováček a přiložte ho k palci. Tímto způsobem pochodujte se všemi prsty směrem k palci.

Nezapomeňte na palec!

Většina cviků pro pacienty s revmatoidní artritidou je koncipována tak, aby připravily prsty na jednoduché úkony všedních dnů. Pohyblivost palce je právě při těchto činnostech klíčová. Víte, jak ji udržet a zlepšit?

  • Špetka. Držte ruku a prsty natažené a blízko u sebe. Dotkněte se palcem špičky ukazováčku a vytvořte tak pomocí dvou prstů písmeno O. Tento cvik pak zopakujte s každým dalším prstem zvlášť a vždy se vraťte do výchozí pozice. Trénovat můžete při zavazování tkaniček či při zapínání knoflíků.
  • Palec k malíku. Toto cvičení pomůže zvládnout uchopit kulaté předměty, jako je například kartáč na vlasy. Rukou zaujměte pozici jako při podávání ruky a následně se pokuste palcem dotknout polštářku těsně pod svým malíčkem. Palec vám tak překříží celou dlaň. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  • Stabilizace palce. Ruku držte nataženou a všechny prsty mějte u sebe. Jemně je ohněte do tvaru písmene C, jako byste chtěli uchopit větší láhev. Pozvolna se vraťte do původní polohy.

(boba)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(3230 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Bolest kloubů se změnou počasí opravdu souvisí!

Věříte tomu, že lidé s artritidou dokážou předpovědět blížící se změnu počasí? Nebo jste skeptičtí a považujete podobná tvrzení za babské řeči? Seriózní výzkum hovoří jasně: artritici jsou na vnímání počasí obzvláště citliví.
10. 11. 2013 Revmatoidní artritida
I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Artritida v dětském věku: Danovi usnadňuje život cílená léčba

Artritida v dětském věku: Danovi usnadňuje život cílená léčba

„Revma“ má většina lidí spojeno s pokročilým věkem. Určitá forma této nemoci ale místo dospělých a seniorů cílí na děti. Jmenuje se juvenilní idiopatická artritida (JIA). Naučit se s touto nemocí žít museli i Jana a Josef, rodiče dvou synů. A především starší z jejich potomků Dan, kterému byla JIA diagnostikována v necelých pěti letech.
24. 3. 2020 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: