Novinky - revmatoidní artritida

Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.

Když kosti slábnou

Přichází zima a s ní i studené počasí a kluzké ulice. To je období zvýšeného počtu úrazů a zlomenin. Stav částečně zodpovědný za tyto úrazy se nazývá osteoporóza, lidově známá jako řídnutí kostí. Při osteoporóze ubývá kostního minerálu a tím slábne struktura kosti. Taková kost se pak může zlomit působením mnohem menší síly než zdravá kost. Výskyt tohoto onemocnění s různým stupněm závažnosti v naší populaci je velký.

Osteoporóza má řadu rizikových faktorů:

  • výskyt onemocnění v rodině,
  • menopauza, tedy období po trvalém ukončení menstruace,
  • poruchy menstruačních cyklů,
  • užívání některých léků – sem patří i řada léků na revmatickou artritidu,
  • nízký příjem vápníku,
  • nedostatek vitamínu D,
  • nedostatek fyzické aktivity,
  • kouření,
  • nadměrné užívání alkoholu.

Krizové období hlavně v zimě

Z rizikových faktorů si v zimě zasluhuje pozornost mimo jiné hlavně nedostatek vitamínu D. Tento vitamín pomáhá organismu vstřebávat vápník z potravy. Vápník je spolu s fosfátem základním minerálem kostní hmoty. Pokud nemáme dostatek vápníku, nemůže náš organismus vytvářet dostatek kostní hmoty a naše kosti řídnou.

Vitamín D je za běžných okolností vytvářen v našem organismu, konkrétně v kůži působením přímého slunečního záření. Takto vzniklý vitamín se ukládá v našem tělesném tuku. Během léta, kdy se opalujeme a nosíme letní oblečení, které kůži tolik nezakrývá, se tvoří dostatek vitamínu. V zimě je počasí studené a my se oblékáme do několika vrstev oblečení a snažíme se zakrýt každý holý kus kůže, čímž bráníme tvorbě vitamínu D. Proto organismus začíná čerpat vitamín ze zásob v tukové tkáni. Tato zásoba ovšem není dostatečná, aby pokryla spotřebu vitamínu přes celé zimní období. Vyčerpání zásob nastává během několika týdnů.

Hlídejte si zásoby „déčka“

Řídnutí kostí z nedostatku vitamínu D probíhá i u zdravého člověka, ale nedosáhne takové úrovně, aby způsobilo nějaké závažnější obtíže. U nemocného s osteoporózou, kde už nějaké prořídnutí je přítomné, to však může způsobit vážné komplikace. Proto je důležité hlídat si přes zimu příjem vitamínu D a případně i použít nějaké doplňky stravy s tímto vitamínem.

(krot)

Zdroje:brwww.niams.nih.gov
www.nlm.nih.gov

 

Hodnocení článku:
(2307 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Trpíte-li revmatoidní artritidou, měli byste být obeznámeni s dalšími chorobami, které s ní souvisí. Mohou být způsobeny zánětlivou reakcí provázející artritidu nebo vedlejšími účinky její léčby. Často se však objevují i ze zcela neznámých příčin.
11. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: