Novinky - revmatoidní artritida

Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.

Když kosti slábnou

Přichází zima a s ní i studené počasí a kluzké ulice. To je období zvýšeného počtu úrazů a zlomenin. Stav částečně zodpovědný za tyto úrazy se nazývá osteoporóza, lidově známá jako řídnutí kostí. Při osteoporóze ubývá kostního minerálu a tím slábne struktura kosti. Taková kost se pak může zlomit působením mnohem menší síly než zdravá kost. Výskyt tohoto onemocnění s různým stupněm závažnosti v naší populaci je velký.

Osteoporóza má řadu rizikových faktorů:

  • výskyt onemocnění v rodině,
  • menopauza, tedy období po trvalém ukončení menstruace,
  • poruchy menstruačních cyklů,
  • užívání některých léků – sem patří i řada léků na revmatickou artritidu,
  • nízký příjem vápníku,
  • nedostatek vitamínu D,
  • nedostatek fyzické aktivity,
  • kouření,
  • nadměrné užívání alkoholu.

Krizové období hlavně v zimě

Z rizikových faktorů si v zimě zasluhuje pozornost mimo jiné hlavně nedostatek vitamínu D. Tento vitamín pomáhá organismu vstřebávat vápník z potravy. Vápník je spolu s fosfátem základním minerálem kostní hmoty. Pokud nemáme dostatek vápníku, nemůže náš organismus vytvářet dostatek kostní hmoty a naše kosti řídnou.

Vitamín D je za běžných okolností vytvářen v našem organismu, konkrétně v kůži působením přímého slunečního záření. Takto vzniklý vitamín se ukládá v našem tělesném tuku. Během léta, kdy se opalujeme a nosíme letní oblečení, které kůži tolik nezakrývá, se tvoří dostatek vitamínu. V zimě je počasí studené a my se oblékáme do několika vrstev oblečení a snažíme se zakrýt každý holý kus kůže, čímž bráníme tvorbě vitamínu D. Proto organismus začíná čerpat vitamín ze zásob v tukové tkáni. Tato zásoba ovšem není dostatečná, aby pokryla spotřebu vitamínu přes celé zimní období. Vyčerpání zásob nastává během několika týdnů.

Hlídejte si zásoby „déčka“

Řídnutí kostí z nedostatku vitamínu D probíhá i u zdravého člověka, ale nedosáhne takové úrovně, aby způsobilo nějaké závažnější obtíže. U nemocného s osteoporózou, kde už nějaké prořídnutí je přítomné, to však může způsobit vážné komplikace. Proto je důležité hlídat si přes zimu příjem vitamínu D a případně i použít nějaké doplňky stravy s tímto vitamínem.

(krot)

Zdroje:brwww.niams.nih.gov
www.nlm.nih.gov

 

Hodnocení článku:
(3052 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?
1. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: