Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Slevová karta do lékárny
V dnešní době je hodně aktuální téma cen léků a doplatků v lékárnách. S dárkovým poukazem nebo zákaznickou kartou lze často získat slevu na léky na předpis i bez něj. Některé lékárny nabízejí za věrnost i drobné dárky navíc – například slevu na potravinové i vitamínové doplňky, zdravotnický materiál, pomůcky pro diabetiky, dětskou výživu a podobně.
Pokud chceme usnadnit obdarovanému výběr a věnovat mu něco konkrétního, můžeme uvážit, zda nepotřebuje například domácí měřič krevního tlaku, kapesní měřič krevního cukru (glukometr) nebo kvalitní kosmetiku. Lékárník pomůže poradit a vybrat vhodný dárek. Některé lékárny nabízejí již svátečně připravená dárková balení. Někdy potěší třeba praktická a vtipná maličkost – třeba vitamíny pro seniory nebo lecitin pro zlepšení paměti a k tomu kniha křížovek nebo hádanek.
Členství ve fitness centru
U řady onemocnění – například srdečně-cévní soustavy – pomůže pravidelné cvičení. Poukaz v podobě členství ve fitness centru může pomoci nastartovat u obdarovaného pozitivní změnu. Samozřejmě je vhodné se napřed poradit s obdarovávaným i s obsluhou fitness centra a vybrat zařízení, které by příjemci dárku vyhovovalo zaměřením i polohou.
Kromě prakticky zaměřeného dárku potěší ještě alespoň maličkost pro volnou chvíli a zábavu:
předplatné časopisu,
knížka,
CD oblíbené hudební skupiny,
nahrávka s relaxační hudbou,
poukaz do solné jeskyně
či na masáž,
předplacené kadeřnické či kosmetické služby,
zážitek od zážitkové agentury.
Jednotlivé dárky vybírejte s ohledem na zájmy a hlavně aktuální zdravotní stav nemocného.
Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí.
Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!