Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Slevová karta do lékárny
V dnešní době je hodně aktuální téma cen léků a doplatků v lékárnách. S dárkovým poukazem nebo zákaznickou kartou lze často získat slevu na léky na předpis i bez něj. Některé lékárny nabízejí za věrnost i drobné dárky navíc – například slevu na potravinové i vitamínové doplňky, zdravotnický materiál, pomůcky pro diabetiky, dětskou výživu a podobně.
Pokud chceme usnadnit obdarovanému výběr a věnovat mu něco konkrétního, můžeme uvážit, zda nepotřebuje například domácí měřič krevního tlaku, kapesní měřič krevního cukru (glukometr) nebo kvalitní kosmetiku. Lékárník pomůže poradit a vybrat vhodný dárek. Některé lékárny nabízejí již svátečně připravená dárková balení. Někdy potěší třeba praktická a vtipná maličkost – třeba vitamíny pro seniory nebo lecitin pro zlepšení paměti a k tomu kniha křížovek nebo hádanek.
Členství ve fitness centru
U řady onemocnění – například srdečně-cévní soustavy – pomůže pravidelné cvičení. Poukaz v podobě členství ve fitness centru může pomoci nastartovat u obdarovaného pozitivní změnu. Samozřejmě je vhodné se napřed poradit s obdarovávaným i s obsluhou fitness centra a vybrat zařízení, které by příjemci dárku vyhovovalo zaměřením i polohou.
Kromě prakticky zaměřeného dárku potěší ještě alespoň maličkost pro volnou chvíli a zábavu:
předplatné časopisu,
knížka,
CD oblíbené hudební skupiny,
nahrávka s relaxační hudbou,
poukaz do solné jeskyně
či na masáž,
předplacené kadeřnické či kosmetické služby,
zážitek od zážitkové agentury.
Jednotlivé dárky vybírejte s ohledem na zájmy a hlavně aktuální zdravotní stav nemocného.
O preventivní ochraně kloubů byla řeč v minulých dílech našeho miniseriálu. Dnes se zaměříme na techniky, které předcházejí vzniku deformit drobných kloubů na rukou.
Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
Se zvyšujícím se věkem se klouby opotřebovávají, omezuje se jejich pohyblivost. Kloubní náhrady jsou tak šancí, jak být i ve stáří mobilní a bez bolestí. Vědce nyní zajímá, zda jsou revmatoidní artritici nějak znevýhodněni oproti lidem s osteoartrózou.