Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Slevová karta do lékárny
V dnešní době je hodně aktuální téma cen léků a doplatků v lékárnách. S dárkovým poukazem nebo zákaznickou kartou lze často získat slevu na léky na předpis i bez něj. Některé lékárny nabízejí za věrnost i drobné dárky navíc – například slevu na potravinové i vitamínové doplňky, zdravotnický materiál, pomůcky pro diabetiky, dětskou výživu a podobně.
Pokud chceme usnadnit obdarovanému výběr a věnovat mu něco konkrétního, můžeme uvážit, zda nepotřebuje například domácí měřič krevního tlaku, kapesní měřič krevního cukru (glukometr) nebo kvalitní kosmetiku. Lékárník pomůže poradit a vybrat vhodný dárek. Některé lékárny nabízejí již svátečně připravená dárková balení. Někdy potěší třeba praktická a vtipná maličkost – třeba vitamíny pro seniory nebo lecitin pro zlepšení paměti a k tomu kniha křížovek nebo hádanek.
Členství ve fitness centru
U řady onemocnění – například srdečně-cévní soustavy – pomůže pravidelné cvičení. Poukaz v podobě členství ve fitness centru může pomoci nastartovat u obdarovaného pozitivní změnu. Samozřejmě je vhodné se napřed poradit s obdarovávaným i s obsluhou fitness centra a vybrat zařízení, které by příjemci dárku vyhovovalo zaměřením i polohou.
Kromě prakticky zaměřeného dárku potěší ještě alespoň maličkost pro volnou chvíli a zábavu:
předplatné časopisu,
knížka,
CD oblíbené hudební skupiny,
nahrávka s relaxační hudbou,
poukaz do solné jeskyně
či na masáž,
předplacené kadeřnické či kosmetické služby,
zážitek od zážitkové agentury.
Jednotlivé dárky vybírejte s ohledem na zájmy a hlavně aktuální zdravotní stav nemocného.
Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
Se zvyšujícím se věkem se klouby opotřebovávají, omezuje se jejich pohyblivost. Kloubní náhrady jsou tak šancí, jak být i ve stáří mobilní a bez bolestí. Vědce nyní zajímá, zda jsou revmatoidní artritici nějak znevýhodněni oproti lidem s osteoartrózou.
Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?
Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.