Novinky - revmatoidní artritida

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?

Podobně jako u dospělých také u dětí se v léčbě artritidy využívají takzvané TNF inhibitory. Působí na principu cílené blokády imunitních reakcí. Ty podněcují autoimunitní zánět a přispívají tak ke vzniku vlastních obtíží, kterými dítě s juvenilní idiopatickou artritidou trpí. Cílená léčba se uplatňuje v terapii středně těžkých a těžkých forem onemocnění. Především pak u dětí, které netolerovaly terapii klasickou nebo u nichž tato léčba nevedla ke kýženým výsledkům. Před nasazením biologik musí být vyloučen:

  • imunodeficit (nedostatečnost imunitního systému),
  • porucha jaterních funkcí,
  • přítomnost skryté tuberkulózy,
  • nádorové onemocnění.

Cílená léčba je schopna dítěti ulevit od nepříjemných obtíží, ale také zpomalit, nebo dokonce zastavit zhoršování onemocnění. Tím se předchází závažnému poškození kloubů a případné invaliditě.

Nežádoucí účinky mírné

Provedené studie prokázaly, že nejčastěji se vyskytující nechtěné dopady léku jsou obvykle mírné a přechodné. Patří mezi ně:

  • nevolnost,
  • místní reakce po vpichu (svědění, začervenání, otok),
  • nezávažné infekce (např. horních cest dýchacích nebo močového měchýře).

Pod dohledem

Existuje však i riziko vzácných komplikací. Může jít o rozvoj závažnější infekce, krevních, nádorových nebo jiných autoimunitních a neurologických onemocnění či poškození jater. Také z tohoto důvodu je nutné, aby dítě docházelo na pravidelné kontroly k lékaři. Ten vedle efektu léčby dohlíží též na její bezpečnost.

I přes možná rizika, která s sebou cílená léčba nese, lze říci, že je její zavedení do praxe pro malé pacienty velikým přínosem. Mnohdy je totiž schopna zabránit velkým ortopedickým výkonům, které byly u takto nemocných dětí v minulosti prováděny daleko častěji.

(veri)

Zdroje:
www.medscape.com
www.webmd.com
www.pediatriepropraxi.cz

Hodnocení článku:
(4106 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Možností, jak řešit revmatoidní artritidu, je celá řada. Prozradíme, s čím dokážou pomoci lékaři, ale i co pro své zdraví můžete udělat vy sami.
20. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: