Novinky - revmatoidní artritida

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.

Komplikovaná a obtížně léčitelná autoimunitní onemocnění jsou nejtěžší zkouškou lidské vůle, psychiky a schopnosti zvládání vlastních emocí. Pocity spojené s vyslechnutím nemilosrdné diagnózy, jakou je i diagnóza revmatického onemocnění, nelze změnit. Co ale je možné změnit, je vlastní myšlení a postoj, jak k takové životní situaci přistoupit, a naučit se se závažným chronickým onemocněním žít co nejlépe.

Na podporu pacientů s revmatickými onemocněními proto vznikly ve spolupráci s emoční koučkou Vladimírou Vláškovou, psycholožkou a lékařkou RNDr. MUDr. Mgr. Monikou Červinkovou, Ph.D., a s pacientkou s autoimunitním onemocněním Michaelou Linkovou praktické workshopy. Účastníkům přinášejí zejména poznání, jak lépe rozumět svým emocím, pracovat sami se sebou a naučit se dobře komunikovat své potřeby, zároveň otevírají cestu pro pochopení nemoci i jejich blízkým, kteří se mohou workshopů účastnit také.

Stanovení diagnózy chronické nemoci změní život od základu

Asi pro každého představa, že přichází o to nejcennější, co v životě má, tedy o stoprocentní zdraví, znamená pocit bezvýchodnosti. Nezřídka se proto stává, že pokud člověk vážně onemocní, se svou chorobou se uzavře o samotě a v depresivním rozpoložení a svoji jedinou záchranu vidí v naordinované medikaci. V případě nevyléčitelných či chronických onemocnění léky pomáhají k mírnění obtíží, kterými se choroba projevuje, případně také ke zkvalitnění života s nemocí. Vyléčit nemocného však nedokážou.

„Pacienti s chronickými nemocemi jsou v podstatě v permanentním stresu,“ říká psycholožka dr. Monika Červinková. „Cílem našeho workshopu je zvýšit povědomí o tom, že existují možnosti, jak se s náročnou situací a změnami postupně vypořádat. Ukázat nástroje, jak lépe pracovat sám se sebou a vzít zodpovědnost za své zdraví a život do svých rukou,“ vysvětluje psycholožka hlavní důvod, proč workshopy pro pacienty vznikly.

Lepší sebepoznání i techniky, jak svoji nemoc „menežovat“

První workshop – Jak zvládnout svoji nemoc – otevírá téma emocí v životě. Jeho cílem je pochopit, jak člověk může ovlivnit své vnímání a prožívání v těžkém období, kdy se vyrovnává se závažným onemocněním. Účastníci mají možnost lépe pochopit, co nám naše pocity signalizují, jakou roli hrají v našem těle a proč je důležité je umět rozpoznat, pojmenovat a zpracovat. Dozvědí se, co vše může být zdrojem stresu a jak zmírnit jeho následky a také jak si poradit se změnou životní situace a vlastních myšlenek a pocitů. Součástí workshopu je i seznámení s relaxačními technikami a tím, v čem a proč mohou být nápomocné.

„Jak zvládnout svoji nemoc je především praktický workshop – mluvíme o nemoci, děláme praktické věci a techniky, abychom si to společně ‚osahali‘ a každého uvedli do tohoto tématu. Zvládání onemocnění je téma hodně opomíjené, a přitom má v životě své obrovské místo. Součástí workshopu jsou i informace z neurovědy, o tom, jak si utváříme neuronové dráhy, své vzorce chování, svého autopilota, a uvědomění si, že pocity a emoce máme všichni a že se s nimi dá pracovat. Druhý workshop pak na tyto poznatky navazuje,“ popisuje Vladimíra Vlášková, certifikovaný konzultant a kouč v oblasti rozvoje EQ (emoční inteligence).

Komunikace s lékařem může být velmi stresová

Druhý, návazný workshop – Jak komunikovat (nejen) s lékaři – se zaměřuje na jednu z nejtěžších lidských disciplín, mezilidskou komunikaci. Naučit se vhodně komunikovat své pocity a názory a zároveň s porozuměním a bez nežádoucích emocí vnímat postoje a názory druhých, není snadné. Často nejsme schopni vidět danou věc z jiného než svého úhlu pohledu a výsledkem pak bývá pocit, že druzí nám nerozumějí. V tomto světle může pro pacienta komunikace s lékařem znamenat vysoce stresovou záležitost, protože každý z komunikační dvojice má rozdílné potřeby, pocity, myšlenky, ale pro obě strany je cíl stejný – co nejlépe porozumět a být pochopen. Tímto směrem se zaměřují jednotlivé části workshopu o komunikaci.

„Na modelovém příkladu jsme v rámci workshopu ukázali například komunikaci pacient–lékař ve vyhrocené, extrémní podobě. V takové komunikaci chybí v zásadě dvě věci. Jedna je emoční stránka ve smyslu přijetí pocitů pacienta, tedy cokoli se pacientovi děje, děje se jemu samotnému a nelze to popřít, protože jemu se to skutečně děje. A druhá věc jsou informace – mohou být ze strany lékaře podané, ale nejednoznačně a formou, které pacient nerozumí. Někomu víc chybí ta část přijetí, někomu ta část informací, ale v zásadě u každého člověka jsou obě tyto dimenze v menší či větší míře zastoupeny,“ uvádí psycholožka.

Součástí workshopu je dotazník, díky kterému každý účastník získá svůj osobní profil – obraz svého stylu přemýšlení. Dotazník se 77 otázkami je přihlášeným účastníkům zaslán ještě před samotným workshopem. Jde o SEI (Six Seconds Emotional Intelligence) nástroj, jenž umožňuje efektivní měření, které lidem pomáhá rozvíjet a aplikovat emoční inteligenci v profesním i osobním životě a nabízí velmi praktickou zpětnou vazbu. Tento dotazník je pak hlavním „materiálem“ při procházení tématy workshopu, jak efektivně vykomunikovat svoje potřeby a jak ustát konfrontaci s lékařem a nenechat se „převálcovat“. Získané vědomosti si účastníci mohou prakticky vyzkoušet přímo v rámci workshopu s psycholožkou Monikou Červinkovou, s níž mohou také zkonzultovat své konkrétní zkušenosti. Workshop je doplněn ukázkou terapeutické techniky, která pomáhá zvládat stres.

Další informace o obou workshopech a možnost přihlášení najdete na webových stránkách organizace Revma Liga.

(jez)

Zdroj:

https://www.revmaliga.cz

 

Hodnocení článku:
(1424 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...
17. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritidu zhoršuje i kouření

Revmatoidní artritidu zhoršuje i kouření

Kouření kromě cév a plic poškozuje i další orgány – modrý dým tak bez nadsázky škodí celému organismu. Jak ukazují nové výzkumy, platí to i o kloubech.
22. 6. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: