Novinky - revmatoidní artritida

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – II. část

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – II. část

Na únavu a vyčerpanost stěžuje 98 procent pacientů s revmatoidní artritidou a polovina lidí s lupusem nebo Sjogrenovým syndromem.

6. Mějte stres pod kontrolou
Když je člověk ve velkém stresu, jeho dýchání se stává mělčím, čímž také klesá zásobení tkání kyslíkem. Uvědomte si, jak dýcháte, zkuste využít pravidelného a hlubokého dýchání i ke zvládnutí stresu. Kdykoliv se budete cítit vyčerpaní nebo stresovaní, pětkrát až desetkrát se zhluboka nadechněte. Dechová cvičení a meditace jsou techniky, které můžete využívat kdykoliv. Jejich pravidelné cvičení vás vybaví potřebnými zbraněmi pro boj s únavou i stresem.

7. Pijte dostatek tekutin
Dehydratace může být jednou z příčin vyčerpání a únavy. Abyste se jí ubránili, vypijte denně nejméně 8 sklenic vody.

8. Dbejte na pravidelný spánkový režim
Takzvaná spánková hygiena zahrnuje doporučení pro dobrý spánek. Důležité je zejména chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu vstávat. Vypěstujte si rituál, podle kterého vaše tělo pozná, že nadešel čas spánku. Tímto rituálem může být například teplá koupel nebo čtení před spaním. Pokud máte i přesto problémy s usínáním, poraďte se s lékařem o vhodném postupu.

9. Chraňte své klouby
Vhodná ochrana kloubů pomůže snížit jejich zátěž a omezit bolest. Vhodné je používat vybavení, které pomůže vaše klouby chránit, důležitá je i správná mechanika pohybu.

10. Plánujte, určete si své priority
Když jsme unavení a vyčerpaní, je velmi důležité najít si chvíli na odpočinek a nabrat nové síly. Někdy se ale můžete dostat do situace, kdy vás čekají povinnosti, které nemůžete odložit. Udělejte si plán, kam si důležité úkoly zaznamenáte. Určete si priority a vyberte úkoly, které jsou nejdůležitější a které musíte zvládnout nejdříve. Vytvořte si vhodné tempo tak, abyste byli schopni své povinnosti plnit podle seznamu. Důležité je naučit se zorganizovat si svůj čas tak, abyste se vyhnuli nezvládnutelným a stresujícím situacím.

Nezapomínejte ani na čas, který věnujete sami sobě. Jedinou podmínkou je, že se budete věnovat něčemu, co vás bude opravdu bavit. Pro dobrý pocit si dopřejte nejméně půlhodinku, kterou budete mít jen sami pro sebe a kterou si pořádně užijete.

(hak)

Zdroj: arthritis.about.com/od/fatigue/a/fatigue.htm

Hodnocení článku:
(5049 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Do lázní pro zdraví kloubů

Do lázní pro zdraví kloubů

Lázeňská léčba je jednou z nejstarších metod, jak bojovat s revmatoidní artritidou. Pomocí různých procedur lze pacientům ulevit od jejich bolesti. Jsou tedy lázně skutečně zázračným lékem na tuto nemoc?
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Řada pacientů s psoriatickou artritidou se svých ošetřujících lékařů ptá, zda bezlepková dieta může pomoci při jejich onemocnění a zda by ji měli dodržovat. V současné době žádné takové obecné doporučení neexistuje a jasné důkazy o vztahu stravy obsahující lepek a průběhu jednotlivých autoimunitních onemocnění chybí. Mimo to je lidský organismus velmi komplexní systém a choroba u každého jedince probíhá odlišně. Všechny tyto skutečnosti je proto nutné brát v úvahu a případné doporučení bezlepkové diety zvažovat s ohledem na potřeby konkrétního pacienta.
19. 8. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: