Novinky - revmatoidní artritida

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?

V hlavní roli zánět 

Zánět je normální obranná reakce lidského těla. Každý člověk tento jev někdy poznal na vlastní kůži. K procesu patří:

  • otok,
  • zčervenání,
  • zvýšená teplota (v místě zánětu, ale i celého těla),
  • bolest.

Zánětu se účastní různé imunitní buňky a celá reakce je řízena řadou chemických látek. Jednou z nejdůležitějších je TNF-alfa. Podobně jako o ohni se však i o zánětu dá říci, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se vymkne kontrole, přestane naše tělo chránit, a naopak jej začne poškozovat. To je základním principem většiny revmatických a autoimunitních nemocí. Příčiny těchto chorob jsou různé, ale často mají jednu věc společnou: zvýšené hladiny TNF-alfa.

Široce účinná terapie

Toto zjištění umožnilo vývoj nových léků, takzvaných inhibitorů TNF-alfa čili anti-TNF. Ty cíleně blokují působení tohoto faktoru a snižují aktivitu zánětu. Na celém světě se s nimi léčí zánětlivá onemocnění, jako jsou revmatoidní, juvenilní a psoriatická artritida, ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc), lupénka nebo nespecifické střevní záněty (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida).

Od pokožky po trávení 

  • Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje drobné klouby ruky. Typická je ranní ztuhlost. Podobným onemocněním je juvenilní artritida, pro kterou je charakteristický začátek před 16. rokem života. Další z revmatických chorob, kterou je možné léčit pomocí inhibitorů TNF-alfa, je Bechtěrevova choroba.
  • Lupénka je sice kožní onemocnění, ale původ nemoci musíme opět hledat v nesprávné funkci imunitního systému. Typická jsou pro psoriázu červená ohraničená ložiska kůže, která jsou pokryta bílými šupinami. U každého nemocného se ale tato choroba může projevovat trochu jinak. Pokud kromě kůže postihne i klouby, nazýváme ji psoriatická artritida.
  • Nespecifické střevní záněty jsou chronická onemocnění trávicího traktu. Ani u nich není výjimkou, že postihují také další části těla, například kůži či klouby.

Cílená léčba inhibitory TNF-alfa pomáhá u většiny zánětlivých onemocnění, ať už postihují klouby, kůži, či střevo.

(mak)

Zdroj:
www.rheumatology.org

Hodnocení článku:
(3583 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Čtyři záludné příznaky revmatoidní artritidy

Čtyři záludné příznaky revmatoidní artritidy

Artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby i jiné části těla. Tato choroba však často dlouho uniká správné diagnóze. Její příznaky mohou napodobovat jiné nemoci a jsou velmi pestré. Zjistěte, jaká „překvapení“ může revmatoidní artritida skrývat.
18. 8. 2014 Revmatoidní artritida
Poznejte revmatoidní artritidu včas

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Pokud vás bolí klouby a vaše pohyblivost a s ní i kvalita života se zhoršuje, něco je jistě v nepořádku. Možná se jedná o revmatoidní artritidu, lidově revma.
18. 7. 2016 Revmatoidní artritida
Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Nalézt obuv, která by prospívala vašim chodidlům, není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nemusíte se však obávat. Přívlastek kvalitní ještě rozhodně nemusí znamenat, že jsou boty předražené. Jak se tedy správně a rozumně obout, když tělo sužuje revmatická choroba?
10. 10. 2018 Revmatoidní artritida
Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
30. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: