Novinky - revmatoidní artritida

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?

V hlavní roli zánět 

Zánět je normální obranná reakce lidského těla. Každý člověk tento jev někdy poznal na vlastní kůži. K procesu patří:

  • otok,
  • zčervenání,
  • zvýšená teplota (v místě zánětu, ale i celého těla),
  • bolest.

Zánětu se účastní různé imunitní buňky a celá reakce je řízena řadou chemických látek. Jednou z nejdůležitějších je TNF-alfa. Podobně jako o ohni se však i o zánětu dá říci, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se vymkne kontrole, přestane naše tělo chránit, a naopak jej začne poškozovat. To je základním principem většiny revmatických a autoimunitních nemocí. Příčiny těchto chorob jsou různé, ale často mají jednu věc společnou: zvýšené hladiny TNF-alfa.

Široce účinná terapie

Toto zjištění umožnilo vývoj nových léků, takzvaných inhibitorů TNF-alfa čili anti-TNF. Ty cíleně blokují působení tohoto faktoru a snižují aktivitu zánětu. Na celém světě se s nimi léčí zánětlivá onemocnění, jako jsou revmatoidní, juvenilní a psoriatická artritida, ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc), lupénka nebo nespecifické střevní záněty (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida).

Od pokožky po trávení 

  • Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje drobné klouby ruky. Typická je ranní ztuhlost. Podobným onemocněním je juvenilní artritida, pro kterou je charakteristický začátek před 16. rokem života. Další z revmatických chorob, kterou je možné léčit pomocí inhibitorů TNF-alfa, je Bechtěrevova choroba.
  • Lupénka je sice kožní onemocnění, ale původ nemoci musíme opět hledat v nesprávné funkci imunitního systému. Typická jsou pro psoriázu červená ohraničená ložiska kůže, která jsou pokryta bílými šupinami. U každého nemocného se ale tato choroba může projevovat trochu jinak. Pokud kromě kůže postihne i klouby, nazýváme ji psoriatická artritida.
  • Nespecifické střevní záněty jsou chronická onemocnění trávicího traktu. Ani u nich není výjimkou, že postihují také další části těla, například kůži či klouby.

Cílená léčba inhibitory TNF-alfa pomáhá u většiny zánětlivých onemocnění, ať už postihují klouby, kůži, či střevo.

(mak)

Zdroj:
www.rheumatology.org

Hodnocení článku:
(3383 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Je známo, že mysl je silným spojencem v boji s řadou nemocí, revmatické choroby nevyjímaje. Projevy onemocnění se často zhoršují stresem, a proto se na úspěchu léčby nemalou měrou podílí i duševní pohoda pacienta. V případě dětí to platí dvojnásob.
25. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.
9. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Role vitamínu D u osteoporózy

Role vitamínu D u osteoporózy

Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.
15. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
6. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: