Novinky - revmatoidní artritida

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.

Nepropásněte okno příležitosti

Ze zkušeností lékařů jednoznačně vyplývá, že včasná léčba revmatických chorob během tzv. časového okna příležitosti agresivními léčivy pomůže zastavit, nebo alespoň výrazně zpomalit průběh nemoci. Okno příležitosti je období asi 2 let po prvních projevech nemoci. Pokud se revmatické onemocnění během této doby neléčí, rozvine se u většiny pacientů eroze kloubů, která již značí progresi onemocnění. Samozřejmě to neznamená, že pacienti s aktivní formou onemocnění by neměli být léčení mimo tuto dvouletou periodu, naopak léčba má být k dispozici vždy a pro všechny, kteří ji potřebují a mohou z ní mít prospěch.

Specifické protilátky napoví budoucnost

Časná a agresivní léčba je obzvlášť důležitá pro ty pacienty, u kterých se s postupem času rozvine závažnější forma nemoci. Jak odhadnout, kterých nemocných se bude tento osud týkat? Dnes je již zcela zřejmé, že pacienti, u kterých se v kterémkoli okamžiku nemoci – ať už jde o první den, 12 týdnů, nebo 12 let – prokáže přítomnost protilátek proti revmatoidnímu faktoru nebo cyklickým citrulinovaným proteinům, důležitým markerům nemoci, mají větší riziko perzistentního onemocnění, které má horší a destruktivnější průběh.

K léčbě se dostane více pacientů

Bohužel situace v České republice úplně nereflektuje zkušenosti a doporučení odborných společností. Nicméně pro pacienty je skvělou novinkou, že od 1. 2. 2019 mají přístup k biologické léčbě, která byla dosud dostupná jen pacientům s nejvyšší aktivitou nemoci, i nemocní se střední závažností choroby. „Uvolnění léčby je krok dobrým směrem, který odpovídá evropským i národním doporučeným postupům,“ připomíná předseda České revmatologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. Změna se zatím týká jednoho léku, ale předpokládá se postupné uvolňování i dalších biologik.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.arthritis.org/about-arthritis/understanding-arthritis/early-arthritis-treatment.php

Hodnocení článku:
(2950 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.
3. 7. 2013 Revmatoidní artritida
  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
4. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: