Novinky - revmatoidní artritida

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice, která se jako vánoční stromek typicky využívá. O těchto sloučeninách se předpokládá, že by mohly být využity k léčbě artritidy a bolesti, jak napovídají také slibné výsledky předběžných buněčných studií.

Protizánětlivé složky byly nalezeny i v mnoha dalších rostlinách, ale toto je poprvé, co byly objeveny v borovicích používaných coby vánoční stromky. Jedná se o tzv. fenoly, tedy o skupinu vysoce aktivních chemických sloučenin, které jsou spojovány s prospěšnými účinky na naše zdraví.

Nová naděje pro nemocné?

Zmíněné předběžné studie prokázaly, že extrakty z kůry borovic mají silné protizánětlivé účinky, a proto by měly význam zejména pro pacienty s artritidou. Předpokládá se, že by se tyto protizánětlivé součásti využívaly jako doplňky stravy.

Borovice pomůže na srdci i kůži

Extrakty z kůry borovic se v lidovém lékařství využívají celosvětově při řadě obtíží od ran až po kašel, a to buď orálně, nebo lokálně na kůži. Některé starší studie popisují jejich příznivé účinky na vysoký krevní tlak, astma, srdeční choroby nebo i rakovinu kůže.

Skotská vítězí

Když vědci zkoumali několik rozdílných preparátů z kůry skotské borovice, podařilo se jim identifikovat na 28 sloučenin, které vykazovaly vysokou biologickou aktivitu. Následně je pak testovali proti myším zánětlivým buňkám, tzv. makrofágům, aby ověřili jejich schopnost produkovat oxid dusnatý a prostaglandin E2. To jsou látky, které napomáhají při vzniku zánětu například při zranění či nemoci, kdy jsou produkovány v nadměrném množství.

Výsledky pak vědci srovnávali s chemickou odpovědí zánětlivých buněk, které extraktům z kůry borovic vystaveny nebyly. Nejvyšší protizánětlivou aktivitu pak prokázaly nejvíce čištěné extrakty.

Jakkoli jsou výsledky nadějné, vědci varují, že neproběhlo potřebné testování, a to ani na zvířatech, ani na lidech. V tuto chvíli tak neexistuje záruka, že extrakty nebudou mít žádné vedlejší účinky. Na novější výsledky si budeme tedy muset asi ještě chvíli počkat.

(pes)

Zdroj: www.news-medical.net

Hodnocení článku:
(3128 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

 Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Konzumace ryb, zejména pak jejich oleje, může pomáhat v léčbě pacientů trpících revmatoidní artritidou. To jsou závěry výzkumu britských a amerických vědců zveřejněné v populárněnaučném časopise Nature na podzim roku 2009.
15. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Lázeňská léčba má u nás velkou tradici. Využívá se jako součást léčby při četných onemocněních včetně revmatoidní artritidy. Wellness pobyty získávají na popularitě zejména v posledních letech. Jsou pro revmatiky vhodné stejně jako lázně?
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
23. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: