Novinky - revmatoidní artritida

Při juvenilní revmatoidní artritidě sledujte u dítěte i zdraví očí

Při juvenilní revmatoidní artritidě sledujte u dítěte i zdraví očí

Výše zmíněná choroba je autoimunní onemocnění kloubů, které postihuje děti. Zánět, jímž se projevuje, se však nezřídka rozšíří i do jiných částí těla.

Výše zmíněná choroba je autoimunní onemocnění kloubů, které postihuje děti. Zánět, jímž se projevuje, se však nezřídka rozšíří i do jiných částí těla. Oči nevyjímaje. Pak je důležité vědět, jak dětský zrak nejlépe ochránit.

Když jsou oči v nebezpečí

Při očních projevech juvenilní revmatoidní artritidy se nejčastěji mluví o tzv. uveitidě.

  • Jde o zánět vnitřní části oka, konkrétně řasnatého tělíska, cévnatky a duhovky.
  • Neléčená uveitida může vést ke zjizvení oka.
  • Doprovodnými komplikacemi bývají glaukom (vysoký nitrooční tlak) či katarakta (šedý zákal).
  • Chybí-li léčba, může dojít i k trvalému poškození zraku a ke slepotě.

Jak poškození odhalit

Uveitida obvykle nebolí a oko není začervenalé. Proto onemocnění nezřídka probíhá řadu let bez povšimnutí. Problémy se často objeví až ve chvíli, kdy se zrak již nevratně poškodil. Jedinou účinnou prevencí jsou proto pravidelné návštěvy očního lékaře (oftalmologa) doporučené ze strany revmatologa.

Práce oftalmologa

Lékař potřebuje nejprve znát aktuální medikaci dítěte. Je proto vhodné sestavit seznam všech užívaných léků již doma. A průběh samotného vyšetření?

  • Oftalmolog dítěti vkápne do očí speciální kapky. Ačkoliv mohou lehce pálit, rozšiřují zorničky a umožňují důkladné prozkoumání celého oka.
  • Samotné vyšetření probíhá bezbolestně pomocí speciálního mikroskopu.
  • Frekvence návštěv se odvíjí od typu artritidy, délky jejího trvání a užívaných léků. Děti docházejí k oftalmologovi obvykle 1- až 4krát ročně.
  • Na základě výsledků stanoví oční lékař ve spolupráci s  revmatologem vhodnou léčbu. Nejčastěji jsou nasazeny oční kapky samostatně či v kombinaci s perorálně podávanými tabletami.

Účinná léčba oční formy juvenilní revmatoidní artritidy existuje. Je však nezbytné nasadit ji včas. A zde hrají hlavní a nezastupitelnou roli rodiče. Důslednost při dodržování stanovených prohlídek za zdravý zrak našich dětí přece stojí.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2371 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Mezilidské vztahy jsou komplikované. Začlenit se do kolektivu v období puberty nebývá snadné. Pokud jde o jedince trpícího nějakou chorobou, může to být ještě těžší. Přinášíme pár tipů, jak situaci zvládnout ve zdraví.
31. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Bolestivé klouby nejsou zdaleka tím jediným, co nemocné trpící revmatoidní artritidou trápí. Onemocnění bývá spjato s celou řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být velmi závažné. Znáte jejich varovné příznaky?
15. 9. 2014 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
23. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: