Novinky - revmatoidní artritida

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.

Finská lékařka Dr. Tuulikki Sokka z Jyvaskyla Central Hospital zkoumala data 6 000 pacientů s revmatoidní artritidou z pětadvaceti zemí světa. Spolu s kolegy zjistila, že muži i ženy mají obdobný stupeň poškození kloubů i podobnou aktivitu onemocnění, ale ženy nepříjemné příznaky doprovázející revmatoidní artritidu subjektivně vnímají mnohem hůře.

Jen rentgen nestačí

Problematické je pro lékaře i hodnocení aktivity onemocnění. Hlavním kritériem jsou totiž u revmatoidní artritidy rentgenové snímky, které hodnotí pouze stupeň poškození kloubů. To však není pro léčbu příliš směrodatný ukazatel, a tak je třeba spoléhat na subjektivní pocit pacienta.

Ženy mají větší bolesti

Data byla pro účely studie získána prostřednictvím dotazníku, který nemocní vyplnili, a lékařského vyšetření. Výsledky studie byly publikovány v časopise Arthritis Research and Therapy. Ženy v dotaznících udávaly mnohem nepříjemnější a více omezující příznaky. Podle finských lékařů je možnou příčinou i menší množství svalové hmoty u žen. Problémy se navíc stupňují u starších pacientek, u kterých dochází k úbytku svalové hmoty každým rokem. Ženy se stejným stupněm poškození jako muži také častěji zanechávají každodenních aktivit a přenechávají je svým synům nebo manželům, kteří mají více síly.

Předchozí studie potvrdily, že ženy trpí revmatoidní artritidou častěji než muži. Více než 70 procent případů revmatoidní artritidy připadá právě na ženy. Důležité ale je, jaký přístup postižené ženy k onemocnění zaujmou, nakolik se věnují cvičení a rehabilitaci a jak aktivní samy chtějí být.

(hak)

Zdroj: Daily Telegraph: Women feel more pain due to rheumatoid arthritis than men

Hodnocení článku:
(124 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!
23. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: