Novinky - revmatoidní artritida

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Pomoc od základů 

Kmenové buňky jsou tělu vlastní, většinou „nezralé“ útvary, které ještě mají schopnost se vyvinout v některý buněčný typ a napomoci hojení a obnově postižených či poškozených tkání těla. Tyto buňky se nacházejí především v tukové tkáni a kostní dřeni. Jejich zdrojem je i pupečníková krev.

Obnovující proces 

Léčba potlačující imunitu a tlumící zánětlivou odpověď má u revmatoidní artritidy obrovský význam. S potlačením imunity je ale spojené i vyšší riziko infekce a některé nežádoucí účinky. V případě již postižených kloubů a mimokloubních tkání však konvenční léčba nemůže nabídnout už žádné zlepšení. Ne tak kmenové buňky.

  • Napomáhají právě hojení a obnově tkání postižených artritidou.
  • Poté, co se kmenové buňky dostanou do krevního oběhu, putují do tkáně napadené zánětem a vytvářejí zde protizánětlivě působící látky.
  • Účinek těchto mediátorů je přitom místní, a tlumí tak imunitu v oblasti postižené zánětem, a ne v celém těle.

Jaké kmenové buňky se užívají

Při terapii revmatoidní artritidy se využívají buňky pocházející z vlastní tukové tkáně (tzv. mesenchymální kmenové buňky). Tkáň potřebná k léčbě se získává odběrem (miniliposukcí) z podkoží, nejčastěji z břicha nebo hýždí pacienta. V některých zemích se využívají i buňky z pupečníkové krve pocházející od dárců, v České republice tomu ale tak zatím není.

Léčba kmenovými buňkami nemůže revmatoidní artritidu definitivně vyléčit, neboť jde o systémové onemocnění s odlišnostmi v imunitním systému. Je ale slibnou metodou v nápravě již vzniklých škod, která dokáže výrazně zlepšit stav postiženého kloubu.

(hak)

Zdroje:
www.cellmedicine.com
www.lecbakmenovymibunkami.cz

Hodnocení článku:
(2524 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Rady pro rodiče dětí s artritidou

Rady pro rodiče dětí s artritidou

Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Velký nápor představuje nejen na psychiku, ale také na čas.
5. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

Počasí neovlivňuje průběh nemoci, pouze jeho příznaky

S chladnějším počasím, deštěm nebo změnami atmosférického tlaku se u některých lidí s bolestmi kloubů jejich potíže stupňují. Jak se říká, cítí to v kostech. Na otázku, zda tato závislost opravdu platí a proč, hledali odpověď vědci z Argentiny a Floridy.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: