Novinky - revmatoidní artritida

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?

U počítače v současnosti možná prosedíme úplně stejnou dobu jako dříve, ale v úplně jiném prostředí. Zdaleka ne každý má doma ergonomickou kancelářskou židli, kterou jeho pracovní místo vybavil zaměstnavatel. Domácí improvizace, která pro dřívější poměry bohatě stačila, nám najednou přináší bolest.

V kanceláři si navíc několikrát denně najdete důvod vstát ze židle a rozhýbat se. Jdete konzultovat postup s kolegou, potřebujete donést smlouvy k podpisu či vyzvednout návštěvu na recepci anebo se vydáte s kolegy přes ulici na oběd. Doma se ale takové příležitosti najít nemusejí, zvlášť v lockdownu. Pokud máte revmatické onemocnění, které na nedostatek pohybu reaguje zvlášť citlivě, můžete už zanedlouho zjistit, že se potýkáte s daleko větší bolestí kloubů a páteře než jindy.

Zásadní krok – zařiďte si domácí kancelář

Nejhorší, co můžete udělat, je odkládat řešení domácího pracovního místa. I kdybyste ho měli mít jen krátkodobě, nestojí za to zničit si záda! Začněte s tím, jak sedíte. Možná si můžete dovolit kancelářskou židli pro správnou polohu při práci – máte na to peníze i prostor. Co ale dělat, když pro to podmínky nemáte? 

Využijte svou stávající židli – od jídelního stolu – a vylepšete ji vhodně zvoleným a polohovatelným polštářem. Jestli židle není polstrovaná, začněte polštářem na sedáku. Dalším si můžete podepřít záda. O zádovou opěrku židle byste se měli při práci opírat.

Přizpůsobte si techniku 

Dalším bodem je příslušenství počítače. Pokud můžete využívat externí klávesnici a myš, je to ergonomicky výhodnější. Můžete si díky tomu umístit monitor počítače až do výše očí, stačí k tomu například poměrně levné stojany na notebook.

Pro případ, že by vám nebylo příjemné mít ruce položené na stole u klávesnice a myši, dají se koupit pomůcky k polohování rukou při práci s počítačem. Ideální poloha pro vaše lokty je 90 stupňů.

Nebojte se také improvizovat, podkládat monitor knihami, zkoušet nové varianty. Nesmiřte se s nevyhovující pozicí při práci.

Plánujte si pauzy a procházky

Stejně důležité jako sedět ve správné poloze je i polohu pravidelně měnit a střídat sezení s pohybem. Pravidelné rozhýbání a několik krátkých cvičení za den vašemu tělu významně prospějí.

Tak jako v práci chodíte po chodbě, mezi patry místo výtahu zamíříte na schodiště a rádi využijete příležitost projít se do jiné budovy, využívejte tyto šance i doma. Jestli žijete v domě a máte zahradu, kam můžete na pár chvil mezi prací vyjít, je to velká výhoda, kterou byste si neměli nechat ujít. Můžete při té příležitosti vzít za malý kousek práce – třeba shrabat trochu listí nebo se porýpat v hlíně, případně uklidit nějaký nepořádek. Pro ty, co žijí v bytě, se také nějaká aktivita najde. Co takhle nasadit respirátor a vydat se po schodech zkontrolovat obsah vaší schránky? Nebo raději vytáhnete podložku na jógu a dáte si pár cviků? Možná ani rotoped nebo pás na běhání by nebyly k zahození. A neškodilo by třeba pověsit prádlo nebo vytřít.

Jak často je vhodné si udělat přestávku? Malou aspoň každou hodinu, ideálně každou půlhodinu. Větší pauzu s věšením prádla nebo úklidem garáže si každou půlhodinu udělat nemůžete, ale dvě nebo tři za den snad stihnete.

Bojujte se stresem

I stres má velmi nepříznivý vliv na zdraví revmatiků a také proti němu nám mají pomáhat pohybové přestávky. Kromě cvičení můžete zařadit i jiné odreagování – příjemnou hudbu, aromatickou svíčku nebo cokoli jiného, co vám dělá dobře a pomáhá. Káva uklidní málokoho, proto je možná dobré zvážit, jestli jí nepijete příliš, a případně denní dávku kofeinu trochu snížit. Zajímavé může být i dechové cvičení.

Stresovat by vás mohlo i to, že máte neustále myslet na přestávky mezi prací. Proto můžete využít i budík na telefonu, který vás nejpozději za hodinu upozorní, že se nehýbete. Anebo si můžete k práci pouštět hudbu z CD a po skončení každého alba víte, že je čas se pohnout.

Nezapomeňte na správnou teplotu v místnosti, která může mít na bolest zad také velký vliv. Usnadněte svým zádům situaci, jak jen můžete. Jistě se vám patřičně odvděčí.

(pez)

Zdroj: https://www.everydayhealth.com

 

Hodnocení článku:
(1804 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

Kromě špatností, které dokáže nadělat revmatické onemocnění na lidském těle, může mít zničující vliv i na psychiku člověka. Ti, kdo pečují o svého partnera s revmatickým onemocněním, se musí umět vypořádat s jeho náladovostí, nebo dokonce depresemi.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
24. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Šest tipů, jak zvládnout noční bolest

Šest tipů, jak zvládnout noční bolest

Noční bolest je jedním z charakteristických příznaků revmatických chorob. Napovíme, co dělat, když se utrpení vymkne kontrole a když ani léky příliš nepomáhají.
4. 8. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: