Novinky - revmatoidní artritida

Posílení svalů ulevuje od bolesti

Posílení svalů ulevuje od bolesti

Obecně převažuje i mezi lékaři názor, že přibývání na váze může revmatoidní artritidu spíše zhoršit. Zvýšení tělesné hmotnosti optimálním způsobem, tedy posílením svalů, přitom těmto lidem může pomoci cítit se lépe.

Obecně převažuje i mezi lékaři názor, že přibývání na váze může revmatoidní artritidu spíše zhoršit. Zvýšení tělesné hmotnosti optimálním způsobem, tedy posílením svalů, přitom těmto lidem může pomoci cítit se lépe.


Výhody pravidelné fyzické zátěže jsou vzhledem k revmatoidní artritidě zatím ve stadiu výzkumu. Jedním z nich je britská studie. Ta ukazuje, že silový trénink nazvaný Silový program rezistence (PRT) může významně zvýšit fyzickou kondici u lidí s mírnějším postižením u dobře kontrolované revmatoidní artritidy. PRT studie trvala 12 týdnů a účastníci 3× za týden prováděli 3 série stanovených cvičení. Pacienti chodili na pravidelné kontroly hmotnosti a posuzování svalové síly vlivem cvičení.

Bez svalové hmoty to nejde

Vždy je lepší mít více svalů na úkor tukové tkáně. To platí i u lidí s revmatoidní artritidou. Přitom to u nich není samozřejmý stav. Často totiž trpí tzv. kachexií až polovina z celkového počtu nemocných. Jde o stav úbytku svalové hmoty, resp. svalová hmota je u nich nahrazena tukovou tkání.

Více tuku, větší únava

Právě to může být příčina únavnosti, neschopnosti cokoli dělat, bolestivosti i zvýšené náchylnosti k infekcím. Lékařská teorie vysvětluje úbytek svalové tkáně u těchto pacientů tím, že zánětlivé látky v těle – tzv. cytokiny – jednak zamezují růstu svalových buněk a současně mají takto nemocní lidé kvůli bolestem málo tělesného pohybu.

Od posilovny ke cvičení doma

I když nemusí být fyzická aktivita pro tyto pacienty vždy příjemná, britská studie ukazuje, že cvičit se vyplatí. Po několika měsících práce pod dozorem odborníka se totiž u účastníků studie zvýšila svalová hmota velmi podstatně. Ztratili také hodně tělesného tuku na prsou, zádech a břiše.

Pravidelnost a výdrž jsou klíčem k úspěchu

Nebyly rozhodující druhy cviků, spíše pravidelnost, intenzita a frekvence cvičení. Studie doporučuje začít používáním cvičebních přístrojů, později užívat činky a postupně přejít ke cvičení pomocí tzv. odporových pásů, které umožní si svalovou výkonnost udržet; toto cvičení lze provozovat i doma.

Poraďte se s lékařem

Cvičení by se měli věnovat lidé s revmatoidní artritidou jen tehdy, když mají mírné nebo středně těžké postižení a jejich nemoc je ve fázi remise. To znamená, že nemoc je účinně kontrolována léky. Proto je dobré se před začátkem systematičtějšího cvičení poradit s lékařem a nechat si pohybovou aktivitu schválit.

(jnl)

Zdroj: www.arthritis.org/why-lift-weights.php

Hodnocení článku:
(3196 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Jak zvládnout bolesti, které přinášejí revmatická onemocnění?

Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
23. 5. 2022 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: