Novinky - revmatoidní artritida

Do lázní pro zdraví kloubů

Do lázní pro zdraví kloubů

Lázeňská léčba je jednou z nejstarších metod, jak bojovat s revmatoidní artritidou. Pomocí různých procedur lze pacientům ulevit od jejich bolesti. Jsou tedy lázně skutečně zázračným lékem na tuto nemoc?

?

V nabídce lázeňských procedur je mnoho těch, které se dají užít i k léčbě revmatoidní artritidy. Cílem těchto lázeňských metod je ulevit od bolesti, zvětšit rozsah pohybu kloubů, zvýšit sílu svalů a odolnost kloubů. Léčba může zabránit vzniku deformací kloubů nebo již vzniklé deformace alespoň částečně upravit. Které procedury by měl pacient určitě vyzkoušet?

Klouby v teple

Tepelné procedury jsou skutečně výborným způsobem, jak povolit ztuhlé klouby a ulevit od bolesti. Teplo se také používá při přípravě kloubů před cvičením a posilováním. Zahřívání kloubů se provádí pomocí teplých sprch, zábalů, ultrazvuku, diatermie (prohřívání pomocí střídavého elektrického proudu) a parafínových zábalů.

Chladno na akutní zánět

Studené zábaly a sprchy se používají při právě probíhajících prudkých zánětech v kloubu. Studené uleví od bolesti a uvolní i svalové napětí. K ochlazení se dají použít i balíčky ledu nebo různé chladivé spreje.

Cvičení jako součást rehabilitace

Tělesné cvičení je velmi důležitou součástí rehabilitace při revmatoidní artritidě. Při srovnání dvou skupin lidí stejného věku, kdy v jedné skupině byly osoby nepostižené touto nemocí a v druhé pacienti s revmatoidní artritidou, lékaři došli k zajímavým výsledkům. Pacienti s revmatoidní artritidou mají výrazně sníženou svalovou sílu stejně jako celkovou výkonnost. Je to způsobeno hlavně nedostatkem fyzické aktivity. Proto je cvičení pro tyto pacienty tak důležité. Třicetiminutové cvičení každý den by mělo výrazně prospět všem lidem trpícím revmatoidní artritidou. To ale platí pro pacienty s revmatoidní artritidou v klidové fázi onemocnění. Při akutních stavech je třeba se o případných pohybových aktivitách poradit s lékařem.

Revmatoidní artritida je bolestivé a nepříjemné onemocnění. Je důležité vědět, že kromě léků existují i jiné možnosti, jak s nemocí bojovat. Lázně mohou přispět k výraznému zlepšení stavu pacientů, proto jsou většinou lékařů vřele doporučovány.

(tek)

Zdroj: Kavita Gupta, Sarjoo M Bhagia. Rheumatoid Arthritis: Treatment & Medication; updated: Mar 22, 2006 (emedicine.medscape.com/article/305417-treatment)

Hodnocení článku:
(4057 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.
15. 3. 2013 Revmatoidní artritida
Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla

Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla

Pokud trpíte artritidou, jste si jistě vědomi pozitivního účinku pohybové aktivity na své onemocnění. Proti bolestem kloubů a svalů působí například posilovací a protahovací cviky, plavání nebo jízda na kole. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zabruste do světa čínských bojových umění a objevte tai-či.
22. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
22. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: