Novinky - revmatoidní artritida

Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Víte, co je to DAS skóre, k čemu je dobré a jak se počítá? Odpovědi pacientů s revmatoidní artritidou by měly být kladné. Jde totiž o důležitý ukazatel závažnosti tohoto onemocnění a jeho skóre souvisí i s tím, zda má nemocný nárok na úhradu cílené léčby od pojišťovny.

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé onemocnění kloubů. Vlastní imunitní systém napadá vnitřní výstelku kloubního pouzdra a způsobuje bolestivé kloubní otoky. Postupem času dochází také ke zdeformování kloubů. Problematické se tak stávají i jednoduché úkony, jako je zašroubování láhve nebo procházka v parku. Revmatoidní artritidu zatím nelze úplně vyléčit. To však neznamená, že ji nelze léčit. Pomůže vhodná úprava životního stylu, k dispozici jsou protizánětlivé léky, a dokonce i cílená léčba.

Hodnocení aktivity onemocnění

Při pravidelných kontrolách u lékaře je vždy třeba zhodnotit aktivitu revmatoidní artritidy. Ta se mění jak přirozeně, tak pochopitelně i vlivem terapie. Pokud se u vás objevila revmatoidní artritida nedávno nebo je hodně aktivní, probíhá toto hodnocení v intervalu 1–3 měsíců. Postupně lze tento interval snížit až na půlroční.

Jednou ze základních a ověřených metod využívaných při hodnocení aktivity revmatoidní artritidy je index DAS28 (Disease Activity Score – skóre aktivity nemoci). Jedná se o kompozitní index, k jehož výpočtu se používá poměrně složitý vzorec. V potaz se bere 28 kloubů (lokty, ramena, kolena, zápěstí a malé klouby na rukou) a hodnotí se počet bolestivých a počet oteklých. Dále se do tohoto indexu započítává VAS skóre (hodnocení bolesti pacientem na stupnici od 0 do 100) a hodnota sedimentace nebo CRP (známky zánětu, které se stanovují vyšetřením krve). K jeho výpočtu můžete využít i následující odkaz na stránkách České revmatologické společnosti: http://attra.registry.cz/index.php?pg=das-kalkulator. Výsledné číslo vypovídá o aktivitě revmatoidní artritidy:

  • > 5,1 – vysoká aktivita,
  • > 3,2 – ≤ 5,1 – střední aktivita,
  • > 2,6 – ≤ 3,2 – nízká aktivita,
  • ≤ 2,6 – remise (zánět se neprojevuje).

Cílená léčba revmatoidní artritidy

Cílem léčby by mělo být navození remise nebo nízké aktivity nemoci (hodnota DAS menší nebo rovna 3,2) všemi dostupnými prostředky tak, aby nedocházelo k nevratnému poškození kloubů. Cílená léčba (někdy používané také označení biologická léčba) znamenala pro pacienty s revmatoidní artritidou skutečný přelom. Tato léčiva tlumí zánět a zpomalují rozvoj kloubních změn dle rentgenových zobrazení účinněji než standardní léky. V současné době je k dispozici několik cílených léčiv ve formě injekcí a nejnovější z nich i ve formě tabletové. Cílená léčba je indikována (předepisována) po selhání dostatečně intenzivní léčby methotrexátem, sulfasalazinem nebo leflunomidem anebo například tehdy, kdy pacient tuto standardní léčbu špatně toleruje.

Úhradová kritéria s DAS28 počítají

DAS28 lze využít pro hodnocení efektivity terapie, průběhu onemocnění i při volbě léčby. Je však také součástí úhradových kritérií pojišťoven (mj. na základě hodnocení tohoto skóre pojišťovna rozhoduje, zda cílenou léčbu pacientovi proplatí, či nikoliv). Cílená léčba byla dříve hrazena pacientům se závažnější formou onemocnění. Některé léky z této skupiny pojišťovny hradí nyní již při střední aktivitě onemocnění po selhání standardní léčby, tzn. pokud po léčbě methotrexátem, leflunomidem nebo sulfasalazinem nebo při jejich nesnášenlivosti přetrvává střední aktivita choroby, tedy je-li DAS28 větší než 3,2. Výběr vhodné terapie je vždy individuální. 

(dos)

Zdroje:

http://attra.registry.cz

https://www.revmatologicka-spolecnost.cz/dokumenty/DP_RA_Senolt_2017.pdf

http://www.sukl.cz/modules/procedures/doc.php?id=295712848

Hodnocení článku:
(1894 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Užívat či neužívat kortikoidy?

Užívat či neužívat kortikoidy?

Akutní stadia revmatoidní artritidy se léčí mnohdy glukokortikoidy. Glukokortikoidy, ale i revmatoidní artritida způsobují řídnutí kostí. Jak ulevit pacientovi od nepříjemných obtíží, a zároveň ochránit jeho kosti?
14. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: