Novinky - revmatoidní artritida

Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Víte, co je to DAS skóre, k čemu je dobré a jak se počítá? Odpovědi pacientů s revmatoidní artritidou by měly být kladné. Jde totiž o důležitý ukazatel závažnosti tohoto onemocnění a jeho skóre souvisí i s tím, zda má nemocný nárok na úhradu cílené léčby od pojišťovny.

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé onemocnění kloubů. Vlastní imunitní systém napadá vnitřní výstelku kloubního pouzdra a způsobuje bolestivé kloubní otoky. Postupem času dochází také ke zdeformování kloubů. Problematické se tak stávají i jednoduché úkony, jako je zašroubování láhve nebo procházka v parku. Revmatoidní artritidu zatím nelze úplně vyléčit. To však neznamená, že ji nelze léčit. Pomůže vhodná úprava životního stylu, k dispozici jsou protizánětlivé léky, a dokonce i cílená léčba.

Hodnocení aktivity onemocnění

Při pravidelných kontrolách u lékaře je vždy třeba zhodnotit aktivitu revmatoidní artritidy. Ta se mění jak přirozeně, tak pochopitelně i vlivem terapie. Pokud se u vás objevila revmatoidní artritida nedávno nebo je hodně aktivní, probíhá toto hodnocení v intervalu 1–3 měsíců. Postupně lze tento interval snížit až na půlroční.

Jednou ze základních a ověřených metod využívaných při hodnocení aktivity revmatoidní artritidy je index DAS28 (Disease Activity Score – skóre aktivity nemoci). Jedná se o kompozitní index, k jehož výpočtu se používá poměrně složitý vzorec. V potaz se bere 28 kloubů (lokty, ramena, kolena, zápěstí a malé klouby na rukou) a hodnotí se počet bolestivých a počet oteklých. Dále se do tohoto indexu započítává VAS skóre (hodnocení bolesti pacientem na stupnici od 0 do 100) a hodnota sedimentace nebo CRP (známky zánětu, které se stanovují vyšetřením krve). K jeho výpočtu můžete využít i následující odkaz na stránkách České revmatologické společnosti: http://attra.registry.cz/index.php?pg=das-kalkulator. Výsledné číslo vypovídá o aktivitě revmatoidní artritidy:

  • > 5,1 – vysoká aktivita,
  • > 3,2 – ≤ 5,1 – střední aktivita,
  • > 2,6 – ≤ 3,2 – nízká aktivita,
  • ≤ 2,6 – remise (zánět se neprojevuje).

Cílená léčba revmatoidní artritidy

Cílem léčby by mělo být navození remise nebo nízké aktivity nemoci (hodnota DAS menší nebo rovna 3,2) všemi dostupnými prostředky tak, aby nedocházelo k nevratnému poškození kloubů. Cílená léčba (někdy používané také označení biologická léčba) znamenala pro pacienty s revmatoidní artritidou skutečný přelom. Tato léčiva tlumí zánět a zpomalují rozvoj kloubních změn dle rentgenových zobrazení účinněji než standardní léky. V současné době je k dispozici několik cílených léčiv ve formě injekcí a nejnovější z nich i ve formě tabletové. Cílená léčba je indikována (předepisována) po selhání dostatečně intenzivní léčby methotrexátem, sulfasalazinem nebo leflunomidem anebo například tehdy, kdy pacient tuto standardní léčbu špatně toleruje.

Úhradová kritéria s DAS28 počítají

DAS28 lze využít pro hodnocení efektivity terapie, průběhu onemocnění i při volbě léčby. Je však také součástí úhradových kritérií pojišťoven (mj. na základě hodnocení tohoto skóre pojišťovna rozhoduje, zda cílenou léčbu pacientovi proplatí, či nikoliv). Cílená léčba byla dříve hrazena pacientům se závažnější formou onemocnění. Některé léky z této skupiny pojišťovny hradí nyní již při střední aktivitě onemocnění po selhání standardní léčby, tzn. pokud po léčbě methotrexátem, leflunomidem nebo sulfasalazinem nebo při jejich nesnášenlivosti přetrvává střední aktivita choroby, tedy je-li DAS28 větší než 3,2. Výběr vhodné terapie je vždy individuální. 

(dos)

Zdroje:

http://attra.registry.cz

https://www.revmatologicka-spolecnost.cz/dokumenty/DP_RA_Senolt_2017.pdf

http://www.sukl.cz/modules/procedures/doc.php?id=295712848

Hodnocení článku:
(2438 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Řada pacientů s psoriatickou artritidou se svých ošetřujících lékařů ptá, zda bezlepková dieta může pomoci při jejich onemocnění a zda by ji měli dodržovat. V současné době žádné takové obecné doporučení neexistuje a jasné důkazy o vztahu stravy obsahující lepek a průběhu jednotlivých autoimunitních onemocnění chybí. Mimo to je lidský organismus velmi komplexní systém a choroba u každého jedince probíhá odlišně. Všechny tyto skutečnosti je proto nutné brát v úvahu a případné doporučení bezlepkové diety zvažovat s ohledem na potřeby konkrétního pacienta.
19. 8. 2024 Revmatoidní artritida
Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Je jen málo tak všestranných a užitečných sportovních aktivit, jako je severská chůze – nordic walking. Chůze s dvěma hůlkami podobnými těm běžkařským procvičuje a posiluje až 90 % svalů v lidském těle. Již dlouho nejde o prostou módní záležitost, investice do nordic walkingu je jen jednorázová a nenáročná.
1. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
30. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: