Novinky - revmatoidní artritida

Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.

Mezi faktory, které mohou ohrozit kvalitu léků při jejich uchovávání, patří především horko, vzduch, světlo a vlhkost. Nesprávné skladování může vést ke změně účinnosti léku, látky prospívajících vašemu zdraví mohou poté představovat nebezpečný hazard. Jak tomu předcházet?

Hlídejte teplotu i malé zvědavce

U každého léku jsou v příbalovém letáku uvedeny doporučené podmínky jejich uchovávání. Například injekce, které se obvykle musejí skladovat v chladničce, je po omezenou dobu možné uchovávat při pokojové teplotě. Pokud se však poté nepoužijí, není možné je znovu chladit. Když si nejste manipulací s léky jisti a příbalový leták jste buď vyhodili, nebo v něm podrobnosti o uchovávání nemůžete nalézt, zeptejte se v nejbližší lékárně.

  • Nejčastěji je uváděno uchovávat léčiva při pokojové teplotě na chladném a suchém místě. Tyto podmínky splňuje třeba noční stolek, police v šatní skříni nebo domácí lékárnička.
  • Doporučuje se vyhnout se úložným prostorům v koupelně, kde je často vysoká vlhkost i vyšší teplota než v jiných místnostech. Z podobných důvodů není příliš vhodná ani kuchyň. Obzvláště pokud se v obou místnostech přednostně používá jiná forma odvětrávání než pouze otevřené okno.
  • Jestliže máte léky skladovat v chladničce, jde obvykle o doporučenou teplotu mezi 2 a 8 °C. Chcete-li mít jistotu jejich správného uložení, dejte do chladničky na čas teploměr, některé části lednice, například poličky v jejích dveřích, mohou být totiž o něco teplejší.
  • Vždy ale pamatujte na to, aby léky byly mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Za hranice bez problémů 

Pokud odjíždíte na více dnů z domova, existuje několik doporučení, na která je dobré při balení léků myslet:

  • Vždy nechávejte léčivé přípravky v originálním obalu.
  • Vezměte si s sebou lékařskou zprávu, která zdůvodňuje, proč právě tyto léky užíváte, usnadníte tím kontrolu na hranicích i případné zdravotní ošetření v cizině.
  • Mějte léky vždy v příručním zavazadle pro případ ztráty odbaveného zavazadla.
  • Na transport injekcí, které musí být v chladu, použijte chladicí tašku.
  • U konkrétní aerolinky se doptejte na podmínky převozu léků a možnost jejich uložení během letu, obzvlášť jde-li o balení injekčních roztoků se samostatnými jehlami.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.opatoday.com/medication-storage-tips

Hodnocení článku:
(4545 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?
12. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Stále více výzkumů ukazuje, že artritida může způsobit nejen zánět v kloubech, ale také na nečekaných místech těla: v očích, srdci nebo plicích. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit. Oční zánět se může projevovat jako zánět spojivky a rohovky spolu se sníženou tvorbou slz....
3. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: