Novinky - revmatoidní artritida

Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.

Mezi faktory, které mohou ohrozit kvalitu léků při jejich uchovávání, patří především horko, vzduch, světlo a vlhkost. Nesprávné skladování může vést ke změně účinnosti léku, látky prospívajících vašemu zdraví mohou poté představovat nebezpečný hazard. Jak tomu předcházet?

Hlídejte teplotu i malé zvědavce

U každého léku jsou v příbalovém letáku uvedeny doporučené podmínky jejich uchovávání. Například injekce, které se obvykle musejí skladovat v chladničce, je po omezenou dobu možné uchovávat při pokojové teplotě. Pokud se však poté nepoužijí, není možné je znovu chladit. Když si nejste manipulací s léky jisti a příbalový leták jste buď vyhodili, nebo v něm podrobnosti o uchovávání nemůžete nalézt, zeptejte se v nejbližší lékárně.

  • Nejčastěji je uváděno uchovávat léčiva při pokojové teplotě na chladném a suchém místě. Tyto podmínky splňuje třeba noční stolek, police v šatní skříni nebo domácí lékárnička.
  • Doporučuje se vyhnout se úložným prostorům v koupelně, kde je často vysoká vlhkost i vyšší teplota než v jiných místnostech. Z podobných důvodů není příliš vhodná ani kuchyň. Obzvláště pokud se v obou místnostech přednostně používá jiná forma odvětrávání než pouze otevřené okno.
  • Jestliže máte léky skladovat v chladničce, jde obvykle o doporučenou teplotu mezi 2 a 8 °C. Chcete-li mít jistotu jejich správného uložení, dejte do chladničky na čas teploměr, některé části lednice, například poličky v jejích dveřích, mohou být totiž o něco teplejší.
  • Vždy ale pamatujte na to, aby léky byly mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Za hranice bez problémů 

Pokud odjíždíte na více dnů z domova, existuje několik doporučení, na která je dobré při balení léků myslet:

  • Vždy nechávejte léčivé přípravky v originálním obalu.
  • Vezměte si s sebou lékařskou zprávu, která zdůvodňuje, proč právě tyto léky užíváte, usnadníte tím kontrolu na hranicích i případné zdravotní ošetření v cizině.
  • Mějte léky vždy v příručním zavazadle pro případ ztráty odbaveného zavazadla.
  • Na transport injekcí, které musí být v chladu, použijte chladicí tašku.
  • U konkrétní aerolinky se doptejte na podmínky převozu léků a možnost jejich uložení během letu, obzvlášť jde-li o balení injekčních roztoků se samostatnými jehlami.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.opatoday.com/medication-storage-tips

Hodnocení článku:
(3114 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Osoby trpící psoriatickou artritidou mohou sužovat také záněty úponů. Nejde o žádnou banalitu – bolest se vyrovná zánětu kloubů. Přestože jde mnohdy o přechodnou potíž, je nutné ji řešit.
27. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
22. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: