Novinky - revmatoidní artritida

Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.

Mezi faktory, které mohou ohrozit kvalitu léků při jejich uchovávání, patří především horko, vzduch, světlo a vlhkost. Nesprávné skladování může vést ke změně účinnosti léku, látky prospívajících vašemu zdraví mohou poté představovat nebezpečný hazard. Jak tomu předcházet?

Hlídejte teplotu i malé zvědavce

U každého léku jsou v příbalovém letáku uvedeny doporučené podmínky jejich uchovávání. Například injekce, které se obvykle musejí skladovat v chladničce, je po omezenou dobu možné uchovávat při pokojové teplotě. Pokud se však poté nepoužijí, není možné je znovu chladit. Když si nejste manipulací s léky jisti a příbalový leták jste buď vyhodili, nebo v něm podrobnosti o uchovávání nemůžete nalézt, zeptejte se v nejbližší lékárně.

  • Nejčastěji je uváděno uchovávat léčiva při pokojové teplotě na chladném a suchém místě. Tyto podmínky splňuje třeba noční stolek, police v šatní skříni nebo domácí lékárnička.
  • Doporučuje se vyhnout se úložným prostorům v koupelně, kde je často vysoká vlhkost i vyšší teplota než v jiných místnostech. Z podobných důvodů není příliš vhodná ani kuchyň. Obzvláště pokud se v obou místnostech přednostně používá jiná forma odvětrávání než pouze otevřené okno.
  • Jestliže máte léky skladovat v chladničce, jde obvykle o doporučenou teplotu mezi 2 a 8 °C. Chcete-li mít jistotu jejich správného uložení, dejte do chladničky na čas teploměr, některé části lednice, například poličky v jejích dveřích, mohou být totiž o něco teplejší.
  • Vždy ale pamatujte na to, aby léky byly mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Za hranice bez problémů 

Pokud odjíždíte na více dnů z domova, existuje několik doporučení, na která je dobré při balení léků myslet:

  • Vždy nechávejte léčivé přípravky v originálním obalu.
  • Vezměte si s sebou lékařskou zprávu, která zdůvodňuje, proč právě tyto léky užíváte, usnadníte tím kontrolu na hranicích i případné zdravotní ošetření v cizině.
  • Mějte léky vždy v příručním zavazadle pro případ ztráty odbaveného zavazadla.
  • Na transport injekcí, které musí být v chladu, použijte chladicí tašku.
  • U konkrétní aerolinky se doptejte na podmínky převozu léků a možnost jejich uložení během letu, obzvlášť jde-li o balení injekčních roztoků se samostatnými jehlami.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.opatoday.com/medication-storage-tips

Hodnocení článku:
(4948 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!
23. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Jací jsou revmatici milenci?

Jací jsou revmatici milenci?

Kvalita sexuálního života se individuálně velmi liší i u zdravých lidí, a proto jen těžko můžeme hledat obecnou odpověď, jak si jedinci s revmatoidní artritidou vedou v intimní sféře. Jedno je však jisté – revmatikům stojí v cestě více překážek.
25. 11. 2020 Revmatoidní artritida
Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.
21. 3. 2016 Revmatoidní artritida
24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.
10. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: