Novinky - revmatoidní artritida

Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.

Již staří Řekové…

Světlo se k léčení různých neduhů používá odjakživa. Zmínky o využití léčebného světla, především slunečního, nalezneme ve starých rukopisech z dávných civilizací – Egypta, Řecka a Říma, ale i Číny. Za otce moderní světelné terapie se považuje faerský lékař Niels Finsen, který za svoji práci obdržel roku 1903 Nobelovu cenu. V posledních přibližně třiceti letech se v různých prodejních kanálech objevuje tzv. biolampa. Jde o zdroj polarizovaného světla, které má podle zastánců světelné terapie široké možnosti použití – onemocnění měkkých tkání, kožní nemoci (psoriáza, akné, atopický ekzém), léčení ran, sezónní spánková deprese a léčba bolesti. Světlo má dle výrobců těchto přístrojů podpořit tkáňovou regeneraci a imunitu.

Pro a proti

Uznávané medicínské informační zdroje řadí světelnou terapii mezi pomocné a alternativní léčebné metody.

Výhody: Jejich značnou (ale téměř jedinou) výhodou je velká bezpečnost.

Nevýhody: Žádná nebo omezená účinnost – a to navíc jen u části léčených osob. Nebezpečná může být léčba světlem snad jen tehdy, pokud by byla aplikována místo prokazatelně účinné terapie, a vedla by proto ke zdržení standardní účinné terapie.

Uvedený seznam indikací navíc obsahuje především takové stavy a nemoci, jejichž průběh většinou značně ovlivňuje i psychický stav nemocného. Někteří lékaři proto světlo z těchto produktů považují za obyčejné placebo. To se týká především léčby bolesti a revmatologických indikací.

Co říkají studie

K revmatologickým indikacím současné uznávané informační zdroje většinou mlčí. V souladu s převládajícími zkušenostmi jsou k dispozici jen jednotlivá kazuistická sdělení, která obecně patří mezi nejslabší důkazy. Tato sdělení se nejčastěji týkají revmatismu měkkých tkání, použití léčebného světla při léčbě kloubních onemocnění v literatuře oporu nemá. Naopak v kožních a psychiatrických indikacích léčba světlem etablována je, nicméně doporučené postupy a zkušenosti školní medicíny nehovoří o použití tzv. biolamp. Léčba světlem proto i nadále zůstává doménou alternativních léčebných postupů, ale jejímu vyzkoušení u různých revmatických onemocnění nic nebrání pro její bezpečnost.

(jav)

www.cancer.org
Hodnocení článku:
(2712 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Artritida, artróza, revmatismus aneb Když pohyb bolí

Artritida, artróza, revmatismus aneb Když pohyb bolí

Artritida je odborný název pro zánětlivé onemocnění kloubu, které může být způsobeno celou řadou nemocí. Artróza je naopak nezánětlivé onemocnění kloubu způsobené nadměrným zatěžováním. Revmatismus je všeobecný název pro nemoci způsobující bolest nebo zatuhnutí části pohybového ústrojí – kloubu, kosti, šlach nebo vazů.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
I revmatici mohou mít zdravé kosti

I revmatici mohou mít zdravé kosti

Opálená kůže se sice stala módním trendem, ale existuje také řada lidí, kteří využívají sluneční paprsky k tomu, aby si tak vytvořili dostatek vitaminu D. O něm je totiž známo, že pomáhá udržovat zdravé kosti.
22. 9. 2021 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
21. 7. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: