Novinky - revmatoidní artritida

Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.

Již staří Řekové…

Světlo se k léčení různých neduhů používá odjakživa. Zmínky o využití léčebného světla, především slunečního, nalezneme ve starých rukopisech z dávných civilizací – Egypta, Řecka a Říma, ale i Číny. Za otce moderní světelné terapie se považuje faerský lékař Niels Finsen, který za svoji práci obdržel roku 1903 Nobelovu cenu. V posledních přibližně třiceti letech se v různých prodejních kanálech objevuje tzv. biolampa. Jde o zdroj polarizovaného světla, které má podle zastánců světelné terapie široké možnosti použití – onemocnění měkkých tkání, kožní nemoci (psoriáza, akné, atopický ekzém), léčení ran, sezónní spánková deprese a léčba bolesti. Světlo má dle výrobců těchto přístrojů podpořit tkáňovou regeneraci a imunitu.

Pro a proti

Uznávané medicínské informační zdroje řadí světelnou terapii mezi pomocné a alternativní léčebné metody.

Výhody: Jejich značnou (ale téměř jedinou) výhodou je velká bezpečnost.

Nevýhody: Žádná nebo omezená účinnost – a to navíc jen u části léčených osob. Nebezpečná může být léčba světlem snad jen tehdy, pokud by byla aplikována místo prokazatelně účinné terapie, a vedla by proto ke zdržení standardní účinné terapie.

Uvedený seznam indikací navíc obsahuje především takové stavy a nemoci, jejichž průběh většinou značně ovlivňuje i psychický stav nemocného. Někteří lékaři proto světlo z těchto produktů považují za obyčejné placebo. To se týká především léčby bolesti a revmatologických indikací.

Co říkají studie

K revmatologickým indikacím současné uznávané informační zdroje většinou mlčí. V souladu s převládajícími zkušenostmi jsou k dispozici jen jednotlivá kazuistická sdělení, která obecně patří mezi nejslabší důkazy. Tato sdělení se nejčastěji týkají revmatismu měkkých tkání, použití léčebného světla při léčbě kloubních onemocnění v literatuře oporu nemá. Naopak v kožních a psychiatrických indikacích léčba světlem etablována je, nicméně doporučené postupy a zkušenosti školní medicíny nehovoří o použití tzv. biolamp. Léčba světlem proto i nadále zůstává doménou alternativních léčebných postupů, ale jejímu vyzkoušení u různých revmatických onemocnění nic nebrání pro její bezpečnost.

(jav)

www.cancer.org
Hodnocení článku:
(2773 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Práce je často pro lidi s revmatoidní artritidou místem, kde alespoň na čas zapomenou na bolest a únavu. Dříve zvládali své pracovní povinnosti jen stěží, dnes spousta z nich v práci pokračuje díky novějším a účinnějším lékům. A také díky pochopení ze strany zaměstnavatelů.
9. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: