Novinky - revmatoidní artritida

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!

Zimní pohádka nemá půvab pro každého. Někdo se raduje z romanticky zasněžené krajiny, ledových květů na oknech nebo křišťálových rampouchů na střechách, ale lidem, kteří se obtížně pohybují, zima nahání hrůzu. Také si kladete otázku, jak se dostanete na nákup, poštu nebo k lékaři? Máme pro vás praktické tipy, jak si v zimě poradit:

  1. Sledujte předpověď počasí, aby vás sníh a led nezastihly nepřipravené. Ne každá předpověď je však důvěryhodná. Spolehlivé informace poskytuje Český hydrometeorologický ústav, jehož zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR.
  2. Zjistěte si, jaké sociální služby jsou dostupné ve vašem okolí (dovážková služba, osobní asistence, tísňová péče, …). I když je za normálních okolností nepotřebujete, při výkyvech počasí se mohou hodit.
  3. Jestliže se pohybujete na vozíku, zabalte si nohy do deky, abyste neprochladli. Nestačí deku na sebe položit, opravdu ji pevně omotejte kolem těla. Můžete si pořídit i nepromokavý přehoz. Máte nablízku někoho, kdo umí šít? Inspirujte se příslušenstvím dětských kočárků a vytvořte si vlastní vybavení do nepohody.
  4. Pokud vám pomáhá rodina nebo pečovatelská služba, požádejte o pomoc s plánováním svých aktivit a zabezpečením všech potřeb. Smluvte si pomoc pro případ, že se dostanete do potíží.
  5. Máte asistenčního psa či jiné zvíře? Myslete i na ně! Ven je berte dobře oblečené, mějte pro ně v rezervě dost krmení, domluvte si venčení pro mrazivé dny.
  6. Doma byste měli mít alespoň základní zásobu trvanlivých potravin. Jednou za čas zkontrolujte, jestli vám z ní neujídají škůdci.
  7. Lékaře požádejte o větší zásobu léků, abyste kvůli rozmarům počasí nezůstali bez nich.
  8. Chodíte? Používejte důkladné, teplé boty, které nekloužou. Lepší stabilitu a větší jistotu při chůzi zajistí široký nízký podpatek a podrážka se vzorkem. I hole opatřete protiskluzovými špičkami. Opatrnost je nutná zejména na schodech.
  9. A hlavně nespěchejte! Přijít pozdě na schůzku je určitě lepší než přijet včas na chirurgii.

(pez)

Zdroje:
www.sheffieldccg.nhs.uk
www.mssociety.org.uk

Hodnocení článku:
(3570 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Možná bude bouřka!

Bolí vás klouby? Možná bude bouřka!

Už naše babičky spojovaly zhoršení kloubních potíží s blížící se změnou počasí. Přestože se může zdát, že jde o pochybné povídačky a pověry, někteří vědci potvrzují možný nepříznivý vliv změn atmosférického tlaku na náš organismus.
20. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: