Novinky - revmatoidní artritida

Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.

Již staří Řekové…

Světlo se k léčení různých neduhů používá odjakživa. Zmínky o využití léčebného světla, především slunečního, nalezneme ve starých rukopisech z dávných civilizací – Egypta, Řecka a Říma, ale i Číny. Za otce moderní světelné terapie se považuje faerský lékař Niels Finsen, který za svoji práci obdržel roku 1903 Nobelovu cenu. V posledních přibližně třiceti letech se v různých prodejních kanálech objevuje tzv. biolampa. Jde o zdroj polarizovaného světla, které má podle zastánců světelné terapie široké možnosti použití – onemocnění měkkých tkání, kožní nemoci (psoriáza, akné, atopický ekzém), léčení ran, sezónní spánková deprese a léčba bolesti. Světlo má dle výrobců těchto přístrojů podpořit tkáňovou regeneraci a imunitu.

Pro a proti

Uznávané medicínské informační zdroje řadí světelnou terapii mezi pomocné a alternativní léčebné metody.

Výhody: Jejich značnou (ale téměř jedinou) výhodou je velká bezpečnost.

Nevýhody: Žádná nebo omezená účinnost – a to navíc jen u části léčených osob. Nebezpečná může být léčba světlem snad jen tehdy, pokud by byla aplikována místo prokazatelně účinné terapie, a vedla by proto ke zdržení standardní účinné terapie.

Uvedený seznam indikací navíc obsahuje především takové stavy a nemoci, jejichž průběh většinou značně ovlivňuje i psychický stav nemocného. Někteří lékaři proto světlo z těchto produktů považují za obyčejné placebo. To se týká především léčby bolesti a revmatologických indikací.

Co říkají studie

K revmatologickým indikacím současné uznávané informační zdroje většinou mlčí. V souladu s převládajícími zkušenostmi jsou k dispozici jen jednotlivá kazuistická sdělení, která obecně patří mezi nejslabší důkazy. Tato sdělení se nejčastěji týkají revmatismu měkkých tkání, použití léčebného světla při léčbě kloubních onemocnění v literatuře oporu nemá. Naopak v kožních a psychiatrických indikacích léčba světlem etablována je, nicméně doporučené postupy a zkušenosti školní medicíny nehovoří o použití tzv. biolamp. Léčba světlem proto i nadále zůstává doménou alternativních léčebných postupů, ale jejímu vyzkoušení u různých revmatických onemocnění nic nebrání pro její bezpečnost.

(jav)

www.cancer.org
Hodnocení článku:
(2561 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
22. 1. 2021 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: