Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
Méně bolesti, více chuti do života
V lázních je mimo jiné využíváno příznivého účinku minerálních či termálních vod a bahenních zábalů, takzvané balneoterapie. Mohou vám být rovněž doporučeny vířivé, jodové, sirnaté, uhličité, radonové nebo bylinné koupele. Působení těchto přírodních léčivých zdrojů má následující cíle:
zlepšení periferního prokrvení,
zmírnění bolesti a pocitu ztuhlosti,
celkovou relaxaci,
zlepšení celkové kvality života a běžného fungování nemocného.
Další důležitou náplní pobytu v lázních je intenzivní rehabilitace vedená zkušenými odborníky a fyzikální léčba využívající magnetoterapii, ultrazvuk, kryoterapii, elektroléčbu (střídavé a galvanické proudy), biolampu, infračervené záření či laser. Oblíbené bývají také různé druhy masáží. Pobyt v lázních má přesně daný program, který je danému jedinci takzvaně šit na míru. Jeho délka je obvykle několik týdnů.
Lázně nejsou pro každého
Chcete-li, aby vám na lázeňskou terapii přispěla pojišťovna, musíte kontaktovat svého lékaře. Revmatolog by měl rovněž rozhodnout, zda je pro vás tento typ léčby vhodný, a to s přihlédnutím na aktivitu vašeho onemocnění. Ta by neměla být příliš vysoká, protože působení některých (zejména teplých) procedur by mohlo probíhající zánět ještě více provokovat. Na příspěvek na lázeňskou léčbu mají obecně nárok jen nemocní s určitým stupněm postižení, a to minimálně II. stupně s funkčním postižením typu b.
Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
Nejenom zima, ale i teplé počasí může kloubům značně přitížit. Ať už vyrážíte do teplých krajin na dovolenou, nebo v rámci služební cesty, důkladná příprava je nezbytná. Přinášíme vám několik tipů, které vám usnadní cestování a pomohou vám vyvarovat se nepříjemných zdravotních komplikací.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.