Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař – proto se neobávejte před začátkem léčby, v jejím průběhu i po jejím ukončení klást jakékoliv dotazy.

Biologická léčba neboli cílená léčba je vhodná pro pacienty s těžší variantou následujících revmatologických onemocnění, která nereagují na jiné způsoby léčby:

  • revmatoidní artritida (RA),
  • juvenilní idiopatická artritida u dětí (JIA),
  • psoriáza, psoriatická artritida a psoriáza u dětí,
  • ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).
Před vlastním doporučením biologické léčby je třeba, aby lékař zhodnotil váš celkový zdravotní stav a vyloučil možnost infekčního onemocnění.

Injekce do podkoží

Pokud vše probíhá v pořádku a vy jste vhodným kandidátem pro biologickou léčbu, budete lék pravidelně aplikovat v podkožních injekcích podle schématu, které určí váš lékař. Jde vlastně o velmi podobný způsob, jakým si diabetici píchají injekce s inzulinem. Injekce se píchají buď do středu stehen, do břicha (s výjimkou okolí pupku v průměru kolem 2 cm), či na vnější stranu paží. Místa, do kterých se injekce aplikuje, by se měla pokaždé pravidelně střídat. Je třeba se vyhnout místům, která jsou zarudlá, citlivá nebo se na nich nacházejí modřiny.

Nezávislost i v průběhu léčby

Buď můžete na injekce docházet, nebo dostanete k dispozici injekční pero, kterým si lék můžete aplikovat sami. Nemusíte se nijak obávat, že byste to sami nezvládli, lékař a sestra vás zaškolí a doma si můžete injekce s lékem samostatně píchat až poté, co si budete jisti tím, že techniku dokonale ovládáte. Tento způsob léčby vám ale umožní zachovat si nezávislost, výhodou je, že můžete v průběhu léčby například i cestovat. Vždy je ale třeba dbát na pravidelnost aplikace léku.

V průběhu léčby bude třeba, abyste docházeli na pravidelné kontroly, jejichž termín určí váš lékař. Pokud jste byli zařazeni do některé z klinických studií, bude třeba ještě bedlivějšího sledování.

(hak)

Hodnocení článku:
(2691 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Běžné denní činnosti se kvůli Bechtěrevově chorobě mohou stát náročnými a bolestivými. Pravidelné cvičení a rehabilitace jsou proto nezbytnou součástí života každého, kdo touto nemocí trpí. Důležité je ovšem například i správné držení těla nebo sezení.
21. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Revmatický zánět může kromě kloubů zasáhnout i oči nebo srdce

Stále více výzkumů ukazuje, že artritida může způsobit nejen zánět v kloubech, ale také na nečekaných místech těla: v očích, srdci nebo plicích. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit. Oční zánět se může projevovat jako zánět spojivky a rohovky spolu se sníženou tvorbou slz....
3. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Některou z forem juvenilní idiopatické artritidy onemocní 1 dítě z 1000. Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, i když to zřídka bývá před šestým měsícem života. I přes tuto diagnózu by měl malý pacient vést v co největší míře normální život.
4. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.
3. 7. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: