Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař – proto se neobávejte před začátkem léčby, v jejím průběhu i po jejím ukončení klást jakékoliv dotazy.

Biologická léčba neboli cílená léčba je vhodná pro pacienty s těžší variantou následujících revmatologických onemocnění, která nereagují na jiné způsoby léčby:

  • revmatoidní artritida (RA),
  • juvenilní idiopatická artritida u dětí (JIA),
  • psoriáza, psoriatická artritida a psoriáza u dětí,
  • ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).
Před vlastním doporučením biologické léčby je třeba, aby lékař zhodnotil váš celkový zdravotní stav a vyloučil možnost infekčního onemocnění.

Injekce do podkoží

Pokud vše probíhá v pořádku a vy jste vhodným kandidátem pro biologickou léčbu, budete lék pravidelně aplikovat v podkožních injekcích podle schématu, které určí váš lékař. Jde vlastně o velmi podobný způsob, jakým si diabetici píchají injekce s inzulinem. Injekce se píchají buď do středu stehen, do břicha (s výjimkou okolí pupku v průměru kolem 2 cm), či na vnější stranu paží. Místa, do kterých se injekce aplikuje, by se měla pokaždé pravidelně střídat. Je třeba se vyhnout místům, která jsou zarudlá, citlivá nebo se na nich nacházejí modřiny.

Nezávislost i v průběhu léčby

Buď můžete na injekce docházet, nebo dostanete k dispozici injekční pero, kterým si lék můžete aplikovat sami. Nemusíte se nijak obávat, že byste to sami nezvládli, lékař a sestra vás zaškolí a doma si můžete injekce s lékem samostatně píchat až poté, co si budete jisti tím, že techniku dokonale ovládáte. Tento způsob léčby vám ale umožní zachovat si nezávislost, výhodou je, že můžete v průběhu léčby například i cestovat. Vždy je ale třeba dbát na pravidelnost aplikace léku.

V průběhu léčby bude třeba, abyste docházeli na pravidelné kontroly, jejichž termín určí váš lékař. Pokud jste byli zařazeni do některé z klinických studií, bude třeba ještě bedlivějšího sledování.

(hak)

Hodnocení článku:
(3220 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Neexistuje jeden jediný test, pomocí kterého by lékaři dokázali diagnostikovat revmatoidní artritidu. Důležitou roli při určování této nemoci ale hrají krevní rozbory. Prozradíme, které hodnoty lékaře zajímají a co vše se díky krvi mohou o vaší chorobě dozvědět.
7. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Užívat či neužívat kortikoidy?

Užívat či neužívat kortikoidy?

Akutní stadia revmatoidní artritidy se léčí mnohdy glukokortikoidy. Glukokortikoidy, ale i revmatoidní artritida způsobují řídnutí kostí. Jak ulevit pacientovi od nepříjemných obtíží, a zároveň ochránit jeho kosti?
14. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: