Novinky - revmatoidní artritida

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci.

Revmatoidní artritida znamená zánětlivé onemocnění kloubů. Projevuje se jejich bolestivostí a postupným poškozením. Může ale postihovat i jiné orgány. Zkracuje délku života nemocných a také zhoršuje jeho kvalitu. Postihuje přibližně jedno procento populace a vyskytuje se již v mladém věku. Neznámá látka zvaná antigen vyvolá v těle tvorbu protilátek, které ničí měkké tkáně kloubu, jako jsou šlachy a svaly.

Základem je tréninkový program

Vědecká studie z Velké Británie prokázala, že pevný tréninkový program ve vzpírání může zlepšit kloubní funkce u lidí s mírným a dobře kontrolovaným stupněm revmatoidní artritidy. Uvedený trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Cvičit lze s trenérem i samostatně

Během dvanáctitýdenní studie dobrovolníci absolvovali třikrát týdně cvičení. Tento trénink zahrnoval například posilování bicepsů, tricepsů, přitahování a natahování končetin. Mimo jiné se ukázalo, že pro dosažení dobrých výsledků je nutné hned na začátku zvýšit svalovou sílu. Toho lze dosáhnout postupným zdviháním stále těžší a těžší zátěže. Pod vedením zkušeného instruktora jde nabývání svalové síly poměrně rychle. Po zvládnutí techniky vzpírání a zesílení svalů lze následně pokračovat v domácím cvičení.

Dříve než se rozhodnete cvičit, poraďte se s odborníkem. Zátěž je totiž nutné volit s ohledem na konkrétního pacienta a jeho fyzické možnosti, podotýká Samuele Marcora, Ph.D., fyzioterapeut působící na University of Wales. (ena) Zdroj:

Hodnocení článku:
(1905 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: